Nawet 200 meczetów w Mekce wskazuje kierunek modlitwy niezgodny z islamem

opublikowano: 2009-04-12 00:43
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Niedawne odkrycie zaniepokoiło wielu religijnych mieszkańców duchowej stolicy islamu, wzbudzając nawet wątpliwości co do tego, czy wznoszone w ciągu dziesiątków lat modły miały szanse na wysłuchanie przez Allaha. Władze Arabii Saudyjskiej uspokajają, ale zarazem rozważają zastosowanie techniki laserowej dla uniknięcia podobnych pomyłek w przyszłości.
REKLAMA

Po otwarciu nowego wieżowca w Mekce, obdarzeni sokolim wzrokiem mieszkańcy stolicy prowincji Al-Hidżaz zauważyli, że wiele meczetów wskazuje błędny kierunek modlitwy. Zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez Mahometa, muzułmanie powinni podczas modlitwy ustawiać się w kierunku świętego miejsca islamu: Kaaby w Mekce. Tymczasem w samej Mekce budynki wielu, szczególnie starszych meczetów wcale nie są skierowane bezpośrednio na Kaabę. Gdyby nie możliwość skorzystania z dokładnych zdjęć lotniczych czy satelitarnych lub spoglądnięcia na miasto z ostatnich pięter drapaczy chmur, zapewne problem ten nigdy nie zostałby zauważony.

Święty kamień hadżar, czyli Czarny Kamień w świątyni Kaaba w Mekce. Kaaba jest celem rytualnej pielgrzymki będącej obowiązkiem każdego muzułmanina, w jej stronę wyznawcy kierują się podczas modlitwy. Fot. Al- Fassam, lic. CC ASA 2.0.

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Religijnych Arabii Saudyjskiej uspokajają, że błędy były niewielkie i poprawiono już ustawienie mihrabów (specjalnych wnęk wskazujących modlącym się, gdzie znajduje się Kaaba) w głównie starych meczetach, których dotyczyły pomyłki. Mimo to wielu bogobojnych muzułmanów obawia się, że całe ich życie mogło ucierpieć, ze względu na odprawianie niepełnowartościowych modłów.

Mihrab w marokańskim meczecie, wskazujący właściwy kierunek modlitwy, fot. Bernard Gagnon, lic. CC ASA 2.0.

Na przyszłość, by uniknąć podobnych problemów, władze nie wykluczają zastosowana techniki laserowej, celem dokładnego ustalania kierunku.

Źródło: Mail Online

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone