„Masters of the Air” to kontynuacja kultowej „Kompanii braci”

opublikowano: 2023-09-25 06:40
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Masters of the Air” to nowy miniserial osadzonych w realiach II wojny światowej. Amerykański dramat wojenny jest kontynuacją kultowej „Kompanii braci”. Opowiada o lotnikach 8. Armii Powietrznej USA Budżet produkcji Stevena Spielberga i Toma Hanksa opiewa na około 300 milionów dolarów.
REKLAMA
(fot. screen z zapowiedzi filmu na YouTube).

Zobacz także:

„Masters of the Air” to zwieńczenie trylogii „Greatest Generation” Toma Hanksa i Stevena Spielberga, składającej się z takich seriali jak „Kompania braci” (2001 rok) i „Pacyfik” (2010 rok). Duet ten stworzył już filmową opowieść o Kompanii E 506 Pułku Piechoty Spadochronowej należącego do 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych oraz o żołnierzach Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych podczas wojny na Pacyfiku, a teraz przyszedł czas na lotnictwo. Produkcja Amblin Television, Apple Studios i Playtone, której polski tytuł brzmi „Władcy przestworzy” powstała 22 lata po mistrzowskiej „Kompanii braci”. Oparta jest na książce „Masters of the Air: America’s Bomber Boys Who Fought the Air War Against Nazi Germany” Donalda L. Millera wydanej w 2006 roku.

Akcja serialu osadzona została w czasach II wojny światowej. Bohaterami są lotnicy, którzy toczyli heroiczne walki w przestworzach z Luftwaffe.  Stacjonowali w Wielkiej Brytanii, a ich zadaniem było bombardowanie strategicznych celów znajdujących się na terenie Niemiec i krajów okupowanych przez III Rzeszę. Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Dwóch głównych bohaterów, będących lotnikami 8 Armii Powietrznej USA, czyli major Gale Cleven i major John Egan pod koniec października 1943 roku zostali zestrzeleni i uwięzieni w Stalagu Luft 3 Sagan. Wydarzenia te zostały przedstawione w serialu, a zdjęcia były kręcone m.in. w obozie w Żaganiu.

Główną rolę powierzono Austinowi Butlerowi, który zagra majora Gale’a Clevena, pilota 100. Grupy Bombowej, należącej do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie. Aktor został nominowany do Oskara za rolę w „Elvisie”. Na ekranie zobaczymy też takich aktorów jak: Callum Turner (major John Egan), Edward Ashley (podpułkownik John B. Kidd), Anthony Boyle (major Harry Crosby), Raff Law (sierżant Ken), Ben Radcliffe (kapitan John D. Brady), Nate Mann (major Robert „Rosie” Rosenthal), Darragh Cowley (porucznik Glenn Graham). Jest też polski wątek, ponieważ w serialu zagra Joanna Kulig (Paulina).

Zobaczcie zwiastun!

Pierwsze doniesienia o miniserialu opartym na książce Donalda L. Millera pojawiły się w październiku 2012 roku, jednakże dopiero w październiku 2019 roku podano, że Apple zawarł umowę z firmami producenckimi Spielberga i Hanksa. Zgodnie z umowami produkcja będzie dostępna w  streamingowym serwisie Apple TV+. Zdjęcia do serialu ruszyły wiosną 2021 roku.

Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana. Wiele wskazuje na to, że serial zobaczymy na małym ekranie w styczniu 2024 roku. Z uwagi na strajki scenarzystów i aktorów w Hollywood wiele premier amerykańskich produkcji zostało opóźnionych.

REKLAMA

„Masters of the Air” a polski Żagań

Jako ciekawostkę należy dodać, że przy realizacji serialu pracowali także polscy historycy z Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Powierzono im funkcję konsultantów historycznych, ale nie tylko.

- Uczestniczyliśmy w pracach nad scenariuszem, a ostatnio zostaliśmy przyporządkowani do zespołu scenografów. Dostarczamy filmowcom wszelkich informacji dotyczących wyglądu, budowy oraz życia w obozie - informowali wiosną 2021 roku w mediach społecznościowych przedstawiciele żagańskiego muzeum.   
-

Kiedy opublikowane zostały pierwsze zdjęcia z planu, polscy historycy także zdradzili kilka szczegółów dotyczących produkcji.

-  Pojawiły się już pierwsze zwiastuny miniserialu „Masters of the Air”, przy którym pracowaliśmy w charakterze konsultantów historycznych. Scenariusz filmu jest oparty na autentycznych losach lotników 8 Armii Powietrznej USA. Dwóch głównych bohaterów serii major Gale Cleven (w tej roli Austin Butler) oraz major John Egan (Callum Turner) pod koniec października 1943 roku trafili do Stalagu Luft 3 Sagan. Możemy zdradzić, że akcja kilku odcinków serii będzie się rozgrywała w żagańskim obozie - napisali w maju w mediach społecznościowych przedstawiciele Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.
-

Nie jest to pierwsza produkcja, której akcja osadzona została w obozie w Żaganiu. Wcześniej, bo w 1950 roku był on niejako bohaterem filmu „The Wooden Horse”, wyreżyserowanego przez Jacka Lee. Produkcja ta oparta jest na książce o tym samym tytule autorstwa Erica Williamsa, która opowiada o ucieczce trzech brytyjskich jeńców ze Stalagu Luft III w 1943 roku, a tytułowy „drewniany koń” to zarówno nawiązanie do konia trojańskiego, jak i przyrządu do ćwiczeń, za pomocą którego więźniowie ukrywali próbę ucieczki. Z kolei w latach 60. ubiegłego wieku temat obozu poruszony został w filmie „Wielka ucieczka” w reżyserii Johna Sturgesa, który oparty jest na książce „The Great Escape” Paula Brickhilla, opisującej ucieczkę pilotów alianckich osadzonych w Stalagu Luft III.

Źródła:

www.gry-online.pl,

www.filmweb.pl,

www.imdb.com,

www.polska-zbrojna.pl,

www.zachod.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Jak zabijać, to tylko we Lwowie”

Mariusz Gadomski
Jak zabijać, to tylko we Lwowie
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
224
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-40-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone