Autor: Reklama
Tagi: Wydarzenia, Europa Wschodnia, Reklamy, Historia społeczna
Pierwsza publikacja: 2022-05-12 05:01, aktualizacja: 2022-05-18 06:09
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Między Borysławiem a Drohobyczem. Czy Galicja miała szansę stać się europejskim Kuwejtem? – spotkanie on-line Instytutu Pileckiego

Jak wyglądało poszukiwanie ropy naftowej w Galicji? Dlaczego największe zyski z wydobycia w tym rejonie czerpali Francuzi? Czy Winston Churchill targował się ze Stalinem o pola naftowe dla powojennej Polski? Co stało się z tym zagłębiem w czasach sowieckich? W czwartek 19 maja o godz. 18.00 podczas spotkania on-line dr hab. Andrzej Zawistowski porozmawia o tym ze swoimi gośćmi – dr. Jerzym Łazorem oraz dr. Romanem Masykiem.
REKLAMA

Najbliższe spotkanie z cyklu „Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce” przeniesie nas na południe od Lwowa, gdzie w XIX wieku rozpoczęło się wydobycie ropy naftowej na szeroko zakrojoną skalę. W okolicach Drohobycza ropę wydobywano już w XVIII wieku, ale właściwy rozwój przemysłu naftowego nastąpił po 1856 roku, po wynalezieniu przez Ignacego Łukasiewicza metody destylacji i zainicjowaniu budowy pierwszych rafinerii. Z czasem w Galicji ukształtowało się zagłębie naftowe, a jego wydobycie było klasyfikowane na czwartym miejscu w świecie. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę galicyjskie złoża zapewniły jej wystarczalność energetyczną i umożliwiły eksport. 

W czwartek 19 maja o godz. 18.00 podczas spotkania online dr hab. Andrzej Zawistowski porozmawia o tym ze swoimi gośćmi – dr. Jerzym Łazorem oraz dr. Romanem Masykiem. 

Transmisja dyskusji będzie dostępna na profilu Instytutu Pileckiego na Facebooku oraz na platformie Zoom. Link do rejestracji. 

Dr Jerzy Łazor - historyk gospodarczy, pracownik Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej SGH. Zajmuje się historią gospodarczą i społeczną XX wieku, zwłaszcza dziejami polskich kontaktów z zagranicą. Laureat XI konkursu „Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego (2018) oraz I konkursu Polskiego Towarzystwa Historii Gospodarczej o nagrodę im. Franciszka Bujaka dla najlepszej książki z zakresu historii gospodarczej i społecznej (2018).

 Dr Roman Masyk – historyk, pracownik Katedry Historii Regionalnej Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki. Zajmuje się badaniami nad historią nauki i techniki, historiografią, krajoznawstwem historycznym, historią rzeźby monumentalnej oraz historią gospodarczą międzywojennej Polski i regionu lwowskiego.

Dr hab. Andrzej Zawistowski prof. SGH – historyk, doktor ekonomii i doktor habilitowany historii. Pracownik Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej SGH oraz Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Autor i współautor kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii gospodarczej, społecznej i politycznej Polski w XX wieku. 

Spotkanie organizowane jest w ramach cyklu "Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce", w którym Instytut Pileckiego odsłania najciekawsze karty z historii polskiej gospodarki. Poprzednie spotkania z cyklu można obejrzeć na profilu YouTube Instytutu Pileckiego: LINK 

Zapraszamy też na profil Instytutu Pileckiego na Facebooku: LINK

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy