Opublikowano
2017-06-30 20:42
Licencja
Wolna licencja

Maturalna porażka

Gdyby egzaminy z historii decydowały o zdaniu matury, blisko 50% abiturientów musiałoby w sierpniu poprawiać ten przedmiot. Jeszcze gorzej jest z WOS. Tego przedmiotu nie zdałoby 90% podchodzących do egzaminu.


Magiczna liczba 30% uzyskanych z języka polskiego, matematyki i języka obcego pozwala zdać maturę. Pozostałe przedmioty nie mają takiego progu. Zdając fizykę, chemię, czy historię walczy się jedynie o jak najwyższy wynik. To z jednej strony pozwala twórcom egzaminów stawiać wyżej poprzeczkę, z drugiej zaś wśród maturzystów powoduje pewne rozluźnienie.

Nie wiem jednak czy tym właśnie można tłumaczyć tragiczne wyniki matury z historii i Wiedzy o Społeczeństwie, o których dziś poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Według wstępnego raportu średnia wyników z historii wynosi 33% zaś mediana 30%. Oznacza to, że połowa abiturientów miała więcej niż 30%, druga połowa zaś mniej. Jeszcze gorsze wyniki są z WOS-u. Tu średnia to 26%, mediana zaś... 22%. Gdyby zatem dodatkowe przedmioty decydowały o zdawalności, to dziś wielu z tych, którzy wybrali historię bądź WOS musiałoby podchodzić do sierpniowej poprawki, lub zdawać maturę w przyszłym roku.

Matura 2005 w jednym ze szczecińskich liceów (fot. Oskar Błaszkowski, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)

Choć od kilku lat zarówno z historii jak i z WOS wyniki nie były najwyższe, to tak źle – zwłaszcza w przypadku historii – jeszcze nie było. W zeszłym roku średni wynik z historii wynosił około 40%, z WOS-u zaś 27%. WOS jest więc w ciągłym kryzysie, bez szczególnych perspektyw na zmianę tej sytuacji. Od lat mówi się, że nie jest on wyborem pasjonatów, ale raczej tych, którzy lepszego pomysły na to co zdawać po prostu nie mają. Co jednak oprócz tego wpływa na tak tragiczne wyniki?

Nieudana matura 2017 – burzliwa dyskusja wśród naszych czytelników

Czytaj dalej...

Z pewnością pierwszym powodem jest fakt, że zarówno historia jak i WOS nie są przedmiotami, których posiadanie na świadectwach maturalnych jest niezbędne w procesach rekrutacyjnych na studia. Jednocześnie są one na tyle trudne, że dużo bardziej racjonalnym wyborem dla potencjalnych kandydatów na prawo, administrację, czy inne kierunki humanistyczne wydają się być geografia lub język obcy na poziomie rozszerzonym. Zupełnie inaczej jest z naukami ścisłymi. Dobry wynik z fizyki czy chemii może decydować o być albo nie być na politechnikach. Historia czy WOS takiej wagi nie mają, więc albo wybierane są przez uczniów słabszych, albo mało zmotywowanych.

Paradoksalnie tak słabe wyniki maturalne pojawiają się w czasach szczególnego historycznego wzmożenia. Obecność przeszłości w popkulturze w żaden sposób nie wpływa na zwiększenie poziomu wiedzy. Być może „moda na historię” buduje ją w sposób punktowy, natomiast w momencie kiedy od młodego człowieka wymaga się spojrzenia szerszego, wiedzy bardziej uniwersalnej i połączonej z umiejętnościami, koszulki z patriotycznymi emblematami i kolejne historyczne periodyki popularno-naukowe (albo raczej popularno-sensacyjne) już nie wystarczają.

Istnieje zatem wyraźny rozdźwięk pomiędzy wiedzą a społecznym przekonaniem o wartości historii. Nie obędzie się zatem bez pytania, czy nie odpowiada za to także podstawa programowa, która – jak widać – nie służy dobremu przygotowaniu do egzaminu maturalnego. Wielu maturzystów narzekało zresztą, że treści egzaminu odbiegały od tematów poruszanych na zajęciach w szkole. W machinie nauczania historii musi być zatem coś nie tak.

Matura historia 2017 (arkusze, wypracowanie, odpowiedzi, rozwiązanie)

Matura historia 2017 za nami! W Histmag.org jak zawsze znajdziecie arkusze maturalne, odpowiedzi oraz konspekty wypracowań. Przed maturą dowiecie się natomiast, jak przygotować się na rozwiązanie egzaminu maturalnego. Matura z historii tylko z Histmag.org!Czytaj dalej...

Postawić należy też pytanie, czy w edukacji historycznej nie nazbyt wielką wagę przykłada się do „popularyzacji dziejów”, a zbyt małą do pogłębiania pasji historycznej i kształtowaniu umiejętności. Czy fakt obecności przeszłości w przestrzeni publicznej nie uśpił historyków i edukatorów, który uznali, że większe zaangażowanie jest niepotrzebne. Wreszcie zaś pytania postawić należy uczniom – co sami realnie zrobili, aby ich wyniki były lepsze?

Słabe wyniki z historii i WOS są jednak kiepską diagnozą społeczną. Choć polskie społeczeństwo, także to młode, potrafi być rozpolitykowane i rozemocjonowane historią, a jednocześnie niewiele zarówno o polityce jak i historii wie, to przyszłość rysuje się w niezwykle idiokratycznych barwach. Z nauki o społeczeństwie i jego mechanizmach oraz nauki o dziejach zostały nam bowiem dziś już tylko emocje. Wiedza i umiejętności mają charakter – jak widać – drugorzędny.

Artykuły publicystyczne w naszym serwisie zawierają osobiste opinie naszych redaktorów i publicystów. Nie przedstawiają one oficjalnego stanowiska redakcji „Histmag.org”. Masz inne zdanie i chcesz się nim podzielić na łamach „Histmag.org”? Wyślij swój tekst na: redakcja@histmag.org. Na każdy pomysł odpowiemy.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Polecamy książkę: „Historia. Poradnik maturalny”

Autorzy: Sebastian Adamkiewicz, Karolina Sikała
„Historia. Poradnik maturalny”

redaktor: Michał Świgoń

Format: 135×200

Stron: 160

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-62329-12-0

4,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Przeczytałem pytania z WOS. Są tak durne i tak niedorzeczne, że wcale tych wyników się nie dziwię! Kto je układał?! Chyba jacyś profesorowie o wydumanych ambicjach! Za moich czasów pytano o liczbę posłów i kto jest Prezydentem... no może jeszcze o administracyjną stolicę Holandii.Odpowiedz

@ Janusz Jotgie Wypada potwierdzić. Dla mnie pytania były chaotycznym zbiorem, stworzonym przez niekomunikująca się ze sobą grupę "specjalistów od lewej (lub prawej) dziurki od nosa". innymi słowy, ze znajomości lasu jako całości, pozostały jedynie pytania o malutkie fragmenty poszczególnych roślin.Odpowiedz
Sebastian Adamkiewicz

Członek redakcji portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org