Nauka i sztuka: rekonstrukcja wyglądu twarzy na podstawie kości czaszki [Video]

opublikowano: 2020-03-20 15:52
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Muzeum Stanowe Nowego Jorku umieściło swego czasu na YouTube bardzo interesujący materiał, który przedstawia proces rekonstrukcji wyglądu twarzy zmarłej osoby tylko na podstawie kości czaszki. Jak to możliwe, że specjaliści w dziedzinie rekonstrukcji są w stanie oddać dokładnie oblicze kobiety zmarłej ponad 300 lat temu? Zobaczcie sami – warto!
REKLAMA

Kilkanaście lat temu mogliśmy oglądać po raz pierwszy cyfrowo odtworzony wizerunek Mikołaja Kopernika w wieku ok. 70 lat. Proces rekonstrukcji wyglądu słynnego astronoma był możliwy dzięki odnalezieniu jego czaszki podczas wykopalisk we fromborskiej katedrze. Badania czaszek pozwalają również na wykonywanie rzeczywistych, plastycznych modeli twarzy ludzi:

Rekonstrukcja twarzy – zobacz też:

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone