„Ludzie i bogowie” – ruszyły zdjęcia do nowego serialu historycznego

opublikowano: 2019-03-22 11:05
wolna licencja
poleć artykuł:
Ruszyły zdjęcia do najnowszej produkcji historycznej Telewizji Polskiej. „Ludzie i bogowie” w reżyserii Bodo Koxa to kolejny serial osadzony w realiach II wojny światowej. Oparty został na autentycznych wydarzeniach.
REKLAMA

Widzowie oglądający nowy serial na małym ekranie będą śledzili losy oddziału likwidacyjnego kontrwywiadu AK. Akcja koncentruje się wokół dwóch przyjaciół: Leszka Zaremby, dowódcy oddziału „Pazur” o ps. „Onyks” oraz Tadeusza Korzeniewskiego ps. „Dager”, a dzieje okupowanej Warszawy poznamy właśnie z ich perspektywy.

Ludzie i bogowie - nowy serial

Obsadę tworzą aktorzy znani z innych seriali emitowanych w TVP1 i TVP2. Są to m.in.: Jacek Knap, Dawid Dziarkowski, Marianna Zydek, Anna Karczmarczyk, Tomasz Schuchardt, Julian Świeżewski i Aleksandra Justa. Autorami scenariusza są Krzysztof Węglarz i Wenanty Nosul.

Jak czytamy na stronie Telemagazynu zdjęcia do serialu "Ludzie i bogowie", za które odpowiada Arkadiusz Tomiak, rozpoczęły się 12 marca w Warszawie, bo właśnie w stolicy toczy się akcja serialu.

Data premiery nie została jeszcze ujawniona, jednakże lapidarne informacje podane przez Telewizję Publiczną wskazują na to, że serial zadebiutuje w jesiennej ramówce TVP1.

To opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach

Igo Sym (domena publiczna)

Inspiracją do napisania scenariusza były autentyczne wydarzenia. Można wskazać na kilka ważnych wydarzeń, które miały wpływ na kształt fabuły. Pojawia się tu wiele przykładów akcji polskiego ruchu oporu m.in. zamach na życie niemieckiego komisarza warszawskich przedsiębiorstw komunalnych Ernsta Dürrfelda dokonany 12 lutego 1944 roku oraz wykonanie wyroku na znanym aktorze i dyrektorze Theater der Stadt Warschau Igy Symie, który znany jest także z kolaborowania z III Rzeszą. Przed wojną Igo (a właściwie Karol Antoni Juliusz) Sym zdobył sławę jako aktor. Po wybuchu II wojny światowej zadeklarował się jako Volksdeutscher, co otworzyło mu drzwi do kariery. Urząd propagandowy Generalnego Gubernatorstwa zdecydował się na powierzenie my stanowiska dyrektora „Theater der Stadt Warschau”. Zarządzał także kinem nur für Deutsche „Helgoland”, czyli przedwojennym „Palladium”. Dodatkowo, otrzymał też koncesję na prowadzenie Teatru Komedia przy ul. Kredytowej 14, a w drugim roku wojny organizował casting polskich aktorów do antypolskiego filmu Heimkehr. W serialu pojawi się więcej ciekawych postaci.

Źródła:

www.radiozet.p, www.press.pl, www.telemagazyn.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone