Krakowski Hejnał Wolności
Kopiec Pamięci:
7 sierpnia 2018 – 27 stycznia 2019
Dom Zwierzyniecki
ul. Królowej Jadwigi 41
Kurator wystawy: Justyna Kutrzeba
Wystawa przedstawia historię Kopca Józefa Piłsudskiego oraz przypomina największą akcję patriotyczną dwudziestolecia międzywojennego upamiętniającą odzyskanie niepodległości. Ta niezwykła budowla, wpisująca się swą formą w specyficzną tradycję Krakowa, była hołdem złożonym Marszałkowi, jako niekwestowanemu wskrzesicielowi Niepodległej. Miała być symbolem budzącym dumę wśród następnych pokoleń z odzyskanej niepodległości, wskazywać na ofiarność, trud i odwagę tak potrzebnych w czasie walki o wolny kraj, ale niezbędnych także w jego budowie. Kopiec zyskał symboliczną nazwę „Mogiły mogił”, ponieważ w czasie jego wznoszenia składano w nim ziemie z pól bitewnych, gdzie walczono o wolność Polski. Przywożono ją z nierzadko odległych zakątków Rzeczypospolitej, Europy a nawet świata. W ciągu kilku lat społeczeństwo jednoczyło się wokół wspólnej idei sypania kopca-symbolu. W jego sypanie zaangażowane było solidarnie całe społeczeństwo, zarówno w kraju jak i za granicą.
Wieża Pamięci:
27 października – 31 grudnia 2018
Wieża Ratuszowa
Rynek Główny 1
Kurator wystawy: Olga Jasionek
Wystawa „Wieża pamięci” jest próbą przypomnienia i podkreślenia doniosłości wydarzenia, którego świadkami byli mieszkańcy Krakowa już niespełna rok po odzyskaniu niepodległości, a które było istotnym krokiem na drodze budowania wolnej, niepodległej i samostanowiącej o sobie Polski – Święta Zjednoczenia Armii. 19 października 2019 r. obchodzić będziemy 100. rocznicę tych uroczystości.
Wolność przyszła z Podgórza:
2 listopada 2018 roku – 24 marca 2019 roku
Muzeum Podgórza
ul. Powstańców Wielkopolskich 1 / ul. Limanowskiego 51
Kurator wystawy: Janusz Tadeusz Nowak
Głównym celem jest przypomnienie zwiedzającym, że Wolność, która „przyszła z Podgórza” w 1918 roku, była efektem wieloletniego wysiłku pokoleń Polaków. Część ekspozycji poświęcona jest wydarzeniom, które 30 i 31 października 1918 r. doprowadziły do wyzwolenia Krakowa. Na wystawie zaprezentujemy szereg cennych pamiątek historycznych, obrazów, dokumentów i zdjęć. Szczególną uwagę należy zwrócić na najcenniejszą pamiątkę – sztandar Stowarzyszenia „Gwiazda” – podarowany pierwszej polskiej warcie na odwachu, jako pierwszy sztandar odradzającego się Wojska Polskiego.
Świętuj 100-lecie odzyskania Niepodległości z MHK!