Autor: Paweł Rodak
Tagi: Newsy, Archeologia, Prehistoria, Ameryka Północna
Opublikowany: 2007-08-07 10:55
Licencja: wolna licencja

Maska sprzed 3 tys. lat

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na Wyspach Aleuckich natrafili na pozostałości osady sprzed 3000 lat. Spośród wielu artefaktów najcenniejszym wydaje się być maska wykonana z kości wieloryba.
REKLAMA

Archeolodzy tłumaczą, że odkryta w pozostałościach osady na wyspie Unalaska (z archipelagu Wysp Lisich, należących do Aleutów) maska jest o około 2000 lat starsza niż jakikolwiek inny przedmiot tego typu odnaleziony na Aleutach. W czasie, gdy nieznany rzemieślnik szlifował wielorybie kości, Homer tworzył „Iliadę”.

Jednak nie tylko maska zaciekawiła archeologów. Również odkryta osada stanowi obiekt zainteresowania badaczy. Tworzyło ją kilkadziesiąt domostw o kamiennych ścianach i umieszczonych pod podłogą pustych tunelach. Do czego służyły? Jedna z hipotez mówi, że dzięki tunelom rozprowadzano ciepłe powietrze z palenisk. Jeśli byłaby to prawda, sugerowałoby to wysoki zmysł techniczny dawnych mieszkańców domostw. Przecież podobnych rozwiązań grzewczych używa się do dzisiaj.

Archeolodzy odkryli też na badanym stanowisku miejsce ceremonialnego pochówku. W grobie natrafiono na dobrze zachowane szczątki ludzkie oraz wykonaną z kości zapinkę do włosów z wyrzeźbionym motywem dekoracyjnym.

Wiadomość za serwisem internetowym CANOE NEWS.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Rodak
Absolwent politologii i student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, współpracował z redakcją „Życia Warszawy” i branżowego miesięcznika poświęconego samorządowi terytorialnemu „Forum Samorządowe”. Obecnie pracuje w administracji rządowej, czym, jak mówi, zdradził swoją miłość do samorządu terytorialnego. Jest fanatycznym kibicem snookera i włoskiego futbolu. Do końca 2007 roku blisko współpracował z redakcją „Histmaga”.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy