Opublikowano
2019-03-15 10:01
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

Marcowy numer Magazynu Historycznego „Mówią wieki” (03/2019)

Temat miesiąca to historia Iranu. Ten numer powinien przeczytać każdy, kto interesuje się obecnym konfliktem na Bliskim Wschodzie. Prof. Jerzy Rohoziński sięgając do źródeł wyjaśnia zasady szyizmu. O czym jeszcze można przeczytać w najnowszym numerze „Mówią wieków”?


Tytuł: „Mówią wieki”
Numer: 02/2019 (709)
Wydanie: marzec 2019
Cena: 8,50 zł
Kup w wersji elektronicznej!
Zamów prenumeratę!

Piotr Szlanta pisze o modernizacji kraju za szacha Rezy Pahlawiego, a także oprowadza po zabytkach najpiękniejszego irańskiego miasta – Isfahanu. W tekście Iran w zimnej wojnie autorka analizuje postawę ewolucję polityki tego kraju w sporze między dwoma blokami. Maciej Krawczyk zaś przygląda się dziejom konfliktu z Arabią Saudyjską: 100 lat temu oba państwa właściwie nie istniały, 50 lat temu miały wspólnych sojuszników. Dziś są wrogami.

W artykule Dieta i doping starożytnych Greków autor nie tylko opisuje jak odżywiali się dawni sportowcy, ale podaje też konkretne plany diet i ilość kalorii!

Znajdziemy tu też trzy biografie nietuzinkowych postaci z czasów I RP. O lisowczyku, Idzim Kalinowskim pisze Emil Kalinowski: jego burzliwe życie, to gotowy scenariusz na film przygodowy. To samo można powiedzieć o Krzysztofie Arciszewskim dzielnym żołnierzu, który walczył pod wieloma sztandarami, w wielu krajach, nawet w Brazylii! Szczęsny Czacki większość życia spędził na rodzimym Wołyniu, ale jego żywot był równie burzliwy, bo konsekwentnie prezentował antyrosyjską postawę, a to w XVIII wieku wymagało nie lada odwagi.

Jurij Borisionok próbuje zgłębić tajemnicę działalności sowieckiego agenta w Warszawie w przededniu wybuchu II wojny światowej i na co przeznaczone było pół miliona złotych, które otrzymał do dyspozycji od Banku Państwowe ZSRR. Szymon Cydzik pisze o prasie czasów Powstania Warszawskiego, a Jacek Sawicki o powojennej misji UNRRA w Polsce.

W dodatku (pod patronatem PGZ) 100 lat polskiej techniki zbrojeniowej Michał Mackiewicz pisze o fabrykach broni II RP: mimo gospodarczego zacofania WP ruszyło do boju w 1939 r. uzbrojone w znacznej mierze w sprzęt z rodzimych fabryk. O tym, co po tym przemyśle pozostało w Polsce powojennej traktuje tekst Marcina Wilczka, który stwierdza: Druga wojna nie tylko zahamowała rozwój polskiej zbrojeniówki, ale wręcz cofnęła ją o lata.

W dodatku redagowanym wspólnie z NBP Pieniądz i społeczeństwo na ziemiach polskich prof. Jacek Matuszewski w syntetyczny sposób przedstawia Podstawy finansowe państwa średniowiecznego, a także wpływ zmiany sposobu wojowania na finanse państwowe. W drugim z artykułów przeczytamy o Ludwiku Węgierskim, królu którego polscy historycy traktowali jako obcego, choć był wnukiem Władysława Łokietka i raczej nie cenili jako władcę. Czy słusznie? Autor pisze też o wpływie tzw. Przywileju koszyckiego na system podatkowy państwa szlacheckiego.

Pełny spis treści numeru

„Mówią wieki” można nabyć w punktach sprzedaży prasy.

Kup wersję elektroniczną tego numeru lub zamów prenumeratę na stronie czasopisma „Mówią wieki”

Odwiedź stronę Czasopisma i profil Czasopisma na Facebooku!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org