Opublikowano
2019-06-14 09:07
Autor
Reklama
Licencja
Wolna licencja

Love Boat: Rozkosze rejsów „Stefanem Batorym” na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na wystawę czasową prezentującą wybór fotografii wykonanych na pokładzie słynnego polskiego transatlantyku. Kuratorami wystawy są dr Adam Mazur i Nicolas Grospierre. Wystawa trwa do 1 września 2019 r. Wstęp wolny.


(mat. pras. Muzeum Emigracji w Gdyni)
Tysiące portretów podróżnych i załogi, zdjęcia z balów przebierańców, toastów i uścisków, życie pod pokładem i w kajutach… W latach 1978-1988 Hipolit Śmierzchalski (1925–2012) pływał na pokładzie ostatniego z polskich transatlantyków TS/S „Stefan Batory”, pełniąc rolę pokładowego fotografa. W rejsie spędzał w miesiącu na ogół 28 dni. W czasie jednej imprezy zdarzało mu się wykonać 1500 zdjęć. Zawsze czarno-białych, bo PLO nie było stać na kolorową ciemnię. Często podczas pracy tańczył i śpiewał, trudno było uwierzyć, że robi zdjęcia.

Hipolit Śmierzchalski był duszą towarzystwa, a jednocześnie człowiekiem niezwykle utalentowanym i pracowitym. Trudnił się malarstwem, grafiką i muzyką. Był m.in. fotografem konspiracyjnym, wykonywał zdjęcia do dokumentów Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed przerzutem kuriera do Szwecji i jedynym fotoreporterem „Dziennika Bałtyckiego” oddelegowanym do fotografowania publicznej egzekucji oprawców z obozu koncentracyjnego Stutthof. Pracował też jako oświetleniowiec w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przez wiele lat reprezentował Polskę w lekkiej atletyce, był mistrzem Polski na dystansie 3000 m z przeszkodami (rekord życiowy: 8:27,2 [1956]).

(mat. pras. Muzeum Emigracji w Gdyni)

W zbiorach Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się ponad 10 tys. jego klatek negatywowych i fotografii. Wystawa nadaje wybranym zdjęciom nową ramę interpretacyjną. Nowe odczytanie, reinterpretacja są nieuniknione.

W ramach wydarzeń towarzyszących w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o 13:00 odbywają się oprowadzania po wystawie z udziałem osób zaangażowanych w realizację projektu.
Terminy: 30 czerwca, 28 lipca, 25 sierpnia

(mat. pras. Muzeum Emigracji w Gdyni)
---
Kuratorzy: dr Adam Mazur, Nicolas Grospierre
Koordynacja: dr Grzegorz Labuda, Maksymilian Bochenek
Opisy: dr Adam Mazur
Redakcja i korekta: Katarzyna Żelazek
Tłumaczenie i korekta: dr Monika Bokiniec
Digitalizacja: Anna Wróblewska, Paweł Podolski
Pozyskiwanie fotografii: dr Agnieszka Kowalkowska
Promocja: Jakub Szałek, Kaja Długosz, Łukasz Leśniak
Projekt wystawy: Centrala (Simone De Iacobis, Małgorzata Kuciewicz) oraz Tomasz Bersz
Projekt neonów: Tomasz Bersz
Identyfikacja graficzna: Tomasz Bersz
Produkcja: S4P Manufaktura Mebli
Koordynacja produkcji: Michał Nowakowski
Specjalne podziękowania: Marzena i Maurycy Śmierzchalscy

(mat. pras. Muzeum Emigracji w Gdyni)

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Muzeum Emigracji.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Siostra Marysia |

A to Fajnie ..............!Odpowiedz

Gość: Mamert |

Polecam dowcipną książkę "Znaczy Kapitan" o marynarzach z "Batorego".Odpowiedz

Gość: Ppp |

@ Gość: Mamert
POPIERAM - Karol Olgierd Borchardt napisał w sumie tylko kilka książek, ale wszystkie rewelacyjnie się czyta.
Pozdrawiam.Odpowiedz

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org