Opublikowano
2018-08-06 10:48
Licencja
Prawa zastrzeżone

Na białoruskim Polesiu archeolodzy natrafili na ślady kolebki Słowian

Pozostałości po osadzie przodków Słowian odkryli archeolodzy w czasie wykopalisk na białoruskim Polesiu. Ludzie mieszkali w niej od II do V w. n.e. To potwierdza, że Słowianie wywodzą się z dorzecza Prypeci – uważa dr Wadzim Bielawiec.


„Nasze badania potwierdzają hipotezę na temat pochodzenia Słowian, mówiącą, że na inne ziemie Europy rozprzestrzenili się oni generalnie z Polesia i przyległych ziem Kijowszczyzny” – powiedział PAP kierownik wykopalisk, dr Wadim Bielawiec z Wydziału Historycznego Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu w Mińsku.

Osada znajduje się w okolicach wsi Yaskovichi, niedaleko miasta Soligorsk w obwodzie mińskim. W trakcie wykopalisk, które odbyły się lipcu, udało się odkopać pozostałości po dwóch budynkach i zabytki z okresu od końca II do pierwszej połowy V w.

Dotychczas na Polesiu archeolodzy odkrywali osady kultury praskiej z najwcześniejszego etapu jej rozwoju – datowane na połowę IV – początek V w. Jak mówi dr Bielawiec, ta archeologiczna kultura identyfikowana jest ze Słowianami wzmiankowanymi w źródłach pisanych dopiero od VI w.

polesie Obszar Polesia zaznaczony (głównie) na granicy Białorusi i Ukrainy (domena publiczna).

Na południu Białorusi od kilkunastu lat badane są też osady z I do pocz. III w., w których zapewne mieszkali przodkowie Słowian.

„Lecz do niedawna, to co działo się na terenie obecnej południowej Białorusi między III a IV w. było jedną wielką archeologiczną białą plamą. Nie znaliśmy w zasadzie stanowisk z pewnością datowanych na ten czas. Nowe wykopaliska, w tym przeprowadzone przez nas w lipcu, rzucają światło na ten problem” – opowiada dr Bielawiec. Naukowiec uważa, że dzięki dalszym badaniom możliwe będzie prześledzenie tego, w jaki sposób wykształciły się plemiona słowiańskie – od ich przodków po Słowian historycznych.

Do tej pory archeolodzy odsłonili pozostałości dwóch budynków o charakterze gospodarczym – zapewne magazynowano tam zboża. Mieszkańcy osady specjalizowali się w złotnictwie, o czym świadczą odkrywane zabytki w postaci tygielków i łyżeczek odlewniczych. Najbardziej widowiskowymi zabytkami są ozdoby i detale stroju ze stopów brązu – fibule i lunule, zdobione białą i czerwoną emalią, jak również moneta z wizerunkiem rzymskiego cesarza Kommodusa (161-192 lat n.e.).

Na Białej Rusi, czyli gdzie?

Czytaj dalej...

Zdaniem odkrywców większość z zabytków jest podobna do tych z innych miejsc zamieszkiwanych wówczas przez przodków Słowian.

Archeolodzy znaleźli również zabytki poświadczające kontakty jej mieszkańców z Gotami, którzy w tym samym czasie zajmowali tereny współczesnej Wschodniej Polski, Ukrainy i południowo-zachodniej Białorusi. Uwagę archeologów zwrócił zabytek z brązu, który nie ma analogii we Wschodniej i Środkowej Europie. Jest to dekoracja pochwy miecza, który, prawdopodobnie, należał do germańskiego wojownika. Archeolog przypuszcza, że uczestniczył on w napadzie na badaną osadę. Właśnie ten najazd mógł położyć kres jej istnieniu w V w.

Bielawiec uważa, że potrzebne są dalsze badania wykopaliskowe na terenie Białorusi w poszukiwaniu podobnych stanowisk archeologicznych. Prawdopodobnie, pozwolą one uzyskać pełne potwierdzenie koncepcji dot. pochodzenia Słowian z dorzecza Prypeci.

Dr Wadzim Bielawiec od 2014 do 2017 r. odbywał staż naukowy w Instytucie Archeologii UW, realizując projekt badawczy, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki. W 2018 r. wrócił do Mińska, gdzie kontynuuje prace nad problematyką etnogenezy Słowian.

Rozległe osady wiejskie istniały w Puszczy Białowieskiej już ponad 1500 lat temu

To, co obecnie wiemy o obecności i wpływie człowieka na Puszczę Białowieską w pradziejach i w średniowieczu, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Dopiero zaczynamy poznawać i rozumieć to zagadnienie – powiedział PAP archeolog z PAN Dariusz Krasnodębski.Czytaj dalej...

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Szymon Zdziebłowski

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!


Mamy nowe miejsce do komentowania:

https://histmag.org/Nowe-dowody-na-obecnosc-ludzi-na-terenach-Polski-w-poznej-starozytnosci-17623Odpowiedz

@ Michał

Ja wiem, że Ty jesteś pryncypialny w tych kwestiach, i byś Grzybowskiemu racji nie przyznał, tylko się z nim wykłócał do upadłego, aż by mu się odechciało. Ale nie wszyscy tacy są, i wielu ma poglądy zależne od tego, z kim i w jakim celu rozmawiają.
Jak to było z archeologami allochtonistami, trudno mi wyrokować. Przypuszczam, że rzeczywiste poglądy miewali różne, zależnie od indywidualnego przypadku. Mnie pewien przypadkiem spotkany przed dekadą w IAiE PAN w Krakowie archeolog z górnośląskiego muzeum ni z gruszki ni z pietruszki zaczął nagle przekonywać, że nie ma takiej możliwości, by z jakiegoś terenu ludność wyszła w całości.

Posłużyłem się tym przykładem dot. L260 w celu ilustracyjnym, żeby unaocznić istotę zagadnienia.Odpowiedz

Stanisławie, więc jeszcze raz:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5068857/

Gość:

"Można, wprawdzie przejściowo:)"

Czyżby znowu Pan Profesor zaszczycił nas swoją obecnością...?

Należy rozumieć, że aktualnie jesteśmy w trakcie jedzenia ciastka, gdy jeszcze kawałek zostało; że wyniki ogłoszonych do tej pory badań są na tyle niejednoznaczne, że allochtonistom udaje się je jeszcze jakoś po swojemu interpretować...

Odpowiedz

@Sławomir: Athasnasiadisa wcześniej podlinkowałem.

To znaczy gdzie?Odpowiedz


"Wskaż mi proszę jakiekolwiek jego prace, w których negowałby istnienie takich kontaktów, jeśli były one rzeczywiście niezbicie dowodzone przez dobrze udokumentowane wówczas znaleziska z terenu Polski"

Poprawność naukowa nie pozwalała inaczej postąpić. Złożyć niezobowiązującą deklarację zawsze można, zwłaszcza gdy o niezbitym dowodzeniu przez fakty będzie się decydowało osobiście.

Znam takie stanowiska, np. Radziejów Kuj., stan. 5, jamy 9 i 11 (Parczewski, Początki..., s. 183), o których inni archeolodzy (np. M. Brzostowicz w SlA za rok 1993) pisali, że niezbicie dowodzą współwystępowania ceramiki z obu okresów. Drugim takim stanowiskiem było Żytowiecko, stan. 1. ob. II (Ib., 210-211). Czy rzeczywiście dowodziły, ani Ty, ani ja sami nie ustalimy.Odpowiedz
Nauka w Polsce

Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce”, współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org