Love Boat: Rozkosze rejsów „Stefanem Batorym” na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego
Tysiące portretów podróżnych i załogi, zdjęcia z balów przebierańców, toastów i uścisków, życie pod pokładem i w kajutach… W latach 1978-1988 Hipolit Śmierzchalski (1925–2012) pływał na pokładzie ostatniego z polskich transatlantyków TS/S „Stefan Batory”, pełniąc rolę pokładowego fotografa. W rejsie spędzał w miesiącu na ogół 28 dni. W czasie jednej imprezy zdarzało mu się wykonać 1500 zdjęć. Zawsze czarno-białych, bo PLO nie było stać na kolorową ciemnię. Często podczas pracy tańczył i śpiewał, trudno było uwierzyć, że robi zdjęcia.
Hipolit Śmierzchalski był duszą towarzystwa, a jednocześnie człowiekiem niezwykle utalentowanym i pracowitym. Trudnił się malarstwem, grafiką i muzyką. Był m.in. fotografem konspiracyjnym, wykonywał zdjęcia do dokumentów Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed przerzutem kuriera do Szwecji i jedynym fotoreporterem „Dziennika Bałtyckiego” oddelegowanym do fotografowania publicznej egzekucji oprawców z obozu koncentracyjnego Stutthof. Pracował też jako oświetleniowiec w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przez wiele lat reprezentował Polskę w lekkiej atletyce, był mistrzem Polski na dystansie 3000 m z przeszkodami (rekord życiowy: 8:27,2 [1956]).
W zbiorach Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się ponad 10 tys. jego klatek negatywowych i fotografii. Wystawa nadaje wybranym zdjęciom nową ramę interpretacyjną. Nowe odczytanie, reinterpretacja są nieuniknione.
W ramach wydarzeń towarzyszących w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o 13:00 odbywają się oprowadzania po wystawie z udziałem osób zaangażowanych w realizację projektu.
Terminy: 30 czerwca, 28 lipca, 25 sierpnia
Kuratorzy: dr Adam Mazur, Nicolas Grospierre
Koordynacja: dr Grzegorz Labuda, Maksymilian Bochenek
Opisy: dr Adam Mazur
Redakcja i korekta: Katarzyna Żelazek
Tłumaczenie i korekta: dr Monika Bokiniec
Digitalizacja: Anna Wróblewska, Paweł Podolski
Pozyskiwanie fotografii: dr Agnieszka Kowalkowska
Promocja: Jakub Szałek, Kaja Długosz, Łukasz Leśniak
Projekt wystawy: Centrala (Simone De Iacobis, Małgorzata Kuciewicz) oraz Tomasz Bersz
Projekt neonów: Tomasz Bersz
Identyfikacja graficzna: Tomasz Bersz
Produkcja: S4P Manufaktura Mebli
Koordynacja produkcji: Michał Nowakowski
Specjalne podziękowania: Marzena i Maurycy Śmierzchalscy