Najbardziej wpływowe budynki w dziejach [Video]

opublikowano: 2023-10-02 05:50
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Bez ich powstania wiele miast być może wyglądałoby dziś zupełnie inaczej – podobnie jak nasze postrzeganie współczesnej architektury. Zastanawialiście się kiedyś, które budynki można uznać za najbardziej wpływowe w historii? Jeśli tak, koniecznie zajrzyjcie do materiału opublikowanego na kanale Radosława Gajdy i Natalii Szcześniak!
REKLAMA
Panteon w Rzymie (fot. NikonZ7II)

Czy wyobrażacie sobie Rzym bez panteonu? Choć z zewnątrz budynek ten niewiele wyróżnia się od innych budowli, które stawiano w starożytności, jego wnętrze po dziś dzień zapiera dech w piersiach wielu architektom. 

Prostota i regularność budowli, precyzja, znakomity materiał konstrukcyjny i oczywiście imponująca kopuła pozostająca przez 1300 lat największą kopułą na świecie – to wszystko sprawia, że dla wielu budowniczych i architektów z różnych epok Panteon był niedoścignionym wzorem, na którym opierali swoje projekty i z którym w różny sposób korespondowali. Nie trzeba daleko szukać – do Panteonu nawiązuje chociażby kościół św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie.

Nie ulega więc wątpliwości, że Panteon mocno ukształtował architekturę. Które budynki miały podobną moc oddziaływania? O tym usłyszycie w materiale opublikowanym na kanale Radosława Gajdy i Natalii Szcześniak! 

Video dostępne poniżej:

Zobacz też:

Polecamy e-book Michała Rogalskiego – „Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo”

Michał Rogalski
„Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
87
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-06-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Architecture is a good idea
Powyższe video przygotowane zostało w ramach video bloga Architecture is a good idea poświęconego rzeczom budującym i zbudowanym: architekturze, urbanistyce, sztuce i technice. Jego autorzy to architekci Radosław Gajda i Natalia Szcześniak.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone