Listopadowe wydanie miesięcznika „Odkrywca” (nr 11/2018)

opublikowano: 2018-11-06 13:44
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W numerze listopadowym „Odkrywcy” aż połowa numeru zajmują różnego rodzaju akcje poszukiwawcze i detektorystyczne na terenie Polski, a także Wielkiej Brytanii. To m.in. znalezienie osłony działa Schneider, samolotu Heinkel w miejscowości Kokoszki, prace poszukiwawcze na zamku Grodno, na polu bitwy pod Legnicą 1241, opis jednego z największych projektów, w ramach którego współpracują archeolodzy i detektoryści – Lednica. Trzy artykuły poświęcono również setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
REKLAMA

Warto przeczytać przede wszystkim:

Dwa samoloty – dwie historie. Prace poszukiwawcze w Kokoszkach.

Łukasz Orlicki

Na trop rozbitego, a właściwie rozbitych samolotów w rejonie dzielnicy Gdańska Kokoszki, wpadł 15 lat temu Dominik Markiewicz z Fundacji Latebra. Podczas spaceru, przypadkowo, natknął się na jednej z pobliskich łąk na poskręcane, pomalowane na zielono fragmenty aluminium. Wśród nich jeden miał wyraźne napisy po… rosyjsku. Zaciekawiony zaczął poszukiwać informacji w rozmowach z okolicznymi, starszymi mieszkańcami.

Zamek Grodno. Zagadka starego nasypu. Kolejny sezon wykopalisk

Łukasz Orlicki

Odnalezienie w październiku 2017 roku bulli antypapieża Benedykta XIII (Pedro de Luny – nazywanego papieżem obediencji awiniońskiej) stało się ukoronowaniem zeszłorocznego sezonu wykopaliskowego w zamku Grodno. I jednocześnie zaostrzyło apetyty członków ekipy badawczej kontynuującej prace. Na niewielkiej stosunkowo powierzchni – kilku metrów kwadratowych – zostały odnalezione liczne ślady historii zamku: fragmenty ceramiki, monety średniowieczne i wspomniana, wyjątkowa, bulla papieża, którego władzę uznawano jedynie na terenach dzisiejszej Francji, Szkocji i częściowo Hiszpanii. Co przyniósł kolejny sezon wykopalisk?

100 LAT NIEPODLEGŁA. Pierwszy polski ersatz. Zapomniany bagnet II RP

Radosław Szalacha

Przeglądając dotychczasowe polskie i zagraniczne publikacje na temat bagnetów, nie natrafiłem na żadne konkretne informacje o jednym z pierwszych polskich bagnetów, produkowanych w kraju tuż po odzyskaniu niepodległości. Bagnet ten, umownie nazywany wz.71/98, nie doczekał się szerszego opracowania, dlatego w niniejszym artykule przedstawię jego historię, a także zaprezentuję nowe, dotychczas nieznane egzemplarze i wersje tej arcyciekawej broni.

Najnowszy numer dostępny jest również w wersji elektronicznej POD TYM LINKIEM!

Czasopismo „Odkrywca” ukazuje się nieprzerwanie od 1998 r., dotychczas opublikowanych zostało ponad 200 numerów.

Dołącz do fanów na Facebooku.

Zaprenumeruj „Odkrywcę”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone