Kości zostały rzucone, czyli starożytne zwroty i powiedzenia [Galeria]

Wiele powiedzeń, zwrotów i określeń stosowanych współcześnie w naszym języku, choć często się nad tym nie zastanawiamy, ma korzenie w kulturze greckiej i rzymskiej. Za sprawą mitów greckich człowieka wielbiącego tylko siebie nazywamy narcyzem, za rzymskim cesarzem Wespazjanem powtarzamy, że „pieniądze nie śmierdzą”. Warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi, spróbować odkryć, skąd wzięły się trwałe składniki naszej mowy i naszego sposobu myślenia.
W dzisiejszych czasach mówimy „pieniądze nie śmierdzą”, gdy chcemy podkreślić, że są tak samo ważne niezależnie od sposobu ich zdobycia. Dotyczy to zwłaszcza podejmowania prac dość „uciążliwych” Powiedzenie to ma korzenie rzymskie i w ustach autora – którym był cesarz Wespazjan (rządzący w latach 69-79 r. n.e.) – miało dużo bardziej dosłowne znaczenie. Mocz z miejskich latryn był bowiem w starożytnym Rzymie wykorzystywany do czyszczenia tłustych plam na odzieży. Władca, szukając sposobów na zwiększenie dochodów państwa, miał wpaść na pomysł opodatkowania miejskich toalet. Gdy jego starszy syn i następca, Tytus czynił mu wyrzuty, Wespazjan miał przyłożyć synowi do nosa pieniądz i zapytać, „czy nie razi go zapach”. Gdy ten zaprzeczył, cesarz odpowiedzieć miał „a przecież to z uryny” i że „pieniądze nie śmierdzą” ( pecunia non olet ). Na marginesie trzeba zauważyć, że Swetoniusz, z którego przekazu znana jest ta opowieść, w zawoalowany sposób zarzucił monarsze chciwość (fot. moneta z wizerunkiem Wespazjana, aut. Classical Numismatic Group, Inc. opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Tomasz Brodzki
Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku historia. Interesuje się dziejami starożytnego Rzymu, zwłaszcza okresu tzw. złotego wieku. W chwilach wolnych pracuje w ogródku, czyta i słucha muzyki.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy