Łukasz Kamiński nowym prezesem IPN

opublikowano: 2011-06-10 07:43
wolna licencja
poleć artykuł:
Zgodnie z przewidywaniami, Sejm wybrał dr Łukasza Kamińskiego na Prezesa IPN. Na sali obecnych było 388 posłów, z czego 372 było za, 8 przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Wybór prezesa potwierdzić musi jeszcze senat, choć to już jedynie formalność.
REKLAMA
dr Łukasz Kamiński – (fot. dzięki uprzejmości Europejskiego Centrum Solidarności)

Nowy Prezes ma 38 lat. W 1996 r. ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, trzy lata później na tej samej uczelni obronił pracę doktorską pt. Formy pozainstytucjonalnego żywiołowego oporu społecznego w Polsce 1944–1948. W tym samym roku podjął pracę w Instytucie Historycznym UWr na stanowisku adiunkta. Od 2000 r. pracuje także w Instytucie Pamięci Narodowej. Początkowo związany był z oddziałem wrocławskim IPN, w którym kierował pracą tamtejszego Biura Edukacji Publicznej oraz Referatu Badań Naukowych, Dokumentacji i Zbiorów Bibliotecznych. W 2006 r. został zastępcą dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN, a w 2009 r. zastąpił prof. Jana Żaryna na stanowisku szefa tej placówki. Był m.in. pomysłodawcą Letniej Szkoły Historii Najnowszej oraz inicjatorem i organizatorem międzynarodowych projektów badawczych i konferencji naukowych.

Naukowo zajmuje się historią społeczną Polski Ludowej oraz tematyką oporu społecznego. Jest autorem licznych publikacji, m.in. Strajki robotnicze w Polsce w latach 1945–1948 (1999), Młodzież w oporze społecznym 1944–1989 (2002), Polacy wobec nowej rzeczywistości 1944–1948. Formy pozainstytucjonalnego, żywiołowego oporu społecznego (2004), Wokół praskiej wiosny. Polska i Czechosłowacja w 1968 roku (red., 2004), A handbook of the communist security apparatus in East Central Europe 1944–1989 (red., 2005), Drogi do wolności Zagłębia Miedziowego (2007). Jest też współautorem podręcznika Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918–1989 (2010). Jest członkiem redakcji licznych czasopism i wydawnictw, m.in. półrocznika „Pamięć i Sprawiedliwość” oraz „Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej”.

Stanowisko Prezesa IPN zwolnione pozostawało od 10 kwietnia zeszłego roku, tzn. od śmierci w katastrofie smoleńskiej prof. Janusza Kurtyki. Konkurentami dr. Kamińskiego w rywalizacji o to stanowisko byli: prof. Janusz Wrona, dr Marek Lasota i dr Kazimierz Wóycicki. Wyboru kandydata przedstawionego Sejmowi dokonała 9-osobowa Rada Instytutu.

Przez ostatnie dwa dni nad propozycją Rady obradowała Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która 16 głosami za, przy 2 wstrzymujących się, udzieliła rekomendacji kandydatowi. Głosowanie nad kandydaturą dr Łukasza Kamińskiego poprzedziło wystąpienie posła SLD Ryszarda Kalisza. – Klub SLD jest krytyczny wobec tej propozycji z powodu bezrefleksyjnej wiary kandydata w akta SB – stwierdził poseł. Jednocześnie zadeklarował, że lewica opowiada się za likwidacją Instytutu i w głosowaniu udziału nie weźmie.

W sondzie zorganizowanej na naszym profilu w serwisie Facebook 67% biorących udział w ankiecie stwierdziło, że Łukasz Kamiński jest dobrym kandydatem na Prezesa IPN. Przeciwnego zdania było 18% odpowiadających, a wyrobionej opinii na ten temat nie miało 14% pytanych. Co sądzą nasi Czytelnicy o nowym prezesie IPN? Zachęcamy do wyrażania swoich opinii.

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone