Autor: Reklama
Tagi: Reklamy
Opublikowany: 2021-01-21 20:52
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Ludzie i pieniądze 1794 - 1914 - dodatek Mówią Wieki - odcinek 9-10

Magazyn „Mówią Wieki” kontynuuje publikację cyklu 12 darmowych dodatków edukacyjnych o historii gospodarczej. W części dziewiątej i dziesiątej przeczytamy m.in. o rozwoju gospodarczym Łodzi i Tampere pod panowaniem Rosji, czy o dziejach spółdzielczości kredytowej w Polsce.

Tej historii tak dobrze napisanej nie przeczytacie nigdzie indziej! Od marca 2020 roku magazyn „Mówią Wieki” rozpoczął publikację nowego cyklu 12 dodatków edukacyjnych o historii gospodarczej ziem polskich. Opowieść zaczyna się od czasów powstania kościuszkowskiego i niezwykłych dziejów pierwszego polskiego banknotu, a skończymy na wydarzeniach rozgrywających się w przededniu I wojny światowej. Tym razem sporo miejsca poświęcimy także historii powszechnej, a zwłaszcza dziejom pieniądza. Nasz cykl został opracowany przez wybitnych specjalistów z myślą o wszystkich miłośnikach historii, w tym także o nauczycielach i uczniach.

Dodatki można darmowo pobrać TUTAJ!

O czym można przeczytać?

  • W dziewiątym odcinku znajdą Państwo dwa teksty autorstwa Kamila Kowalskiego:

Pierwszy artykuł opisuje „Łódź i Tampere – rozwój gospodarczy polskiego i fińskiego Manchesteru”. „Łódź i Tampere dzieli dystans ponad 1100 km. Dziewiętnastowieczne zawirowania polityczne i społeczno-gospodarcze sprawiły, że oba miasta przez ponad 100 lat były pod panowaniem Rosji. Wtedy też przekształciły się z niewielkich miasteczek w prężne ośrodki miejskie. Przemyślana polityka ekonomiczna, trafne wybory inwestycyjne, a czasem splot okoliczności i trochę szczęścia sprawiły, że oba miasta stały się najważniejszymi centrami włókienniczymi Polski i Finlandii. Z tego powodu zyskały miano polskiego i fińskiego Manchesteru.”

W drugim tekście autor opisuje historię wojny Moskwy z Łodzią. „Włączenie Królestwa Polskiego do obszaru celnego Cesarstwa Rosyjskiego w 1851 roku likwidowało odrębność Królestwa w obszarze handlu zagranicznego. Ułatwiało też sprzedaż towarów polskich na wschodzie Rosji, który był istotnym rynkiem zbytu od lat siedemdziesiątych XIX wieku. Beneficjentem zniesienia bariery celnej były w szczególności zakłady łódzkie, wytwarzające stosunkowo tanie tkaniny dostępne dla masowego odbiorcy.“

  • W dziesiątym odcinku znajdą państwo dwa teksty autorstwa Wojciecha Morawskiego:

Pierwszy artykuł ma tytuł „Między działalnością charytatywną a potęgą rozproszonego kapitału”. „Sfera finansów zawsze była przedmiotem zainteresowania przede wszystkim ludzi lepiej sytuowanych. W kręgu zainteresowań finansistów znaleźli się jednak również ludzie biedniejsi.“

Drugi artykuł opisuje dzieje spółdzielczości kredytowej w Polsce. „Ruch spółdzielczy jako forma wspólnej aktywności gospodarczej ludzi mniej zamożnych został zapoczątkowany w 1844 roku, kiedy tzw. pionierzy z Rochdale (dziś dzielnicy Londynu) utworzyli pierwszą spółdzielnię spożywców. Podstawowa różnica między spółdzielnią a spółką akcyjną polega na tym, że w spółdzielni głosują ludzie (każdy członek ma jeden głos), a w spółce akcyjnej kapitały (liczba głosów zależy od liczby posiadanych akcji). W tym tekście zajmiemy się przede wszystkim spółdzielczością kredytową”.

Cykl jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Dodatki można darmowo pobrać TUTAJ!

Zachęcamy również do wypełnienia ankiety zamieszczanej przy każdym dodatku. Wypełnienie ankiety gwarantuje udział w konkursie z nagrodami. Regulamin konkursu znajdą Państwo tutaj.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy