Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Historia życia codziennego i obyczajowości, Inne dzieła kultury
Opublikowany: 2019-07-07 12:10
Licencja: wolna licencja

Krzemionki Opatowskie na liście światowego dziedzictwa UNESCO!

W sobotę, 6 lipca 2019 roku Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego jako 16. obiekt z Polski został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
REKLAMA
Rezerwat archeologiczny Krzemionki (fot. Jakub Hałun, udostępniono na licencji CC-BY 4.0 )

W Baku, stolicy Azerbejdżanu miała miejsce 43. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas 10-dniowych obrad przedstawiciele państw członkowskich podjęli kluczowe decyzje dotyczące ochrony najistotniejszych na świecie dóbr kultury i przyrody. Jednym z punktów obrad było głosowanie w sprawie wpisu kolejnych miejsc na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miało ono miejsce w sobotę, 6 lipca 2019 roku.

Polskę reprezentowali przedstawiciele Narodowy Instytut Dziedzictwa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wydarzeniu wziął też udział przedstawiciel Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki” - archeolog Artur Jedynak. Wśród 35 wniosków znajdował się zaledwie jeden z Polski, złożony jeszcze w 2017 roku. Choć konkurencja była olbrzymia, udało się. Komitet UNESCO zdecydował o wpisie Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na prestiżową listę.

Przypomnijmy, że prehistoryczny region górniczy w Krzemionkach Opatowskich znajduje się w centralnej Polsce, na północno-wschodnim skraju Gór Świętokrzyskich, w pobliżu rzeki Kamiennej, w powiecie ostrowieckim i opatowskim na terenie gmin: Bodzechów, Ćmielów i Ożarów. Zajmuje obszar 349, 2 hektarów i składa się z czterech części, tj.: głównego pola górniczego w Krzemionkach Opatowskich, dwóch mniejszych pól górniczych Borownia i Korycizna, położonych w tej samej strukturze geologicznej oraz stałej osady górników prehistorycznych w Gawrońcu, której mieszkańcy dokonywali obróbki otrzymywanego z kopalni materiału, który następnie przeznaczany był dla celów handlowych.

Historia pradziejowych kopalni krzemienia rozpoczęła się w tym miejscu ok. 3 900 r. p. n. e., a funkcjonowały one do 1 600 r. p. n. e. Kompleks Krzemionek jest unikatowym miejscem na skalę światową. To także jedno z największych znanych ludzkości elementów przemysłowego dziedzictwa archeologicznego pradziejów.

Więcej informacji o Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki” można znaleźć na stronie internetowej http://krzemionki.pl/

Źródła:

"www.mkidn.gov.pl":www.http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/krzemionki-opatowskie-trafia-na-liste-swiatowego-dziedzictwa-sesja-komitetu-swiatowego-dziedzictwa-unesco-w-baku-9633.php?fbclid=IwAR3q5OSZEgmdnHJTf39tECkGiRxbZ8Sn9LLb937fA8bu70S-c2aoFe8pHHk#, www.krzemionki.pl

Polecamy e-book Darii Czarneckiej – „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Daria Czarnecka
„Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 117
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-27-3
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy