Nawet 200 meczetów w Mekce wskazuje kierunek modlitwy niezgodny z islamem

opublikowano: 2009-04-12, 00:43
wszelkie prawa zastrzeżone
Niedawne odkrycie zaniepokoiło wielu religijnych mieszkańców duchowej stolicy islamu, wzbudzając nawet wątpliwości co do tego, czy wznoszone w ciągu dziesiątków lat modły miały szanse na wysłuchanie przez Allaha. Władze Arabii Saudyjskiej uspokajają, ale zarazem rozważają zastosowanie techniki laserowej dla uniknięcia podobnych pomyłek w przyszłości.
reklama

Po otwarciu nowego wieżowca w Mekce, obdarzeni sokolim wzrokiem mieszkańcy stolicy prowincji Al-Hidżaz zauważyli, że wiele meczetów wskazuje błędny kierunek modlitwy. Zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez Mahometa, muzułmanie powinni podczas modlitwy ustawiać się w kierunku świętego miejsca islamu: Kaaby w Mekce. Tymczasem w samej Mekce budynki wielu, szczególnie starszych meczetów wcale nie są skierowane bezpośrednio na Kaabę. Gdyby nie możliwość skorzystania z dokładnych zdjęć lotniczych czy satelitarnych lub spoglądnięcia na miasto z ostatnich pięter drapaczy chmur, zapewne problem ten nigdy nie zostałby zauważony.

Święty kamień hadżar, czyli Czarny Kamień w świątyni Kaaba w Mekce. Kaaba jest celem rytualnej pielgrzymki będącej obowiązkiem każdego muzułmanina, w jej stronę wyznawcy kierują się podczas modlitwy. Fot. Al- Fassam, lic. CC ASA 2.0.

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Religijnych Arabii Saudyjskiej uspokajają, że błędy były niewielkie i poprawiono już ustawienie mihrabów (specjalnych wnęk wskazujących modlącym się, gdzie znajduje się Kaaba) w głównie starych meczetach, których dotyczyły pomyłki. Mimo to wielu bogobojnych muzułmanów obawia się, że całe ich życie mogło ucierpieć, ze względu na odprawianie niepełnowartościowych modłów.

Mihrab w marokańskim meczecie, wskazujący właściwy kierunek modlitwy, fot. Bernard Gagnon, lic. CC ASA 2.0.

Na przyszłość, by uniknąć podobnych problemów, władze nie wykluczają zastosowana techniki laserowej, celem dokładnego ustalania kierunku.

Źródło: Mail Online

reklama
Komentarze
o autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone