Najstarszy bank świata bliski bankructwa

opublikowano: 2016-12-24 07:40
wolna licencja
poleć artykuł:
Monte dei Paschi, czyli najdłużej nieprzerwanie funkcjonujący bank na świecie, potrzebuje 5 mld euro, aby przetrwać.
REKLAMA

Gotowość do ratowania tej instytucji wyraził włoski rząd, bo upadek banku grozi zachwianiem całej gospodarki.

Bank Monte dei Paschi w Sienie (fot. Vyacheslav Argenberg, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic)

Premier Włoch Paolo Gentiloni wystąpił już do parlamentu o zgodę na zaciągnięcie długu na ratowanie banków, które ma być „działaniem zabezpieczającym”. Te słowa to wynik presji, która ciąży na nowym szefie rządu związanej z tym, że za ewentualne bankructwo zapłaci również tysiące prywatnych klientów banku, którzy stracą swoje oszczędności. - Naszym obowiązkiem jest podjęcie tych działań w celu ochrony tych oszczędności - mówił nowy premier Włoch.

Zagrożony bankructwem bank rozpoczął sprzedaż akcji, która zakończy się w środę. Jeśli emisja się nie powiedzie i bank nie uzbiera wspomnianych 5 mld, to do akcji będzie musiał wkroczyć włoski rząd oraz Europejski Bank Centralny (EBC). Włoski rząd ogłosił, że szuka 20 mld euro, aby wesprzeć sektor finansowy w kraju, m.in. bank Monte dei Paschi, któremu grozi upadłość. Pieniądze, o które stara się Gentiloni mają zgodnie z zapowiedzą włoskiego ministra gospodarki zostać wykorzystane jedynie na zapewnienie odpowiedniej płynności systemu bankowego i wsparcie banków, które mają problemy.

Bank Monte dei Paschi założony został w 1472 przez zarząd miasta-państwa Siena jako Monte di Pietà. Wówczas była to instytucja udzielająca nieoprocentowanych pożyczek zubożałym wiernym. Wypożyczone pieniądze należało zagwarantować zastawem. Kapitał kredytowy powstawał z dobrowolnych ofiar, często fundacji zamożnych osób. Banki były wspierane uchwałami synodalnymi i wsparciem możnych.

Pierwsze banki pobożne założyli pod koniec XV w. w Państwie Kościelnym reformatorzy franciszkańscy: Jan Kapistran, Bernardyn ze Sieny i Bernardyn z Feltre. Niebawem upowszechniły się w całych Włoszech, a pod koniec XV w. we Francji i Niemczech. Na polski grunt przeszczepił je wkrótce bł. Władysław z Gielniowa, ale zwyczaj wkrótce zaginął. Najwięcej banków powołał znany jezuita o. Piotr Skarga, który związał tę instytucję z Arcybractwem Miłosierdzia. I to właśnie on zainicjował w Polsce banki pobożne zapewne w 1579 w Wilnie i w 1587 w Krakowie. Następnie powstały: w 1589 w Warszawie, 1599 w Poznaniu, przed 1600 w Pułtusku, 1600 w Łowiczu i w 1601 we Lwowie i Zamościu. Zlikwidowane zostały w okresie zaborów, lecz w Krakowie bank pobożny przetrwał do 1948.

Redakcja: Antoni Olbrychski

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Marcin Sałański
Historyk, dziennikarz prasowy i telewizyjny, wieloletni współpracownik Histmag.org, autor popularnych e-booków. Współpracował m.in. z portalem Historia i Media, Wydawnictwem Bellona i Muzeum Niepodległości w Warszawie. Był również członkiem redakcji kwartalnika „Teka Historyka”. Interesuje się historią średniowiecza, dziejami gospodarczymi, popularyzacją historii i rekonstrukcją historyczną.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone