„Mary&George” - serial kostiumowy o faworycie królów Anglii Jakuba I oraz Karola I

opublikowano: 2024-02-13 11:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Mary&George” to siedmioodcinkowy serial kostiumowy inspirowany historią Mary Villiers i jej syna, który był faworytem królów Anglii Jakuba I oraz Karola I. Produkcję można oglądać w serwisie streamingowym SkyShowtime.
REKLAMA
(fot. screen ze zwiastuna, SkyShowtime Polska)

Zobacz także:

Serial powstał na kanwie historii Mary Villiers, córki Anthony’ego Beaumonta of Glenfield i żony drobnego szlachcica sir George’a Villiersa of Brokesby. Obrotna kobieta dbała o staranną edukację swojego syna George'a Villiersa. Wysłała go na naukę do Paryża, gdzie kształcił się głównie w tańcu i szermierce. Nauczył się również języka francuskiego. Po powrocie do kraju rozpoczął karierę na dworze króla Jakuba I. Najpierw został królewskim podczaszym, a niedługo później królewskim faworytem. Plotkowano również, że Villiers był kochankiem króla. Jego kariera rozwijała się błyskawicznie. Gdy miał 23 lata, w 1615 roku, otrzymał tytuł szlachecki. Rok później mianowano go Wielkim Stewardem Hampton Court, lordem namiestnikiem Buckinghamshire i koniuszym królewskim, a następnie baronem Whaddon, wicehrabią Villiers. Dwa lata później został hrabią Buckingham, a po roku otrzymał kolejny awans i status markiza Buckingham. Wiosną 1623 roku z kolei otrzymał tytuł hrabiego Coventry i księcia Buckingham. Jaka w tym wszystkim była rola jego matki Mary? Jak wyjaśniają realizatorzy serialu, „przekupywała polityków, współpracowała z przestępcami i wdarła się do serca establishmentu, czyniąc go swoim”, a historia „matki i syna, którzy knuli, uwodzili i zabijali, by podbić dwór angielski i łoże jego króla”.

Po śmierci George z rozkazu Karola I Jerzy został pochowany w Opactwie Westminsterskim, w wystawnym grobowcu zwykle zarezerwowanym dla rodu królewskiego. Grób w Opactwie Westminsterskim można zwiedzać do dziś.

REKLAMA

Historię królewskiego faworyta zekranizowano. Za reżyserię serialu powstałego według scenariusza  D.C. Moore'a odpowiadają Oliver Hermanus i Florian Micoud Cossen, a za zdjęcia Frank Lamm, Adam Scarth oraz Alexander Dynan, z kolei za muzykę - Oliver Coates.

Zobacz zwiastun!

Główne role kreują Julianne Moore (Mary Villiers), Nicholas Galitzine (George Villiers) i Tony Curran (Król Jakub I). W obsadzie zobaczymy także takich aktorów jak: Laurie Davidson (Robert Carr), Nicola Walker (Elizabeth Hatton), Niamh Algar (Sandie), Trine Dyrholm (Anna Duńska), Sean Gilder (Sir Thomas Compton) i inni.

Gdzie kręcono serial?

Filmowcy na plan filmowy wybrali Londyn. Kręcono m.in. w Charterhouse, budynku należącym niegdyś do Thomasa Suttona, nazywanego „najbogatszym zwykłym człowiekiem w Anglii”. Zbudowano go jako klasztor. Obiekt ten jest obecnie otwarty dla zwiedzających. Znajduje się w nim muzeum. W serialu obiekt ten "gra" zewnętrzną część pałacu, a także pełni funkcję targu mięsnego, królewskiej sali bankietowej i kuchni. Niektóre sceny kręcono w kościele św. Bartłomieja Wielkiego w Smithfield w Londynie, a także w Ham House w Richmond nad brzegiem Tamizy. Poza Londynem wybrano z kolei ogrody w Kent, a sceny rozgrywające się wewnętrzne pałacu kręcono w imponujących salach rezydencji Knole w hrabstwie Kent, zbudowanej w 1456 roku przez arcybiskupów Canterbury. Gmach ten za czasów Henryka VIII był rezydencją królewską. Zdjęcia do serialu powstawały też na zamku w Dover, zwanym „Kluczem do Anglii” czy w położonym w Hertfordshire Hatfield, który zbudował w 1611 roku Robert Cecil, pierwszy hrabia Salisbury i główny minister króla Jakuba. Kilka kadrów ukazuje też Crowhust House oraz w Rotanstead Manor, rezydencji z XVII wieku położonej w wiejskim Harpenden w Hertfordshire.

Kiedy premiera?

​Premierę serialu na Sky Atlantic zaplanowano na 5 marca 2024 roku, na platformie SkyShowtime odcinki będą dostępne od 8 marca.

Źródło:

www.sky.com

Polecamy e-book Sebastiana Adamkiewicza „Zrozumieć Polskę szlachecką”

Sebastian Adamkiewicz
„Zrozumieć Polskę szlachecką”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
82
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-4-6

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone