„Lalka”: Powstaną aż dwie ekranizacje powieści Bolesława Prusa

opublikowano: 2025-07-07, 05:42
wszelkie prawa zastrzeżone
„Lalka” Bolesława Prusa powraca na ekran. Powstanie nie jedna - jak dotąd zapowiadano - ale aż dwie nowe ekranizacje słynnej powieści obyczajowo-społecznej.
reklama
Kamienica Józefa Grodzickiego przy Krakowskim Przedmieściu 7, gdzie miał mieszkać Ignacy Rzecki.

Zobacz także:

„Lalka”  to jedna z najbardziej popularnych powieści Bolesława Prusa. Pisarz ten publikował swoje dzieło w odcinkach w latach 1887–1889 na łamach dziennika „Kurier Codzienny”. Natomiast całość została wydana w 1890 w Warszawie w wydawnictwie „Gebethner i Wolff”.

Adaptacje „Lalki” Bolesława Prusa – klasyka na ekranie i scenie

„Lalka” Bolesława Prusa to jedna z najważniejszych powieści polskiej literatury, która od lat inspiruje twórców filmowych i teatralnych. Historia Stanisława Wokulskiego, jego nieszczęśliwej miłości do Izabeli Łęckiej oraz panorama XIX-wiecznej Warszawy od lat fascynują widzów.

Najsłynniejszą adaptacją jest film z 1968 roku w reżyserii Wojciecha Hasa z niezapomnianymi rolami Beaty Tyszkiewicz (Izabela Łęcka), Mariusza Dmochowskiego (Stanisław Wokulski) oraz Tadeusza Fijewskiego (Ignacy Rzecki). Choć skrócona w stosunku do książki, adaptacja Hasa zachowała melancholijny ton i główne wątki powieści.

Z kolei na mały ekran powieść przeniósł w 1977 roku Ryszard Ber. Premiera wyreżyserowanego przez niego serialu miała miejsce w 1978 roku. Wówczas w rolę Wokulskiego wcielił się Jerzy Kamasz, a Izabelę zagrała Małgorzata Braunek. Wierność powieści, znakomite kreacje aktorskie i klimat epoki sprawiły, że ta wersja stała się kultowa. Zrekonstruowaną cyfrowo ekranizację można zobaczyć TUTAJ!

Nowe ekranizacje „Lalki” Bolesława Prusa

W 2026 roku swoją premierę będą miały aż dwie nowe ekranizacje powieści Bolesława Prusa. Nad jedną z nich pracuje Telewizja Polska, a druga powstaje pod skrzydłami Netflixa.

„Lalka” w TVP

„Lalkę” powstającą na zlecenie Telewizji Polskiej reżyseruje Maciej Kawalski, a zdjęciami zajmie się Piotr Sobociński jr („Boże Ciało”, „Wesele”, „Wołyń”).  Za produkcję, oprócz TVP, odpowiada także Gigant Films. Jak zapowiedziano, planowane jest nakręcenie zarówno wersji kinowej, jak i serialu.

reklama

W tej realizacji w rolę Wokulskiego wcieli się utalentowany aktor Marcin Dorociński, który na konie ma role w takich produkcjach jak m.in.: „Pitbull”, „Obława” czy „Gambit Królowej” oraz „Mission: Impossible”. Izabelę Łęcką zagra Kamila Urzędowska, z kolei Ignacego Rzeckiego - Marek Kondrat, który po latach nieobecności wreszcie wraca na plan filmowy. Warto dodać, że aktor ten przyjmując angaż do „Lalki”, kontynuuje rodzinną tradycję, bowiem w ekranizacji powieści z 1968 roku (w reż. Wojciecha Hasa) zagrał jego ojciec Tadeusz, któremu powierzono rolę starego Szlangbauma.

Obecność tak popularnych nazwisk może wieścić sukces nowej odsłony ekranizacji kultowej powieści. Zgodnie z planami zdjęcia ruszają w sierpniu tego roku.

„Lalka” według Netflixa

Równolegle tytuł ten na filmowy tapet wziął też Netflix, który zdecydował się przygotować serialową ekranizację powieści Bolesława Prusa. Reżyserii podjął się Paweł Maślona. Reżyser oraz Paweł Demirski i Jagoda Dutkiewicz odpowiadają także za scenariusz.

Rolę Izabeli Łęckiej powierzono Sandrze Drzymalskiej, która zagrała tytułową rolę w „Simonie Kossak”, a w 2024 roku otrzymała nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie „Biała odwaga”. Stanisława Wokulskiego zagra natomiast Tomasz Schuchardt, mogący pochwalić się bogatym filmowym i serialowym CV, w tym rolą w świetnie przyjętym przez krytykę serialu „Wielka woda”.

Serial ma składać się z sześciu odcinków, a jego premiera planowana jest w 2026 roku

Źródła:

Polecamy e-book Anny Wójciuk „Jak świętowali nasi przodkowie? Zapomniane tradycje i zwyczaje”:

Anna Wójciuk
„Jak świętowali nasi przodkowie? Zapomniane tradycje i zwyczaje”
cena:
19,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
208
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-81-5
reklama
Komentarze
o autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone