Noc Muzeów 2021 – Tychy: program, lista muzeów
Podstawowe informacje i główne atrakcje
Uwaga! Tegoroczna Noc Muzeów została zaplanowana na 15 i 16 maja (sobota).
Jak podał Instytut Kultury Miejskiej, Noc Muzeów 2021 odbędzie się w dniach 15-16 maja 2021 roku. Nie możemy jednak zapominać o trwającej pandemii koronawirusa. Organizacja wydarzenia będzie możliwa tylko pod warunkiem otwarcia instytucji kultury dla zwiedzających.
Dodatkowo instytucje zorganizują specjalne wydarzenia online, które będą dopełnieniem tradycyjnego zwiedzania lub jego pandemicznym ekwiwalentem.
Noc Muzeów 2021 – Tychy: lista muzeów, placówek, instytucji
Noc Muzeów 2021 w Muzeum Miejskim w Tychach
Już w najbliższą sobotę, 15 maja 2021 roku, wielkie święto muzealników i ich przyjaciół – wyjątkowy czas, pozwalający zerkać do miejsc zazwyczaj niedostępnych. Także i Muzeum Miejskie w Tychach przygotowało pięć propozycji, zapraszając na kameralną tyską odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów.
Tym, którym bliska jest sztuka współczesna w kobiecym wydaniu – artystek twórczo związanych z Górnym Śląskiem, które swoją twórczością złożyły hołd kobietom działającym na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku – proponujemy kameralne oprowadzania po najnowszej wystawie „Księżniczki i dziewczyny”. Przywołujemy pamięć o wybitnych kobietach, aktywnych w miastach i osiedlach robotniczych na Górnym Śląsku w ciągu ostatnich dwustu lat. Stanowiące punkt wyjścia do poszczególnych dzieł postacie historyczne niejednokrotnie bulwersowały swoje środowisko odważnym sposobem życia, wykraczającym poza ramy obyczajowo wyznaczane przedstawicielkom tak zwanej płci pięknej. To nie lada gratka, bo w roli oprowadzającej, poza kuratorką, dr hab. Irmą Koziną, będzie można spotkać także Ilonę Kanclerz, Dorotę Hadrian (której praca składa hołd Marii Czyżewskiej „Murce”), Weronikę Siupkę (jej praca składa hołd Waleskiej von Tiele–Winckler) i Agatę Szymanek (która odniosła się twórczo do Daisy Hochberg von Pless). To w siedzibie głównej Muzeum (Starym Magistracie) przy pl. Wolności 1 w Tychach.
Coś dla siebie znajdą również miłośnicy tyskiego sportu. Zapraszamy w sentymentalną podróż do świata GKS–u Tychy. Przewodnikiem po wystawie fotograficznej z okazji jubileuszu klubu będzie Kamil Hajduk, który opowie o miejscach, ludziach i wydarzeniach, pokazując długą drogę do powstania w mieście wielosekcyjnego klubu sportowego. To wszystko podczas kameralnego oprowadzania po wystawie „Narodziny klubu. 50 lat Górniczego Klubu Sportowego Tychy (1971–2021)” w Galerii Muzeum Miejskiego w Tychach – Centrum Medyczne Paprocany (ul. gen. Wł. Sikorskiego 101).
Liczba uczestników ograniczona. Obowiązują zapisy.
Kameralne oprowadzania po wystawie „Księżniczki i dziewczyny”:
- z dr hab. Irmą Koziną i Iloną Kanclerz / 15 maja 2021 (sobota), godz. 16.00: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/ksiezniczki-i-dziewczyny-4/
- z dr hab. Irmą Koziną i Dorotą Hadrian, której praca składa hołd Marii Czyżewskiej „Murce” / 15 maja 2021 (sobota), godz. 18.00: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/ksiezniczki-i-dziewczyny-5/
- z dr hab. Irmą Koziną i Weroniką Siupką, której praca składa hołd Waleskiej von Tiele–Winckler / 15 maja 2021 (sobota), godz. 19.00: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/ksiezniczki-i-dziewczyny-6/
- z dr hab. Irmą Koziną i Agatą Szymanek, której praca składa hołd Daisy Hochberg von Pless / 15 maja 2021 (sobota), godz. 20.00: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/ksiezniczki-i-dziewczyny-7/
zapisy: Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20–21, wew. 25, e-mail: [email protected]
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
liczba uczestników ograniczona
wstęp wolny
Wystawa to prezentacja twórczości dwunastu współczesnych artystek, które na zaproszenie kuratorów wystawy – dr hab. Irmy Koziny i dr. Patryka Oczki – podjęły swoiście pojmowany dialog z historią, składając swoją twórczością hołd kobietom działającym na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku.
Ekspozycja prezentuje współczesne artystki twórczo związane z naszym regionem, pracujące w różnym medium (malarstwo, grafika, projektowanie ubioru, projektowanie graficzne, film dokumentalny). Są wśród nich: Anita Baenisch–Juda, Judyta Bernaś, Agnieszka Cieślińska–Kawecka, Dorota Hadrian, Ewa de Iulis Błaszak, Ilona Kanclerz, Weronika Siupka, Sybilla Skałuba, Monika Starowicz, Agata Szymanek, Ewa Zawadzka i Joanna Zdzienicka–Obałek.
Artystki, na zaproszenie kuratorów wystawy – dr hab. Irmy Koziny i dr. Patryka Oczki – podjęły swoiście pojmowany dialog z historią, składając swoją twórczością hołd kobietom działającym na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku. Wśród nich znajdziemy zarówno przedstawicielki arystokracji (Daisy Hochberg von Pless) i wielkich śląskich rodów przemysłowców (Waleska von Tiele–Winckler, Matka Ewa von Tiele–Winckler, La Païva – Blanka Henckel von Donnersmarck, Fryderyka Karolina von Reden, Joanna von Schaffgotsch), powojenne tyskie architektki (Hanna Adamczewska–Wejchert i Maria Czyżewska „Murka”), jak i wybitne naukowczynie (noblistka Maria Goeppert–Mayer) i artystki (aktorka Aleksandra Śląska, kostiumolożka Barbara Ptak).
To propozycja wystawiennicza nie tylko dla śledzących trendy w sztuce współczesnej, ale poruszająca ważne wątki lokalnej herstorii w szerszym europejskim kontekście, pokazująca ich wagę i aktualność.
kuratorzy: dr hab. Irma Kozina i dr Patryk Oczko
projekt scenograficzny: Łukasz Błażejewski
identyfikacja wizualna: Marcin Kasperek KLARstudio.pl
produkcja: Dorota Kordys
promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy
wydruki: Drukarnia Raster