Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu [Galeria]

opublikowano: 2021-04-26 10:03
wolna licencja
poleć artykuł:
Do katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku. W wyniku awarii doszło do przegrzania się rdzenia reaktora w bloku energetycznym nr 4, co skutkowało wybuchem wodoru, pożarem, skażeniem terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji i rozprzestrzenieniem się chmury radioaktywnej po całej Europie. Wydarzenie to uchodzi za największy wypadek jądrowy w historii energetyki jądrowej i jedną z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 26 kwietnia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu. Uczyniono tak w celu podniesienia świadomości długofalowych skutków tragicznego zdarzenia.
REKLAMA

Polecamy e-book Mateusza Kuryły – „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Mateusz Kuryła
„Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-23-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone