Autor: Reklama
Tagi: Reklamy, II wojna światowa
Opublikowany: 2020-07-02 12:15
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Lipcowe wydanie miesięcznika „Odkrywca”

W lipcowym numerze „Odkrywcy” znajdziemy m.in. zestaw artykułów poświęconych Helowi: tekst o walce jego obrońców z niemieckimi pancernikami i lotnictwem oraz o centrali artyleryjskiej 31. Baterii im. Heliodora Laskowskiego. A to wszystko z okazji organizowanej Konferencji „Odkrywcy” właśnie na Helu.

To już czwarty numer „Odkrywcy” wydany w trybie pracy zdalnej. Do redakcji przychodzimy w miarę możliwości osobno. Liczymy, że ten niewesoły czas skończy się szybko i hucznie. W naszym przypadku będzie to wymarzona przez wielu i marzona przez wiele lat Konferencja „Odkrywcy” na Helu w dniach 18–20 września.

Pandemiczne ograniczenie spotkań nie zmniejszyło w naszych Autorach ducha dyskusji. Paweł Jeżewski w detalicznym tekście (s. 24) broni swojego przekonania, że góra Moszna to jedynie kamieniołom, żadnej innej tajemnicy tam, jego zdaniem, nie ma, w szczególności centralnego kompleksu „Riese”.

Łukasz Orlicki, szef GEMO, podejmuje temat Herberta Klose (s.30), mimo że w księgarniach od niedawna są dwie grube i interesujące pozycje, w których mieszkaniec Sędziszowej gra pierwsze skrzypce.

Co jeszcze w najnowszym numerze „Odkrywcy”?

  • Obozy w Tucholi

Niemcy po sukcesach na froncie wschodnim w 1914 roku wzięli w niewolę dziesiątki tysięcy carskich żołnierzy, z którymi nie do końca było wiadomo, co począć. Stąd też w ramach poszczególnych okręgów wojskowych wydzielano przestrzenie do przetrzymywania jeńców. Miejsca te, początkowo zwykle niewielkie place zabezpieczone ogrodzeniem z drutu kolczastego, rozrastały się wraz z kolejnymi miesiącami wojny w typową infrastrukturę obozową. Jednym z pierwszych takich ośrodków był obóz w Tucholi – Kriegsgefangenenlager Tuchel.

  • Udział Włochów na froncie wschodnim podczas drugiej wojny światowej

21 czerwca 1941 roku szef Sztabu Generalnego gen. Ugo Cavallero zaproponował Mussoliniemu wysłanie na wschód dwóch dywizji. Wybór padł na dywizje piechoty: „Torino” i „Pasubio”, którym miała towarzyszyć 3. Dywizja Szybka „Principe Amadeo Duca d’Aosta”. 9 lipca zadecydowano, że siły wojsk lądowych i kontyngent lotniczy zostaną nazwane Corpo di Spedizione Italiano in Russia (Włoski Korpus Ekspedycyjny w Rosji; dalej: CSIR). W wojnie z Rosją miały brać udział także Czarne Koszule z faszystowskiej milicji MVSN (Ochotnicza Milicja Bezpieczeństwa Narodowego).

Najnowszy numer dostępny jest:

Śledź nas!
Komentarze

O autorze

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy