„Ludzie i Bogowie”, czyli nowy serial historyczny na antenie TVP1

opublikowano: 2020-08-25 20:50
wolna licencja
poleć artykuł:
„Ludzie i bogowie” to nowa produkcja historyczna TVP1. Premiera serialu będzie miała miejsce w niedzielę, 13 września o godz. 20.15. Telewizyjna opowieść oparta jest na autentycznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Wątek główny dotyczy dziejów oddziału likwidacyjnego kontrwywiadu AK.
REKLAMA
Nowy serial „Ludzie i Bogowie” (fot. FB Ludzie i Bogowie )

Reżyseruje Bodo Kox, producentem jest Jolanta Filipowicz, a za scenariusz odpowiadają Krzysztof Węglarz i Wenanty Nosul. W role głównych bohaterów wcielają się: Jacek Knap, Dawid Dziarkowski, Marianna Zydek, Anna Karczmarczyk, Tomasz Schuchardt, Julian Świeżewski, Aleksandra Justa, Patryk Szwichtenberg, Katarzyna Dorosińska, Bartłomiej Kotschedoff.

Głównymi bohaterami serialu są dwaj przyjaciele: dowódca „Pazura”, Leszek Zaręba, ps. „Onyks” i Tadeusz Korzeniewski ps. „Dager”. Należą do oddziału o kryptonimie „Pazur” działającego w czasie II wojny światowej w Warszawie, w strukturach kontrwywiadu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Co więcej, "Onyks" i "Dager" zajmują się wykonywaniem wyroków śmierci.

Należy dodać, że jedną z inspiracji dla twórców serialu była sprawa wyroku na znanym aktorze i dyrektorze Theater der Stadt Warschau Igy Symie, który był także kolaborantem III Rzeszy.

Odcinki serialu będzie można też oglądać online TU !

Źródła:

www.filmweb.pl, www.radiozet.pl, www.spidersweb.pl

Kup e-booka „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”

Marek Teler
„Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-30-3 e-book / 978-83-65156-49-5 audiobook

Książkę można też kupić jako audiobook, w cenie 16,90 zł.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone