Opublikowano
2017-05-12 19:59
Licencja
Wolna licencja

Noc Muzeów 2017 – Katowice: program, lista muzeów

Zbliża się Noc Muzeów 2017! Katowice i okoliczne miasta przygotowały mnóstwo atrakcji na 20 i 21 maja. Oprócz licznych muzeów, za darmo można będzie odwiedzić też także inne ciekawe instytucje kultury.


Zobacz też: Noc Muzeów 2017 – Warszawa: program, lista muzeów , Noc Muzeów 2017 – Kraków: program, lista muzeów

Podstawowe informacje i główne atrakcje

Noc Muzeów 2017 Katowice MHK i inne Noc Muzeów 2017 Katowice - wspólny projekt kilku placówek kulturalnych. Noc Muzeów 2017 jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja. W województwie śląskim takich miejsc jest kilkadziesiąt.

Bogatą ofertę przygotowało Muzeum Śląskie w Katowicach, gdzie cała akcja nosi miano „Nocy Odkrywców”. Oprócz odwiedzenia stałych wystaw muzeum goście (zwłaszcza najmłodsi) będą mogli wziąć udział także w minispektaklach inspirowanych książkami przygodowymi Alfreda Szklarskiego. Odbędą się wykłady i prelekcje tematyczne, będzie można też zwiedzić pracownię konserwatorską oraz zobaczyć jak działa skaner 3D. Odbędzie się także kiermasz.

Ciekawie zapowiadają się też wydarzenia m.in. w Bytomiu i Świętochłowicach. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotuje serię imprez pod nazwą „COOLturalne wyspy” i będzie prezentować różne aspekty rozwoju kulturowego – odbędą się koncerty muzyczne, warsztaty artystyczne dla najmłodszych, wykłady i prelekcje (o historii, przyrodzie i... kuchni). Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach szykuje z kolei Rowerową Noc Muzeów – m. in. rowerowy wyścig, rowerową wycieczkę i rowerowe eksponaty.

Województwo śląskie to oczywiście nie tylko Górny Śląsk. Swoje atrakcje przygotowało też m.in. Muzeum Częstochowskie czy Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. W Bielsku-Białej z kolei będzie można spędzić czas w Zamku Książąt Sułkowskich. Lista wszystkich dostępnych miejsc i atrakcji znajduje się poniżej.

Transport na Noc Muzeów 2017. Katowice i pobliskie miasta

Noc Muzeów 2017 Katowice rowery Rowerowa Noc Muzeów w Świętochłowicach - plakat Komunikacyjny Związek Komunalny GOP uruchamia w czasie Nocy Muzeów specjalne linie autobusowe S1 i S2 kursujące od godz. 17:00 do późnych godzin nocnych (na czas udostępnienia do zwiedzania obiektów muzealnych). Pojazdy będą odpowiednio oznakowane (numer linii – przystanek końcowy) oraz przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Autobusy będą kursować co 20 minut. Skorzystanie z przejazdu liniami S1 i S2 jest bezpłatne.

Trasa linii S1: Bytom Muzeum Górnośląskie - Bytom Matejki - Rozbark Kopalnia - Chorzów Estakada - Chorzów AKS - Chorzów Skansen - WPKiW Śląski Ogród Zoologiczny - Dąb Huta Baildon - Katowice Chorzowska - Katowice Aleja Korfantego - Katowice Muzeum Śląskie.

Trasa linii S2: Katowice Dworzec - Katowice Plac Wolności - Katowice Sokolska - Katowice Aleja Korfantego - Katowice Uniwersytecka - Katowice Hotel Novotel - Katowice Porcelana Śląska Park.

Do Nocy Muzeów 2017 włączyły się także Koleje Śląskie. W nocy z 20 na 21 maja między godziną 23:41 a 3:10 będzie kursować 12 dodatkowych pociągów obsługujących 77 stacji w 40 miejscowościach na 5 liniach kolejowych. Połączenia obejmą m.in. Katowice, Sosnowiec, Pszczynę, Dąbrowę Górniczą, Bielsko-Białą, Gliwice, Zabrze, Częstochowę, Bytom. W trakcie korzystania z przejazdu ważne będą wszystkie bilety okresowe. Zakup biletów będzie możliwy przez całą noc w kasie przy dworcu PKP w Katowicach od strony Placu Szewczyka. Pełne rozkłady jazdy dostępne są pod tym linkiem.

Zobacz też: Noc Muzeów 2017 – Warszawa: program, lista muzeów , Noc Muzeów 2017 – Kraków: program, lista muzeów

Muzeum Śląskie: chcemy aby odwiedzający ,,dotknęli” historii naszego regionu

Jak należy opowiedzieć historię Górnego Śląska aby zachować obiektywizm? Jakie są główne priorytety Muzeum Śląskiego na najbliższe lata? Czy w XXI wieku muzea są nadal potrzebne? Zapytaliśmy o to Alicję Knast, dyrektorkę Muzeum Śląskiego.Czytaj dalej...

Noc Muzeów 2017 - województwo śląskie: lista muzeów, placówek, instytucji

Katowice:

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach/Galeria Rondo Sztuki
Biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej
Fabryka Porcelany w Katowicach
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Galeria Szyb Wilson – Katowice
IPN Katowice – Noc Muzeów w Przystanku Historia
IPN Katowice – Noc Muzeów z Archiwum IPN
Katowice-Szopienice: kościół ewangelicki, ratusz miejski, Walcownia – Muzeum Hutnictwa Cynku
Miejski Dom Kultury w Katowicach-Giszowcu
Muzeum Historii Katowic
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach
Muzeum Śląskie w Katowicach
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności: Muzeum – Izba Pamięci Kopalni Wujek w Katowicach

Inne miasta GOP:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – Kopalnia Guido
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – Sztolnia Królowa Luiza
Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej
Muzeum Miejskie Sztygarka Dąbrowa Górnicza
Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich
Muzeum Miejskie w Tychach
Muzeum Miejskie w Zabrzu
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
Muzeum w Chorzowie
Muzeum w Gliwicach
Muzeum w Rybniku
Muzeum w Tarnowskich Górach
Muzeum Zagłębia w Będzinie
Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Jana w Sosnowcu
Stowarzyszenie Pro Fortalicium - schrony bojowe Będzin, Bytom, Chorzów, Dobieszowice, Świętochłowice

Inne miejscowości:

Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu – Noc Muzeów w Kończycach Wielkich 19 maja
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Drukarstwa w Cieszynie – 26 maja
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej: Zamek Książąt Sułkowskich - wstęp płatny
Muzeum Regionalne Goczałkowic-Zdroju
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Tyskie Browary Książęce

Zobacz też: Noc Muzeów 2017 – Warszawa: program, lista muzeów , Noc Muzeów 2017 – Kraków: program, lista muzeów

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Autor: Paweł Rzewuski
Tytuł: „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-934630-6-0

Stron: 109

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Redakcja

Redakcja Histmag.org

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org