Autor: Nauka w Polsce
Tagi: Newsy, Naukowcy, Kraków, Muzea i instytucje kultury
Opublikowany: 2021-10-15 10:17
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Naukowcy zbadają zapachy zabytków

Nie tylko sam wygląd, ale i zapach zabytków może interesować zwiedzających muzea. Polsko-słoweński zespół niebawem rozpocznie swój projekt dotyczący rozwoju międzynarodowej biblioteki zapachów obiektów muzealnych. Do analizy trafi m.in. „Dama z gronostajem”.

„Dama z gronostajem”, Leonardo da Vinci  (domena publiczna)
„Dama z gronostajem”, Leonardo da Vinci (domena publiczna)

Zespół badawczy tworzą: dr hab. Tomasz Sawoszczuk, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie; prof. dr Matija Strlič z Uniwersytetu w Lublanie, mgr Elżbieta Zygier z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz mgr Darko Knez z Muzeum Narodowego Słowenii.

Z obiektami muzealnymi często związane są zapachy, które odzwierciedlają ich historyczne użytkowanie - być może zabiegi konserwatorskie albo mogą one +po prostu+ odzwierciedlać ich degradację. Ten projekt pozwoli nam zbadać wyjątkowe obiekty, takie jak przedmioty należące do Franca Prešerena, słoweńskiego poety narodowego, i opowiedzieć ich historię z zupełnie nowego punktu widzenia – podkreślił kurator z Muzeum Narodowego Słowenii mgr Darko Knez, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.

W sumie wybranych zostanie 10 obiektów o zróżnicowanej historii – przeanalizowane zostaną ich zapachy i ocenione zostanie znaczenie historyczne tych zapachów. Jednym z badanych obiektów w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci.

Badacze w laboratoriach przeprowadzą liczne analizy chemiczne lotnych związków organicznych emitowanych przez te wybrane obiekty zabytkowe, stanowiących ich zapachy. Celem jest połączenie tych zapachów z badaniem historii obiektów, by – być może – rozwinąć nową interpretację i nową narrację opisu danego obiektu.

Ponadto naukowcy podejmą próbę naukowego odtworzenia zapachów, a cały proces zostanie udokumentowany i wykorzystany do opracowania Biblioteki Zapachów Obiektów Zabytkowych – ODOTHEKA.

Instytucje często postrzegają zapachy emitowane z obiektów jako informację zbędną, a może nawet jako niepożądane zanieczyszczenie. Jednakże odtąd zwiedzający będą mogli zgłębiać zapach obiektów zabytkowych w zupełnie nowy i mało zbadany sposób. Ten projekt jest naprawdę przełomowy – oceniła główny konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie mgr Elżbieta Zygier, również cytowana w informacji prasowej.

Badania rozpoczną się 1 grudnia, a projekt potrwa trzy lata. Jak podano, projekt jest finansowany w ramach programu WEAVE/NCN – OPUS 20 + LAP przez Słoweńską Agencję Badawczą oraz przez polskie Narodowe Centrum Nauki.

Źródło:

naukawpolsce.pap.pl, PAP

Polecamy e-booka Łukasza Jabłońskiego pt. „Sportowa Warszawa przed I wojną światową”:

Łukasz Jabłoński
„Sportowa Warszawa przed I wojną światową”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 98
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-15-0

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy