Kradzież w Lwowskiej Galerii Sztuki. Zniknęły starodruki warte miliony dolarów

opublikowano: 2017-01-07 13:48
wolna licencja
poleć artykuł:
Przed kilkoma dniami dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki poinformował, że ze zbiorów zniknęło prawie 100 bezcennych starodruków.
REKLAMA

O tym, że w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki brakuje niektórych starodruków, dyrektor Taras Woznak dowiedział się 3 stycznia. Otrzymał wówczas raport od komisji inwentaryzacyjnej. Natychmiast odsunięto od obowiązków pracowników galerii i zaalarmowano policję.

Wnętrze Lwowskiej Galerii Sztuki (fot. Lestat (Jan Mehlich), opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Ze zbiorów, gdzie gromadzono pisma tworzone cyrylicą, zniknęło 95 z 586 ksiąg. Komisja nie doliczyła się też dwóch ksiąg ze zbioru 58 wyjątkowo starych rękopisów.

Rozkradzione dzieła powstawały od XVI do XVIII wieku. Nie jest znana ich dokładna wartość, ale szacuje się ją nawet na dziesiątki milionów dolarów. Zdaniem Wozniaka proceder kradzieży musiał trwać latami – dlatego przestępstwo na taką skalę przez długi czas pozostawało niezauważone.

Dyrektor dodał, że nie sprawdzono jeszcze archiwów, gdzie znajdują się dzieła w obcych językach, takich jak polski i niemiecki. A to właśnie one osiągają na rynku najwyższe ceny.

Lwowska Galeria Sztuki to jedno z największych muzeów we Lwowie. W swoich zbiorach posiada ok. 50 tysięcy eksponatów. W galerii obejrzeć można także wiele dzieł polskich malarzy, takich jak Jan Matejko, Józef Mehoffer czy Józef Chełmoński.

Źródło: rmf24.p, wprost.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone