Muzeum Gdańska wzbogaciło się o nowy zabytek. To 330-letnie bursztynowe szachy

Bursztynowe szachy warte 2,4 mln zł to unikatowy zabytek. Zostały wykonane ok. 1690 roku prawdopodobnie przez Michaela Redlina, mistrza gdańskiego cechu bursztynników, który uchodzi za jednego z najsłynniejszych reprezentantów swojego zawodu.

Bursztynowe szachy Michaela Redlina (fot. Muzeum Gdańska)

Na świecie można znaleźć jedynie cztery takie egzemplarze. Znajdują się w kolekcjach duńskiej rodziny królewskiej, Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu, muzeum jubilerstwa i złotnictwa Grünes Gewölbe w Dreźnie, a jeden komplet przez ponad 250 lat należał do szkockiej rodziny książęcej i był przechowywany w zamku Blair, jednakże w 2015 roku zdecydowano się na jego sprzedaż. Szachy wystawiono wówczas na aukcję londyńskiego domu aukcyjnego Christie's. Kupił je prywatny kolekcjoner, ponieważ gdańskie muzeum nie posiadało wtedy wystarczających funduszy.

Wyjątkowy eksponat upatrzyło sobie także Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Ostatecznie nabyło go Muzeum Gdańska, które mogło pozwolić sobie na kupno artefaktu dzięki rekordowo wysokim wpływom do muzealnej kasy ze sprzedaży biletów w 2019 roku oraz unijnemu dofinansowaniu otrzymanemu w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Kwota, jaką zapłaciło za nie muzeum jest zawrotna i wynosi 2,4 mln zł.

Autentyczność zabytku została potwierdzona przez dwóch niezależnych rzeczoznawców z Polski i Niemiec. Bursztynowe szachy można będzie podziwiać na ekspozycji w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu, która powstaje w Wielkim Młynie. Jej otwarcie planowane jest na czerwiec 2021 roku.

Źródła:

www.media.muzeumgdansk.pl, www.trojmiasto.pl, www.eska.pl

Polecamy e-book Mateusza Balcerkiewicza – „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”

Mateusz Balcerkiewicz
„Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 99
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-34-1

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy