Autor: Julia Obrycka
Tagi: Multimedia, Historia społeczna, Historia nauki i techniki, 1945-1989
Opublikowany: 2021-04-29 13:55
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

(Nie)znane wynalazki ZSRR, które zmieniły świat [Video]

ZSRR w czasach zimnej wojny zdecydowanie nie zaniedbywał rozwoju technologicznego. Czasami nowe sowieckie wynalazki nie powstawały jednak z chęci stworzenia czegoś wyjątkowego, lecz były dziełem przypadku lub nacisków ze strony władz. Jakie są najbardziej przełomowe wynalazki, które dziś niekoniecznie kojarzymy z ZSRR? Zobaczcie film z kanału Warto Wiedzieć!

Screenshot z gry Tetris, domena publiczna

Gdy w czasach zimnej wojny Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich osiągnął status supermocarstwa, był pionierem w wielu dziedzinach nauki i techniki. ZSRR miał wówczas ogromny wpływ na rozwój m.in. astronautyki, produkcji broni, komputerów a nawet medycyny. Motywacją powstania większości nowych wynalazków była chęć przodowania w rywalizacji o wpływy między USA a blokiem wschodnim. Zdarzało się jednak, że nowe odkrycia dokonywane były przypadkowo i nie służyły bezpośrednio do budowania światowej dominacji.

Jednym z „sympatyczniejszych” pozostałości po Związku Sowieckim jest komputerowa gra logiczna Tetris. Została ona stworzona przez Aleksieja Pażytnowa i jego współpracowników, a na rynku pojawiła się po raz pierwszy 6 czerwca 1984 roku. Oryginalna wersja powstała podczas pracy zespołu Pażytnowa w Akademii Nauk ZSRR w Moskwie na potężnym wówczas komputerze Elektronika 60. Co ciekawe, niemal od początku swego istnienia gra była związana ze sporami prawnymi. Dlaczego? Blisko od jej premiery zaczęły powstawać rozmaite klony Tetrisa, a ich twórcy wypuszczali wersje gry na różne platformy w różnych krajach. Ostateczny koniec batalii o prawa do znaku handlowego Tetrisa nastąpił dopiero w 2001 roku.

Materiał z kanału Warto Wiedzieć przedstawia historie kilku znanych bardziej lub mniej wynalazków ZSRR, które wpłynęły na rozwój technologiczny świata:

Zimna wojna – zobacz też:

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Julia Obrycka
Dział promocji i reklamy Histmag.org, obecnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach. W historii najbardziej interesuje ją aspekt społeczno-gospodarczy. Lubi gry video, muzykę oraz czytanie książek na czytniku.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy