Londinium – jak wyglądało życie w rzymskim mieście? [Video]

opublikowano: 2024-03-17 21:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
To Rzymianie założyli pierwszą osadę nad Tamizą. Pozostałości Londinium są dzisiaj niemal niewidoczne, ale liczne odkrycia archeologiczne rzucają światło na to, jak wyglądało życie w rzymskiej stolicy Brytanii. O starożytnych dziejach Londynu opowiada kanał „History Hit”.
REKLAMA
Makieta Londinium, zdjęcie autorstwa HeritageDaily.

Początków Londinium należy doszukiwać się w 47 r. n.e. Właśnie na ten rok datuje się najwcześniejszą odkrytą konstrukcję. Mniej popularny wśród historyków pogląd cofa powstanie miasta o cztery lata i łączy je z rzymską twierdzą, którą zbudowano w czasie podboju Brytanii przez cesarza Klaudiusza. Miasto zajmowało wówczas ok. połowę powierzchni współczesnego londyńskiego City. 

Pierwotna osada nie przetrwała długo. W czasie powstania Boudiki w latach 60–61 n.e. miasto zostało opuszczone i zrównane z ziemią. Wkrótce po upadku powstania rozpoczęto odbudowę miasta, które zaczęło się bardzo szybko rozwijać. Do początku II w. Londiunium posiadało budynki użyteczności publicznej takie jak forum i amfiteatr, a jego populacja liczyła od 30 000 do 60 000 mieszkańców. Do tego czasu miasto najprawdopodobniej było już stolicą prowincji.

Badania archeologiczne wykazały, że jeszcze w II w. Londinium zostało w większości zniszczone na skutek pożaru. Pomimo odbudowy nigdy już nie odzyskało dawnej wielkości. Miasto zaczęło się wyludniać i kurczyć pod względem powierzchni, lecz pozostało ważnym ośrodkiem miejskim rzymskiego imperium.

O rozwoju i upadku Londinium dowiecie się z filmu kanału „History Hit”.

Zobacz film tutaj:

Polecamy e-book Kamila Kartasińskiego pt. „Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”:

Kamil Kartasiński
„Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
75
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-10-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone