Opublikowano
2016-11-09 17:55
Licencja
Wolna licencja

Naomi Klein – „To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat” – recenzja i ocena

Naomi Klein w swojej najnowszej książce snuje apokaliptyczną wizję – znany nam świat odejdzie w zapomnienie, jeśli nie zmienimy myślenia na temat klimatu. Co nas czeka? Dlaczego dotychczasowe działania przeciwdziałające globalnemu ociepleniu zawodzą? Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa kapitalizm?


Strony:
1 2
Autor: Naomi Klein
Tytuł: „To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat”
Tłumaczenie: Hanna Jankowska, Katarzyna Makaruk
Wydawca: Wydawnictwo Muza
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-287-0282-0
Oprawa: miękka
Liczba stron: 576
Format: 155 × 235 mm
Cena katalogowa: 44,90 zł

Ocena naszego recenzenta: 8/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Ciągle słyszymy o wymieraniu kolejnych gatunków i możliwym zalaniu kolejnych nadmorskich części świata. Dosięgają nas ostrzeżenia ekologów dotyczące przyszłego niedoboru wody lub żywności. Odczuwamy wreszcie na własnej skórze ocieplenie temperatur. Mimo to staramy się wypierać ze świadomości tę wiedzę. – Patrzymy (...) – później jednak nieuchronnie zapominamy. Przypominamy sobie i znów zapominamy. Ze zmianami klimatu tak już jest, trudno zaprzątać sobie nimi głowę przez cały czas. Ta nasza ekologiczna amnezja, polegająca na włączaniu się i wyłączaniu, ma całkiem racjonalne przyczyny. Wypieramy kryzys ze świadomości, ponieważ boimy się, że uświadomienie go sobie w całej rozciągłości wszystko zmieni. I mamy rację

– pisze Naomi Klein we wstępie do swojej książki „To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat”. Jeśli nie chcemy, by zmiany klimatyczne zabrały nam wszystko, na co tak ciężko pracowaliśmy, mówi autorka, nie możemy siedzieć z założonymi rękami. Musimy od zaraz zacząć przeobrażać znany nam świat – nie tylko swój styl życia i sposób myślenia, lecz także (a może przede wszystkim) cały system społeczny.

Klein przedstawia apokaliptyczną wizję klimatycznego kryzysu, spowodowanego jej zdaniem głównie przez dzisiejszy porządek społeczny i gospodarczy – kapitalizm. To już trzecia książka, w której dziennikarka stara się obnażyć niszczące mechanizmy panującego systemu politycznego – głośne „No Logo” i „Doktryna szoku” omawiały najbardziej palące problemy współczesnego świata i zapewniły jej wysoką pozycję w gronie najważniejszych światowych intelektualistów. Po raz kolejny dziennikarka pokazuje, jak szkodliwa w skutkach może być działalność wielkich korporacji powiązanych ze środowiskiem politycznym. W jej opinii to właśnie wolny rynek i neoliberalizm odpowiadają za nierówności społeczne i zmiany klimatu. Uzależniony od biznesu system polityczny i konsumpcjonizm doprowadził nas do punktu, w którym zmienić się może wszystko. Jeśli nie chcemy poznać życia podobnego do najgorszych literackich antyutopijnych wizji, mówi Klein, lepiej weźmy się do roboty i wprowadźmy praktyki, które na zawsze zmienią oblicze świata.

Dziennikarka opisuje zatrważające przykłady zniszczeń spowodowanych przez ocieplenie klimatu. Przywoływane przez autorkę fakty zmuszają do refleksji. Wspomina ona nie tylko o ginących gatunkach czy ciągłym pogarszaniu się sytuacji krajów Trzeciego Świata, najdotkliwiej odczuwających skutki działalności bogatszych części globu, lecz także wskazuje na to, jak niewiele robi się z tym problemem. Umowy międzynarodowe ograniczające wydobycie ropy czy inne rządowe projekty zmniejszenia globalnego ocieplenia, to według publicystki zaledwie atrapa prawdziwie potrzebnych rozwiązań, pozwalająca jedynie na utrzymywanie status quo. Na poparcie tej tezy przywołuje chociażby przykład układu, w którym ustalono bezpieczne warunki eksploatacji zasobów paliw kopalnych – oszacowano, że temperatura może wzrosnąć o 2 stopnie Celsjusza. W rzeczywistości jednak wydobycie powoduje ocieplenie klimatu aż o 4 stopnie! Takie tempo zmian według autorki skazuje Ziemię na rychłą zagładę. Dziennikarka nie głosi tych teorii bezpodstawnie – swoją książkę oparła na szczegółowych danych przywoływanych przez ekspertów, lekturze naukowych opracowań, a także licznych rozmowach ze specjalistami.


Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.

Strony:
1 2
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość |

Czemu ma służyć używanie marksistowskiego nazewnictwa? Zamiast "kapitalizm" można pisać "ustrój wolnorynkowy" czy jakoś tak.Odpowiedz

Gość: Oon |

@ Gość: Gość
Uwydatnieniu, kto rzadzi i zada od Polin krwi Rh"-" czy "+"??!! :D hmm... :)Odpowiedz

Gość: HeS |

@NK:"Klein przedstawia apokaliptyczną wizję klimatycznego kryzysu, spowodowanego jej zdaniem głównie przez dzisiejszy porządek społeczny i gospodarczy – kapitalizm."

Hmm, ja pamiętam potężny kryzys ekologiczny w Polsce za czasów "komuny" (PRL). Jakość powietrza czy wody była kilka razy gorsza niż dzisiaj a nawet gorsza niż w krajach zaawansowanego kapitalizmu (np. GB). Przecież dopiero po '89 roku w Polsce zaczęto budować oczyszczalnie ścieków i zakładać filtry w dymiących fabrykach czy elektrowniach. Co za brednie wypisują "znani autorzy";)Odpowiedz
Agnieszka Woch

Studentka filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, interesuję się wszelkiego rodzaju literaturą, historią XX wieku i językiem, a także filmem i teatrem. Redakcyjny mistrz boksu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org