Niedługo ruszą ekshumacje ofiar zbrodni w Puźnikach. Ukraińcy podali termin

opublikowano: 2025-04-15, 18:23
wszelkie prawa zastrzeżone
Ukraińskie władze wyraziły zgodę na ekshumację ofiar zbrodni w Puźnikach, do której doszło w lutym 1945 roku. W pracach wezmą eksperci z Polski i z Ukrainy, ale do miejsca badań nie zostaną dopuszczeni dziennikarze. Zgodnie z planem mają zacząć się one tuż po Wielkanocy.
reklama
Pomnik ofiar Ukraińskiej Armii Powstańczej na Kresach (fot. Bonio)

Na początku tego roku Fundacja Wolność i Demokracja – pozarządowa organizacja zajmująca się pomocą Polakom na Wschodzie oraz wspieraniem przemian demokratycznych na terenach byłego Związku Sowieckiego – otrzymała od ukraińskich władz zgodę na prace ekshumacyjne w ukraińskich Puźnikach. Zaangażowani w nie będą specjaliści ze wspomnianej fundacji, eksperci z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z IPN, a także archeolodzy ukraińscy.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, po stronie polskiej działania będzie nadzorował prof. Andrzej Ossowski, prorektor do spraw technologii medycznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prace ukraińskiego zespołu będzie natomiast koordynować Alina Kharlamowa. Prace mają rozpocząć się po Wielkanocy – 24 lub 25 kwietnia 2025 roku.  Zdaniem Ołeksija Złatohorskiego z Wołyńskich Starożytności – organizacji, która koordynuje ukraińską stronę misji – prace mają potrwać mniej więcej miesiąc.

Do prac ekshumacyjnych nie zostaną dopuszczeni dziennikarze. Żaden ze specjalistów w trakcie prac ma też nie udzielać komentarzy na ich temat – na koniec misji ma odbyć się wspólna konferencja prasowa ekspertów z obu krajów.

Zbrodnia w Puźnikach

Do zbrodni, o której mowa, doszło z 12 na 13 lutego 1945 roku. Mieszkańcy tej miejscowości zostali zaatakowani przez oddział UPA „Szare Wilki” dowodzony przez Petra Chamczuka „Bystrego”. Na jego komendę ukraińscy nacjonaliści w brutalny sposób mordowali Polaków – za pomocą broni palnej, siekier, kos czy bagnetów. Według różnych szacunków w wyniku napadu zginęło od 50 do 120 Polaków – cała wioska liczyła ok. 800 mieszkańców, głównie polskojęzycznych. 

Ocalali Polacy po zbrodni przenieśli się do pobliskiego Koropca i Buczacza, skąd w czerwcu i lipcu 1945 roku zostali przesiedleni na tzw. Ziemie Odzyskane. Rodziny pomordowanych domagały się jednak poszukiwań szczątków poległych. Zadania tego podjęli się archeolodzy i antropolodzy z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów – Pomorski Uniwersytet Medyczny, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, ukraińscy archeolodzy oraz polscy wolontariusze z Fundacji Wolność i Demokracja i Związku Harcerstwa Polskiego.

W 2023 roku w byłych Puźnikach w obwodzie tarnopolskim odnaleźli zbiorowy dół, w którym złożono ciała mieszkańców wsi pomordowanych przez UPA. Po tym zwrócili się do ukraińskich władz z prośbą o zgodę na przeprowadzenie ekshumacji.

Źródła:

www.kresy.plwww.historia.rp.plwww.onet.pl

Polecamy e-book Kacpra Walczaka pt. „Cywilizacja śmierci. Rosyjski kolonializm na Wschodzie”:

Kacper Walczak
„Cywilizacja śmierci. Rosyjski kolonializm na Wschodzie”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
100
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-75-4
reklama
Komentarze
o autorze
Katarzyna Łabicka
Absolwentka dziennikarstwa i nauk politycznych. Miłośniczka historii, reportaży i kultury hiszpańskiej.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone