Autor: Antoni Olbrychski
Tagi: Newsy, Zabytki, Europa Wschodnia
Opublikowany: 2017-01-07 13:48
Licencja: wolna licencja

Kradzież w Lwowskiej Galerii Sztuki. Zniknęły starodruki warte miliony dolarów

Przed kilkoma dniami dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki poinformował, że ze zbiorów zniknęło prawie 100 bezcennych starodruków.
REKLAMA

O tym, że w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki brakuje niektórych starodruków, dyrektor Taras Woznak dowiedział się 3 stycznia. Otrzymał wówczas raport od komisji inwentaryzacyjnej. Natychmiast odsunięto od obowiązków pracowników galerii i zaalarmowano policję.

Wnętrze Lwowskiej Galerii Sztuki (fot. Lestat (Jan Mehlich), opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Ze zbiorów, gdzie gromadzono pisma tworzone cyrylicą, zniknęło 95 z 586 ksiąg. Komisja nie doliczyła się też dwóch ksiąg ze zbioru 58 wyjątkowo starych rękopisów.

Rozkradzione dzieła powstawały od XVI do XVIII wieku. Nie jest znana ich dokładna wartość, ale szacuje się ją nawet na dziesiątki milionów dolarów. Zdaniem Wozniaka proceder kradzieży musiał trwać latami – dlatego przestępstwo na taką skalę przez długi czas pozostawało niezauważone.

Dyrektor dodał, że nie sprawdzono jeszcze archiwów, gdzie znajdują się dzieła w obcych językach, takich jak polski i niemiecki. A to właśnie one osiągają na rynku najwyższe ceny.

Lwowska Galeria Sztuki to jedno z największych muzeów we Lwowie. W swoich zbiorach posiada ok. 50 tysięcy eksponatów. W galerii obejrzeć można także wiele dzieł polskich malarzy, takich jak Jan Matejko, Józef Mehoffer czy Józef Chełmoński.

Źródło: rmf24.p, wprost.pl

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy