„Mary&George” - serial kostiumowy o faworycie królów Anglii Jakuba I oraz Karola I

opublikowano: 2024-02-13, 11:03
wszelkie prawa zastrzeżone
„Mary&George” to siedmioodcinkowy serial kostiumowy inspirowany historią Mary Villiers i jej syna, który był faworytem królów Anglii Jakuba I oraz Karola I. Produkcję można oglądać w serwisie streamingowym SkyShowtime.
reklama
(fot. screen ze zwiastuna, SkyShowtime Polska)

Zobacz także:

Serial powstał na kanwie historii Mary Villiers, córki Anthony’ego Beaumonta of Glenfield i żony drobnego szlachcica sir George’a Villiersa of Brokesby. Obrotna kobieta dbała o staranną edukację swojego syna George'a Villiersa. Wysłała go na naukę do Paryża, gdzie kształcił się głównie w tańcu i szermierce. Nauczył się również języka francuskiego. Po powrocie do kraju rozpoczął karierę na dworze króla Jakuba I. Najpierw został królewskim podczaszym, a niedługo później królewskim faworytem. Plotkowano również, że Villiers był kochankiem króla. Jego kariera rozwijała się błyskawicznie. Gdy miał 23 lata, w 1615 roku, otrzymał tytuł szlachecki. Rok później mianowano go Wielkim Stewardem Hampton Court, lordem namiestnikiem Buckinghamshire i koniuszym królewskim, a następnie baronem Whaddon, wicehrabią Villiers. Dwa lata później został hrabią Buckingham, a po roku otrzymał kolejny awans i status markiza Buckingham. Wiosną 1623 roku z kolei otrzymał tytuł hrabiego Coventry i księcia Buckingham. Jaka w tym wszystkim była rola jego matki Mary? Jak wyjaśniają realizatorzy serialu, „przekupywała polityków, współpracowała z przestępcami i wdarła się do serca establishmentu, czyniąc go swoim”, a historia „matki i syna, którzy knuli, uwodzili i zabijali, by podbić dwór angielski i łoże jego króla”.

Po śmierci George z rozkazu Karola I Jerzy został pochowany w Opactwie Westminsterskim, w wystawnym grobowcu zwykle zarezerwowanym dla rodu królewskiego. Grób w Opactwie Westminsterskim można zwiedzać do dziś.

reklama

Historię królewskiego faworyta zekranizowano. Za reżyserię serialu powstałego według scenariusza  D.C. Moore'a odpowiadają Oliver Hermanus i Florian Micoud Cossen, a za zdjęcia Frank Lamm, Adam Scarth oraz Alexander Dynan, z kolei za muzykę - Oliver Coates.

Zobacz zwiastun!

Główne role kreują Julianne Moore (Mary Villiers), Nicholas Galitzine (George Villiers) i Tony Curran (Król Jakub I). W obsadzie zobaczymy także takich aktorów jak: Laurie Davidson (Robert Carr), Nicola Walker (Elizabeth Hatton), Niamh Algar (Sandie), Trine Dyrholm (Anna Duńska), Sean Gilder (Sir Thomas Compton) i inni.

Gdzie kręcono serial?

Filmowcy na plan filmowy wybrali Londyn. Kręcono m.in. w Charterhouse, budynku należącym niegdyś do Thomasa Suttona, nazywanego „najbogatszym zwykłym człowiekiem w Anglii”. Zbudowano go jako klasztor. Obiekt ten jest obecnie otwarty dla zwiedzających. Znajduje się w nim muzeum. W serialu obiekt ten "gra" zewnętrzną część pałacu, a także pełni funkcję targu mięsnego, królewskiej sali bankietowej i kuchni. Niektóre sceny kręcono w kościele św. Bartłomieja Wielkiego w Smithfield w Londynie, a także w Ham House w Richmond nad brzegiem Tamizy. Poza Londynem wybrano z kolei ogrody w Kent, a sceny rozgrywające się wewnętrzne pałacu kręcono w imponujących salach rezydencji Knole w hrabstwie Kent, zbudowanej w 1456 roku przez arcybiskupów Canterbury. Gmach ten za czasów Henryka VIII był rezydencją królewską. Zdjęcia do serialu powstawały też na zamku w Dover, zwanym „Kluczem do Anglii” czy w położonym w Hertfordshire Hatfield, który zbudował w 1611 roku Robert Cecil, pierwszy hrabia Salisbury i główny minister króla Jakuba. Kilka kadrów ukazuje też Crowhust House oraz w Rotanstead Manor, rezydencji z XVII wieku położonej w wiejskim Harpenden w Hertfordshire.

Kiedy premiera?

​Premierę serialu na Sky Atlantic zaplanowano na 5 marca 2024 roku, na platformie SkyShowtime odcinki będą dostępne od 8 marca.

Źródło:

www.sky.com

Polecamy e-book Sebastiana Adamkiewicza „Zrozumieć Polskę szlachecką”

Sebastian Adamkiewicz
„Zrozumieć Polskę szlachecką”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
82
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-4-6

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

reklama
Komentarze
o autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone