Muzeum Gdańska wzbogaciło się o nowy zabytek. To 330-letnie bursztynowe szachy

opublikowano: 2020-08-13, 21:18
wolna licencja
Bursztynowe szachy warte 2,4 mln zł to unikatowy zabytek. Zostały wykonane ok. 1690 roku prawdopodobnie przez Michaela Redlina, mistrza gdańskiego cechu bursztynników, który uchodzi za jednego z najsłynniejszych reprezentantów swojego zawodu.
reklama
Bursztynowe szachy Michaela Redlina (fot. Muzeum Gdańska)

Na świecie można znaleźć jedynie cztery takie egzemplarze. Znajdują się w kolekcjach duńskiej rodziny królewskiej, Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu, muzeum jubilerstwa i złotnictwa Grünes Gewölbe w Dreźnie, a jeden komplet przez ponad 250 lat należał do szkockiej rodziny książęcej i był przechowywany w zamku Blair, jednakże w 2015 roku zdecydowano się na jego sprzedaż. Szachy wystawiono wówczas na aukcję londyńskiego domu aukcyjnego Christie's. Kupił je prywatny kolekcjoner, ponieważ gdańskie muzeum nie posiadało wtedy wystarczających funduszy.

Wyjątkowy eksponat upatrzyło sobie także Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Ostatecznie nabyło go Muzeum Gdańska, które mogło pozwolić sobie na kupno artefaktu dzięki rekordowo wysokim wpływom do muzealnej kasy ze sprzedaży biletów w 2019 roku oraz unijnemu dofinansowaniu otrzymanemu w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Kwota, jaką zapłaciło za nie muzeum jest zawrotna i wynosi 2,4 mln zł.

Autentyczność zabytku została potwierdzona przez dwóch niezależnych rzeczoznawców z Polski i Niemiec. Bursztynowe szachy można będzie podziwiać na ekspozycji w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu, która powstaje w Wielkim Młynie. Jej otwarcie planowane jest na czerwiec 2021 roku.

Źródła:

www.media.muzeumgdansk.pl, www.trojmiasto.pl, www.eska.pl

Polecamy e-book Mateusza Balcerkiewicza – „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”

Mateusz Balcerkiewicz
„Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
99
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-34-1
reklama
Komentarze
o autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone