„Ludzie i pieniądze 1794-1914” – darmowy dodatek magazynu Mówią Wieki

opublikowano: 2020-05-22 16:30
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Tej historii tak dobrze napisanej nie przeczytacie nigdzie indziej! Magazyn Mówią Wieki rozpoczął publikację nowego cyklu 12 dodatków edukacyjnych o historii gospodarczej ziem polskich. Jak wyglądały podatki w Księstwie Warszawskim? Kiedy na ziemiach polskich wprowadzono do obiegu papierowy pieniądz? Dowiedz się czytając darmowe dodatki magazynu Mówią Wieki!
REKLAMA

Od marca b.r. magazyn Mówią Wieki rozpoczął publikację nowego cyklu 12 dodatków edukacyjnych o historii gospodarczej ziem polskich. Opowieść zaczyna się od czasów powstania kościuszkowskiego i niezwykłych dziejów pierwszego polskiego banknotu, a kończy się na wydarzeniach rozgrywających się w przededniu I wojny światowej. Tym razem sporo miejsca poświęcono także historii powszechnej, a zwłaszcza dziejom pieniądza. Cykl został opracowany przez wybitnych specjalistów z myślą o wszystkich miłośnikach historii, w tym także o nauczycielach i uczniach.

Cykl jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Dodatki można darmowo pobrać TUTAJ!

O czym można przeczytać?

  • Bilet skarbowy

Podczas insurekcji kościuszkowskiej na ziemiach polskich po raz pierwszy w dziejach wprowadzono do obiegu papierowy pieniądz. Za odmowę jego przyjęcia groziła grzywna, jednak ludzie nie mieli zaufania do nowych pieniędzy. Ich emisja zakończyła się po upadku powstania.

  • „Z procentu od tej sumy żyć muszę.” Zawiłe losy inwestycji Tadeusza Kościuszki

„Listy do mnie adresuj do pana Hottingera w Paryżu” - pisał Kościuszko w liście do swego przyjaciela Thomasa Jeffersona w pamiętnym roku 1812. Wspomniany Jean-Conrad Hottinguer był jedną z najbardziej wpływowych postaci francuskiej finansjery. Dlaczego właśnie jemu Kościuszko powierzył część swego majątku, a nawet osobiste listy?

  • Państwo podatkowe po polsku. Podatki w Księstwie Warszawskim

W czasach napoleońskich układ sił politycznych w Europie zmieniał się szybko. Państwa zmieniały granice, niektóre znikały z map, inne zaś powstawały, niekiedy na przekór tradycji historycznej. Jedno z nich pojawiło się na mapie politycznej Europy 7 lipca 1807 roku dzięki rozstrzygnięciom zapisanym w traktacie pokojowym zawartym w Tylży między Francją i Rosją. Jego artykuł V stanowił, że prowincje, które [...] stanowiły część dawnego Królestwa Polskiego, a które potem różnymi czasy dostały się pod panowanie pruskie [...] będzie posiadał król saski [...] pod nazwą Księstwa Warszawskiego.

  • Sumy bajońskie

Na przełomie XVIII i XIX wieku nastały dobre czasy dla właścicieli ziemskich. Dopływ gotówki zapewniał popyt na zboże oraz tanie kredyty. Z czasem sytuacja gospodarcza pogorszyła się, a właściciele, przeznaczając zbyt wiele pieniędzy na konsumpcję, a zbyt mało na modernizację gospodarstw, stanęli na progu bankructwa.

Dodatki można darmowo pobrać TUTAJ!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone