Matura 2010 – historia poziom rozszerzony – prawidłowe odpowiedzi

opublikowano: 2010-05-17 12:32
wolna licencja
poleć artykuł:
Publikujemy prawidłowe odpowiedzi na zadania maturalne z przedmiotu: historia – poziom rozszerzony. Test rozwiązują na żywo eksperci naszego portalu, którzy odpowiadają też na Wasze wątpliwości w komentarzach.
REKLAMA

Zobacz zadania maturalne

Zobacz konspekty wypracowań maturalnych

Historia – poziom rozszerzony – prawidłowe odpowiedzi:

Pytanie 1

Odp.:

A: Tryumf

B: Obecność na płaskorzeźbie menory (siedmioramiennego świecznika), symbolu Izraela.

Pytanie 2

Odp.: 3. Klejstenes

Pytanie 3

Odp.: Autorami źródeł są ludzie związani z kręgami cesarskimi. Cesarze mogli dysponować koronami królewskimi, Polscy władcy natomiast zdobyli korony bez zgody cesarzy, bez ich pośrednictwa. Mogło to wpłynąć na deprecjonowanie ich królewskiej władzy w kręgach cesarskich. Bolesław Śmiały, koronę dostał od papieża, co wiązało się z toczącym się wówczas o inwestyturę, w którym Bolesław stanął po stronie papieża.

Pytanie 4

Odp.: 1. Fałsz 2. Prawda 3. Prawda

Pytanie 5

Odp.: Nie znajduje, ponieważ na planie Zamościa znajduje się cerkiew unickiego zakonu bazylianów, żydowska synagoga oraz kościół ormiański.

Pytanie 6.

Odp.: Styl romański i styl barokowy (z czasów saskich).

Pytanie 7

Odp.:

A. Abdykacja

B. Detronizacja

Pytanie 8.

Odp.: Przebieg działań wojennych na terenie Rzeczpospolitej w czasie wojny polsko-rosyjskiej w roku 1792.

Pytanie 9

Odp.:

A. Generał Józef Chłopicki

B. Drucki-Lubecki wraz z Janem Jezierskim udał się do cara z petycją, żądając przestrzegania konstytucji i wyprowadzenia wojsk rosyjskich z terenów Królestwa Polskiego i przyłączenia do tegoż ziem dawnej Rzeczypospolitej z zaboru rosyjskiego.

Pytanie 10

Odp.: W Irlandii, odwrotnie aniżeli w Anglii, Walii i Szkocji, odnotowujemy począwszy od roku 1841 drastyczny spadek ludności związany z wielkim głodem w Irlandii wywołanym przez tzw. zarazę ziemniaczaną.

Pytanie 11

Odp.: 2. Wybuch wojny krymskiej

Pytanie 12

Odp.

A. Wojciech Kossak

REKLAMA

B. Wojciech Kossak odmówił namalowania portretu Hansa Franka czyli szefa Generalnego Gubernatorstwa, tymczasem hitlerowcy dopuścili się wcześniej Sonderaktion Krakau, w ramach której wyeliminowali krakowską inteligencję akademicką. W okresie II wojny światowej, gdyż to w tym czasie odbyła się ta rozmowa, żołnierze III Rzeszy dopuszczali się łapanek, wywózek do obozów koncentracyjnych i egzekucji osób polskiej, żydowskiej i innych narodowości. Odmawiając generalnemu gubernatorowi Kossak ryzykował zatem własnym życiem.

Pytanie 13

Odp.: Leopold Okulicki był sądzony w tzw. procesie szesnastu.

Pytanie 14

Odp.: Stefan Wyszyński

Pytanie 15

Odp: Fałszywe jest zdanie 2 (nie wszystkie państwa afrykańskie odzyskały wówczas niepodległość).

Pytanie 16

Odp.: Monarchia patrymonialna

Pytanie 17

Odp.:

A. traktat w Verdun 843

B. Statut Krzywoustego (testament)

Pytanie 18

Odp.: Joanna d'Arc

Pytanie 19

Odp.: Car Mikołaj I, jako przywódca Świętego Przymierza, chciał dokonać interwencji w Królestwie Zjednoczonych Niderlandów, gdzie toczyło się powstanie Belgów wspierane przez Francję. Powstanie listopadowe miało odciągnąć Rosję od interwencji, która musiałaby doprowadzić do konfrontacji francusko-rosyjskiej.

Pytanie 20

Odp.: Społeczeństwo francuskie sympatyzowało z powstaniem w Polsce, gdyż pamiętało udział Polaków w wojnach napoleońskich. Z kolei rząd francuski dostrzegał, że choć powstanie w Królestwie Polskim było korzystne dla Francji, ponieważ odciągało uwagę Rosji od sprawy belgijskiej, jednakże nie można było angażować się po stronie walczących Polaków, aby nie zaogniać stosunków z Rosją i nie komplikować tym samym międzynarodowego położenia Paryża

Pytanie 21

Odp.:

  • Powstanie w Polsce może wywołać nastroje rewolucyjne w innych państwach
  • Powstanie w Polsce może doprowadzić do konfliktu pomiędzy państwami europejskimi.

Pytanie 22

Odp.: Ilustracja odnosi się do niezwykle powolnej reakcji państw europejskich na powstanie styczniowe i postępowanie rządu rosyjskiego. Tę powolność symbolizują żółwie na których siedzą przedstawiciele poszczególnych państw. Poza tym reakcja państw europejskich ograniczała się jedynie do wysłania not. Nie powzięto innych działań dyplomatycznych, militarnych czy politycznych.

Pytanie 23

Odp.: Regiony Alzacji i Lotaryngii, zamieszkiwane w olbrzymiej części przez Francuzów, znajdowały się od czasu wojny francusko-pruskiej z 1870 r. w posiadaniu niemieckim. Dopatrywano się zatem analogii w położeniu Polaków w Poznańskiem i na Pomorzu oraz Francuzów w Alzacji i Lotaryngii.

Zobacz też:

Polecamy książkę: „Historia. Poradnik maturalny”

Sebastian Adamkiewicz, Karolina Sikała
„Historia. Poradnik maturalny”
cena:
Okładka:
miękka
Liczba stron:
160
Format:
135x200
Redakcja:
Michał Świgoń
ISBN:
978-83-62329-12-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Sebastian Adamkiewicz
Publicysta portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Wszystkie teksty autora
Przemysław Piotr Damski
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii powszechnej, specjalista dziejów XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1871–1918. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego; wykładowca w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie; współpracował ze Społeczną Akademią Nauk w Łodzi przy projekcie „Colonisation and Decolonisation in National History Cultures and Memory Politics in European Perspective”, nadzorowanym przez Universität Siegen (Siegen, Niemcy). Stypendysta Roosevelt Study Center (Middelburg, Holandia).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone