Noc Muzeów 2024 – Gdańsk: program, lista muzeów

opublikowano: 2023-05-15 09:18— aktualizowano: 2024-05-16 09:18
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zbliża się Noc Muzeów 2024! Gdańsk także szykuje się do tej imprezy. W tym miejscu znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia. Sprawdź, co przygotowały tutejsze instytucje kultury!
REKLAMA

Noc Muzeów 2024 jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Zobacz także:

Noc Muzeów 2024: termin

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada w sobotę 18 maja, tego też dnia odbędzie się Noc Muzeów.

Noc Muzeów 2024 w Gdańsku: Program

Informacje zostaną podane wiosną 2024 roku.

Oblackie Centrum Edukacji i Kultury

ul. Elżbietańska 9, Gdańsk

godziny: 19:00-23:00

wstęp: bezpłatny

www.elzbietanska.pl

Spacerem na herbatkę u Oblatów.

18 maja (sobota) w godzinach 19.00-23.00 zaplanowano wydarzenie „Spacerem na herbatkę u Oblatów”, realizowane w ramach NOCY MUZEÓW.

Podczas spaceru poznamy tajemnice zabytkowych klasztornych wnętrz, których mury sięgają XV wieku. Ich spektakularną przemianę od czasów Ojców Karmelitów, po dzisiejszych gospodarzy tego miejsca, czyli Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, będzie można obejrzeć na filmie pokazującym proces ich rewitalizacji.

Spacer zwieńczymy w Herbaciarni u Oblatów znajdującej się w średniowiecznej klasztornej piwnicy.Spacery ruszają o godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 pod kościołem św. Józefa, ul. Elżbietańska 9/10, Gdańsk.

Herbaciarnia u Oblatów będzie czynna do godz. 23.00.

PAN Biblioteka Gdańska

ul. Wałowa 15, Gdańsk

godziny: 19-1

wstęp: bezpłatny

www.bgpan.gda.pl

„W Noc Muzeów biegiem do Biblioteki”

Zmagania zapaśników, szermierzy, akrobatów i pokazy woltyżerki tej wyjątkowej nocy będzie można oglądać w PAN Bibliotece Gdańskiej. Wszystko to na kartach szesnasto- i siedemnastowiecznych druków na specjalnym pokazie w naszej Czytelni Zbiorów Historycznych.Prezentację dawnego sportu dopełnią wykłady Dagmary Binkowskiej i Jana Daniluka.

„Biegiem do Biblioteki” – pod takim żartobliwym hasłem odbędzie się nasza tegoroczna Noc Muzeów. Podobnie jak w poprzednich latach najważniejszą częścią wieczoru będzie wyjątkowy pokaz starych druków i grafik związanych z historią sportu. Wśród nich między innymi podręcznik do zapasów z 1539 roku ilustrowany przez Lucasa Cranacha Młodszego. Jak duże znaczenie ma sport dla człowieka, świadczą także używane od setek, a nawet tysięcy lat powiedzenia np. „chleba i igrzysk”. Autorem tych słów był rzymski poeta Juwenalis, którego „Satyry” wydane w 1497 roku będzie można zobaczyć tego wieczoru.Jakie sporty preferowały i jak się ubierały dbające o kondycję damy XIX i pierwszej połowy XX wieku? Na te pytania odpowie prelekcja dr. Dagmary Binkowskiej poświęcona początkom sportu kobiecego: od modnych rozrywek po narodziny idei wychowania fizycznego dziewcząt, z których grona sto lat temu wyłoniły się pierwsze sportsmenki i medalistki.Piłka nożna, ręczna i siatkówka, baseball, softball, hokej na lodzie, pływanie, biegi, ping pong i petanque – to najpopularniejsze, ale nie jedyne dyscypliny sportowe uprawiane za drutami niemieckich obozów jenieckich w latach II wojny światowej. Jak rozwijał się sport, jaką funkcję pełnił w życiu jeńców oraz skąd brali niezbędny sprzęt sportowy? Opowie na swym wykładzie dr Jan Daniluk. Rok 2024 Sejm RP ogłosił Rokiem Polskich Olimpijczyków. Nocy Muzeów towarzyszy wystawa dedykowana naszym sportowcom, po której oprowadzą jej autorzy. Jak zawsze nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Sportowe koło fortuny, projektowanie flo jeździeckich i maskotek olimpijskich to kilka z naszych propozycji. Zapraszamy w sobotę 18 maja 2024 roku w godz. 19.00-1.00 do historycznego gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej (ul. Wałowa 15). Wstęp bezpłatny.

REKLAMA

Stacja Orunia GAK / Gdański Archipelag Kultury

ul. Dworcowa 9, Gdańsk

godziny: 18:00-24:00

wstęp: bezpłatny

gak.gda.pl/placowki/stacja-orunia/

 • „Glony na Oruni | Blanka Byrwa, Galeria Peron, Koordynatorka: Anna Brudzińska

„Glony na Oruni” to projekt składający się z dwóch wystaw – „Glony” i „Odpady”, których kuratorką jest Blanka Byrwa, projektantka działająca w dziedzinie biomateriałów. Obie prezentacje wprowadzą nas w świat biomateriałów oraz zabiorą w podróż po historii Bałtyku oraz nowoczesnych rozwiązaniach zrównoważonego projektowania.Wystawa „Glony” w Galerii Peron to opowieść o zasobach Bałtyku, które moglibyśmy wykorzystywać, gdybyśmy zadali sobie trud ochrony naszej relacji z morskim środowiskiem. Poznacie tutaj fascynujące organizmy, takie jak widlik zaostrzony – bałtycką algę, która może posłużyć do produkcji żelu, z którego wytwarza się biodegradowalną folię.

W wystawie „Odpady” prezentowanej w holu Stacji Orunia, ekspertom i studentom Wydziału Wzornictwa ASP Gdańsk oraz Wydziału Chemii UG udało się stworzyć prototypy produktów z materiałów odpadowych, takich jak skórki pomarańczy, popiół czy muszle ostryg. Ta innowacyjna współpraca przynosi nowe spojrzenie na wykorzystanie materiałów wtórnych oraz inspiruje do tworzenia zrównoważonych projektów.

Projekt „Glony” i „Odpady” miał swoją premierę na Gdynia Design Days.

 • 19:00-22:00Warsztaty towarzyszące wystawie „Glony na Oruni” Blanki Byrwy w Galerii Peron Stacji Orunia GAK.Prowadzenie: Blanka Byrwa

O problemie zanieczyszczenia plastikiem wiecie już chyba wszystko – podczas Nocy Muzeów poszukamy rozwiązań eksperymentując z wytwarzaniem bioplastików. Od wielu lat projektanci eksperymentują z nowymi materiałami, które mogą zastąpić tworzywa sztuczne, tworząc innowacyjne i zrównoważone rozwiązania dla przyszłości.

Przyłącz się do naszej interaktywnej strefy pop-up, gdzie będziesz mógł stworzyć własny bioplastik, zgłębić tajniki biomateriałów i zbadać różnorodne próbki. To wyjątkowa okazja, aby z bliska poznać, jak działa bioplastik i jak można go wykorzystać w codziennym życiu. Stworzenie własnej próbki zajmie Ci 10 minut, ale możesz też zostać z nami dłużej i spróbować stworzyć własny przepis lub produkt. Zabawa dla osób w każdym wieku!

REKLAMA

Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w temacie biodegradowalnych materiałów, czy masz już pewne doświadczenie, nasze warsztaty są dla Ciebie

„Na wystawie „Warstwy” Maria (Mafe) Satizabal – artystka pochodząca z Kolumbii, prezentuje swoje fascynacje sztuką Indian Cunas, znanych z oryginalnych tkanin molas. Inspirując się tymi kolorowymi patchworkami, tworzy ona własne tkaniny artystyczne, które są nie tylko hołdem dla tej tradycji, ale również środkiem do osobistej eksploracji. „Warstwy” to wystawa, która ukazuje, jak artystka dekonstruuje tradycyjne aplikacje i patchworki, przekształcając je w nowoczesne dzieła sztuki. Każda warstwa tkaniny jest dla niej metaforą ochrony historii, tożsamości i czasu, a zarazem środkiem do badania własnej kobiecości i relacji ze społeczeństwem.

Maria (Mafe) Satizabal wykorzystuje technikę warstw, aby stworzyć dialog między przeszłością a teraźniejszością, między indywidualnym doświadczeniem a wspólnotowym dziedzictwem. Jej prace są świadectwem, że tkanina może być płótnem dla opowieści, które są zarówno głęboko osobiste, jak i uniwersalnie rezonujące. Artystka zachęca widzów do refleksji nad własną tożsamością i miejscem w społeczeństwie, jednocześnie podkreślając wartość i piękno tradycyjnych technik.

Wystawa będzie również wyjątkową okazją, by zapoznać się z oryginalnymi molas. Artystka tworzy ich kolekcję, aby w ten sposób ocalić tradycyjnie szyte tkaniny, ponieważ obecnie to maszyny wyparły ręczną metodę szycia.

Maria (Mafe) Satizabal — artystka wizualna. W 2005 ukończyła Rochester Institute of Technology w Nowym Jorku z tytułem Magistra Sztuk Pięknych. Pracowała m.in. jako profesor w Methodist University, Fayetteville Community College, (Karolina Północna, Stany Zjednoczone), Army MWR Fort Huachuca (Stany Zjednoczone) oraz wykładowca m.in. fotografii, Kultury Ameryki Środkowej oraz Cywilizacji prekolumbijskiej w Rochester Institute of Technology w Nowym Jorku.

Stowarzyszenie Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK GG

Gdańsk/Sopot

godziny: 18:30-01:30

wstęp: bezpłatny

wpkgg.pl

W tym roku Stowarzyszenie Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK GG zajmować się będzie koordynacją wszystkich połączeń komunikacji miejskiej z użyciem zabytkowych pojazdów. Dzięki trzem specjalnym liniom możliwe będzie przemieszczanie się pomiędzy wieloma instytucjami biorącymi udział w tym wydarzeniu w towarzystwie pojazdów z dawnych epok. Przejazdom historycznymi tramwajami i autobusami partnerują Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Muzeum Techniki Wojskowej GRYF oraz Przewozy Autobusowe GRYF.

REKLAMA

Linie specjalne funkcjonujące w nocy 18/19 maja 2024 r.:

 • Tramwajowa NM1 na trasie: OLIWA – Strzyża – Wrzeszcz – 3 Maja – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Dworzec Główny – Stocznia – Stadion – NOWY PORT Góreckiego,
 • Autobusowa NM2 na trasie: WAŁY PIASTOWSKIE – Dworzec Główny – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Trakt Św. Wojciecha – ORUNIA GOŚCINNA,
 • Autobusowa NM3 na trasie: MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ – Dworzec Główny – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Dolne Miasto – Twierdza Wisłoujście – WESTERPLATTE.

Garść pożytecznych informacji:

 • Przystankiem węzłowym, zapewniającym wygodne przesiadki pomiędzy wszystkimi liniami specjalnymi jest ŚRÓDMIEŚCIE SKM. 
 • Autobusy odbywać tam będą kilkuminutowy postój w oczekiwaniu na pasażerów z tramwajów.
 • Przejazdy liniami NM1, NM2 i NM3 koordynowanymi przez GTA WPK GG, na których kursują zabytkowe pojazdy, są bezpłatne.

Klub ŻAK

Grunwaldzka 195/197, Gdańsk

godziny: 18:30 – 24:00

wstęp: bezpłatny

klubzak.com.pl

W ramach Nocy Muzeów będziecie mogli zobaczyć spektakl będący połączeniem teatru tańca i mini koncertu na żywo.

The Body Frame / Giacomo Mattogno

Wciągający spektakl będący połączeniem koncertu z teatrem tańca i pokazem wizualizacji. Giacomo Mattongo, berliński muzyk, włoskiego pochodzenia, porusza się w dźwiękach techno i muzyki elektronicznej. W swoich utworach łączy muzykę organiczną i elektroniczną, budując atmosferę szumów i dźwięków potrafiących przywołać elementy nieliniowe, oddając tym samym różne nastroje słuchacza. Giacomo wystąpi w duecie z tancerką teatru tańca. Eksperymentując poza granicami sztuk performatywnych, duet artystów, poszukuje zrozumiałego klucza zdolnego stworzyć symbiozę pomiędzy publicznością, artystami i sztuką. P

Czas trwania 30 minut.

W ramach Nocy Muzeów odbędą się dwa pokazy The Body Frame.

Po spektaklach zapraszamy na parkiet do klubowej kawiarni i żakowego ogrodu! Rozgośćcie się na naszych wygodnych kanapach lub zanurzcie w miejskiej zieleni. A gdy poczujecie rytm majowego wieczoru wskoczcie na parkiet, gdzie z pewnością spotkacie Giacomo Mattongo. A kto wie może i zagra secik w duecie z Arturem Szalszą ?

Program:

spektakl: The Body Frame / Giacomo Mattongo18:30 – 19:0020:00 – 20:30

Nocna potańcówka w kawiarni Żak / DJ Artur SzalszaStart: 21:00

WSTĘP WOLNY – ilość miejsc ograniczona, nie prowadzimy rezerwacji miejsc

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9

ul. Mjr Słabego 6, Gdańsk

godziny: 18:00 – 01:00

wstęp: bezpłatny

zsp9.edu.gdansk.pl/pl 

„NOC MUZEÓW W SKŁADNICY PAMIĘCI W ZSP9 W GDAŃSKU ZŁOTEJ KARCZMIE

• W Gdańsku jest ulica mjr. M. Słabego. Wiesz kto to jest?

• Czy płaszcz żołnierza jest ciężki? A hełm? Sprawdź, przymierz.

• Ile waży telefon polowy z zeszłego wieku?

• Czy walizka rocznik wojenny jest na kółkach?

• Lubisz kolorowanki?

• Suchary Sucharskiego.

• Co, poza bronią, produkowały zakłady „”Łucznik””? Mamy oryginalną rzecz.

REKLAMA

• Poczuj się, jak detektyw. Rozszyfruj kod ESCAPEROOMU.

• Zobacz też makiety. U nas są zrobione przez uczniów działa i elementy Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte 1939.

• Dla kibiców piłki nożnej gratka z 1924 r.

• Kącik medyczny w starym wydaniu.

• Poszukaj odpowiedzi w piwnicy byłego budynku ZOMO. Gdańsk, ul. mjr. M. Słabego 6. Przyjdź.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia ul. Targ Drzewny 9/11

ul. Targ Drzewny 9/11

godziny: 19:00-23:00

wstęp: bezpłatny

gdansk.pja.edu.pl

 • 19:00-23:00 Strefa Japońska - spotkanie z japońską kulturą! W strefie japońskiej będzie czekać wiele atrakcji, w tym możliwość przymierzenia japońskich yukat, spróbowania swoich sił w quizie, czy stworzenia własnego utworu haiku.”
 • 19:00-23:00 Strefa gier. Dostępne tytuły będą zróżnicowane pod względem trudności, czy liczby graczy. Każdy znajdzie coś dla siebie! Na stanowiskach komputerowych natomiast będzie można zagrać w gry napisane przez studentów Wydziału Informatyki.”
 • 19:00-23:00 „Wystawa “Sztuka (o) AI” W jaki sposób sztuczna inteligencja wpływa na dziedzinę sztuki? Odwiedzający wystawę mają okazję nie tylko podziwiać prace studentów Grafiki PJATK Gdańsk, ale także zgłębić tematykę sztucznej inteligencji i jej wpływu na współczesną kulturę i sztukę. Wystawa stwarza niepowtarzalną okazję do refleksji nad zmieniającą się naturą sztuki oraz rosnącą rolą technologii w jej tworzeniu i odbiorze. Odzwierciedla także zaangażowanie młodych artystów w dialog z najnowszymi osiągnięciami naukowymi i technologicznymi. Czy ten opis Cię zachęcił? Został stworzony z pomocą sztucznej inteligencji, ale wystawę przygotowujemy MY 
 • 19:00-23:00 Strefa VRPrzenieś się w inną rzeczywistość dzięki naszym goglom VR.
 • 21:00-21:30 AI BloopersDroga do potęgi usłana jest porażkami – tak samo jest w przypadku sztucznej inteligencji. Zapraszamy do wysłuchania wpadek z udziałem sztucznej inteligencji – od drobnych nieporozumień do katastrofalnych niewypałów.
 • 20:00-20:40 Etyka w świecie algorytmów. Od moralności, etyki i odpowiedzialności do dyskryminacji, manipulacji i dezinformacji – gdzie powinna leżeć granica sztucznej inteligencji?
 • 20:30-21:30 Sztuczna Inteligencja w fotografii. Czy AI zlikwiduje zawód fotografa? Czym stanie się fotografia, jeśli nie będzie już odbiciem rzeczywistości?…a może nigdy nią nie była? Od dekad stosowano różne techniki manipulacji – do nich dołączyło również AI. I to znacznie wcześniej, niż myślisz! Podczas tego wykładu dowiesz się, jak ta technologia jest używana przez fotografów i grafików już od lat i jak wpływa to na podejście do tej dziedziny sztuki. Zapraszamy również do aktywnej dyskusji, zadawania pytań i podzielenia się swoją perspektywą.
 • 21:00-21:30 AI Bloopers. Droga do potęgi usłana jest porażkami – tak samo jest w przypadku sztucznej inteligencji. Zapraszamy do wysłuchania wpadek z udziałem sztucznej inteligencji – od drobnych nieporozumień do katastrofalnych niewypałów.
REKLAMA
 • 20:30-21:30 Prezentacja gier stworzonych przez studentów PJATKPrezentacja projektów tworzonych w ramach specjalizacji GameDev na Wydziale Informatyki. Dowiedz się, jak powstają gry i jakie wyzwania stoją przed twórcami. Dodatkowo będzie można zagrać w dema wybranych projektów w strefie gier działającej podczas Nocy Muzeów.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia ul. Brzegi 55

ul. Brzegi 55, Gdańsk

godziny: 19-23

wstęp: bezpłatny

gdansk.pja.edu.pl 

 • 19:00-23:00 Strefa VRPrzenieś się w inną rzeczywistość dzięki naszym goglom VR. Będziemy działać w 2 lokalizacjach: na Wydziale Informatyki (Targ Drzewny 9/11, Gdańsk) oraz na Wydziale Sztuki Nowych Mediów (ul. Brzegi 55, Gdańsk).
 • 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 (wejścia co godzinę) Zwiedzanie Wydziału Sztuki Nowych Mediów.
 • 19:00-20:30 Concept Art postaci fantasy – pierwsze kroki. Masz pomysł na oryginalną postać, ale zwizualizowanie go spędza Ci sen z powiek? A może chcesz zobaczyć, jak to jest być zawodowym concept artystą i powołać do życia postać na podstawie czyjegoś opisu? Poznasz zasady panujące w świecie gier, filmu czy komiksu. Dowiesz się, jak projektując wygląd postaci, można komunikować jej rolę, archetyp czy zdolności. Warsztat adresowany jest do starszej młodzieży i dorosłych.

Miejski Teatr Miniatura

Al. Grunwaldzka 16, 80-236 Gdańsk

godziny: 20:00, 22:00

wstęp: 1 zł

www.teatrminiatura.pl

Spektakl „Atlas wysp odległych”” dla widzów 13+ na podstawie książki Judith Schalansky, przekład: Tomasz Ososiński, reżyseria i scenografia: Marek Zákostelecký, muzyka: Martin Husovský, współpraca dramaturgiczna: Agnieszka Kochanowska

Pracownia Parter

Ul. Traugutta 12, 80-221 Gdańsk

godziny: 18:00 – 22:00

wstęp: bezpłatny

www.instagram.com/pracownia_parter  

Wydarzenie pt. Odbicia: koncert pary artystów Gi.nkgo (Katharina Petcheneva) i Fast Monroe (Andrzej Kaczmarski) połączone z prezentacją prac malarki, Hanny Banaszczyk. Wydarzenie będzie połączeniem muzyki i malarstwa, tworząc unikalne doświadczenie dla uczestników i uczestniczek.kuratorka: Sylwia Aniszewska.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

Filia Gdańska, ul. Mariacka 42, Gdańsk

godziny: 18-21

wstęp: bezpłatny

www.wbpg.org.pl

Gdańsk czyta Conrada!Tym razem podczas Nocy Muzeów w sercu Gdańska na urokliwej ulicy Mariackiej. Na przedprożu Filii Gdańskiej odbędzie się wspólne czytanie „Tajnego agenta” Josepha Conrada Korzeniowskiego, który to został wybrany głosami czytelników i czytelniczek jako gdańska lektura 2024 roku. Fragmenty książki odczytają aktorzy trójmiejskich teatrów, a do dołączenia do wspólnego głośnego czytania zapraszani będę również uczestnicy Nocy Muzeów.

REKLAMA

Na przedprożu oraz we wnętrzu biblioteki zostaną przygotowane stanowiska, na których wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych. Zaproponujemy wspólne wykonanie modeli latarni morskich, kolorowych statków w technice origami, listów w butelce, układanie tradycyjnych puzzli oraz puzzli 3D. Gotowe dzieła będziecie mogli zabrać ze sobą do domu.

Galeria ESKAEM

Gdyńskich Kosynierów 10, Gdańsk

godziny: 18:00-24:00

wstęp: bezpłatny

eskaem.pl

Wystawa malarstwa Rafała Wilka

Rafał Wilk absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, obronił dyplom z malarstwa w pracowni prof. Ryszarda Woźniaka. W swoich pracach wykorzystuje różne techniki od malarstwa, przez instalacje wideo, fotografię, aż po animacje. Wyciąga na pierwszy plan pozornie nieistotne zdarzenia z przeszłości i teraźniejszości. Angażuje się w rekonstrukcje historii wypartych i mało znanych, eksplorując relacje pamięci, narracji historycznej i wyobraźni. Przygląda się miejskim i domowym roślinom, dekonstruując absurd podziału na naturę i kulturę. Tropi drobne ironie dnia powszedniego, zwracając się ku temu, co zazwyczaj dzieje się w tle. Na codzienność spogląda przez optykę snu, co pozwala mu zaburzać porządek pojęć, reguł i praw, w którym tkwimy. Artysta generuje przeżycia i emocje, które poszerzają doświadczenia na jawie o to, co niesamowite, niewyrażalne, ale podskórnie wpisane w naszą rzeczywistość. Swoje projekty pokazywał w kraju i za granicą, m.in. w Muzeum Współczesnym Wrocław, BWA Zielona Góra, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Gdańskiej Galerii Miejskiej. Laureat Grand Prix konkursu na Obraz Roku organizowanego przez miesięcznik „Art&Business” (2005), Stypendysta Ministra Kultury (2009, 2020), Stypendysta Miasta Warszawa (2014, 2019). Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych.

Kościół Świętej Trójcy

ul. Św. Trójcy 4

godziny: 19.30-22.45

wstęp: bezpłatny

www.gdansk.franciszkanie.pl

Wielkie manierystyczne organy Mertena Friese z 1618 roku to największy ruchomy zabytek zrekonstruowany w Gdańsku po wojnie, a kościół Św. Trójcy to jeden z trzech niezniszczonych w czasie II WŚ kościołów w Gdańsku. W trakcie tej nocy będziemy mogli posłuchać krótkich prezentacji organowych w wykonaniu studentów i profesorów gdańskiej Akademii Muzycznej oraz franciszkańskich opowieści o historii kościoła, jego wystroju i dziedzictwie kulturowym z nim związanym.

Spichlerz „Błękitny Baranek”

Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

gdzie: Chmielna 53, Gdańsk

godziny: 19-01 (ostatnie wejście 30 minut po północy)

wstęp: 1 zł

www.archeologia.pl

SKARBY – tak brzmi hasło Europejskiej Nocy Muzeów 2024 w Spichlerzu Błękitny Baranek. Przeniesiemy się w czasie aż do wczesnej epoki żelaza. Odtworzymy też realia średniowiecznego Gdańska. Historia ożyje dzięki rekonstruktorom z grupy Gdańska Rota Mieszczańska.

REKLAMA

Zobacz zapinki, bransolety, naszyjniki i szpile sprzed 2600 lat (!) na wystawie „Skarby z ziemi wydarte”. Pokażemy Ci, jak prehistoryczni ludzie nosili te ozdoby.

Weź udział w warsztatach tworzenia biżuterii i stwórz ozdoby inspirowane prehistorycznymi skarbami.

Poznaj, jak działa wykrywacz metali i do czego może się przydać na stanowisku archeologicznym.

Dowiedz się, jak szyto stroje w dawnym Gdańsku. Poczuj na własnej skórze dotyk dawnej tkaniny.

Przymierz średniowieczną zbroję i zrób sobie niepowtarzalne zdjęcie.

Naucz się pisać gęsim piórem.

Zobacz, jak dawniej wybijało się monety.

Posłuchaj średniowiecznych pieśni, wykonywanych na żywo przy dźwiękach liry.

Weź udział w grze zręcznościowej polegającej na łowieniu drewnianych rybek.

Spróbuj zburzyć mur przy pomocy miniaturowego tarana.

Wejdź w średniowieczną uliczkę, przespaceruj się między kramami i warsztatami. Spotkaj kupca, złodziejaszka, pielgrzyma, bednarza, bursztynnika, kowala, cyrulika, szewca i inne historyczne postaci. Miej się na baczności! W tę szczególną noc manekiny w muzeum naprawdę ożywają!

Odkryj zabytkowe przedmioty zakopane w piaskownicy archeologicznej.

Odpocznij w kameralnej sali kinowej i obejrzyj film „Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku”. Zobacz, jak leczono ludzi w przeszłości, zanim rozwinęła się medycyna.

Nie nudź się w kolejce! Oczekując na wejście do Spichlerza, możesz wziąć udział w quizie i sprawdzić swoją wiedzę o gdańskiej Wyspie Spichrzów.

Gdańska Galeria Miejska – 4G

 ul. Szeroka 34/35, 36, 37, Gdańsk

godziny: 17:00-23:00

wstęp: bezpłatny zł

www.ggm.gda.pl

Wystawa „Śpiew nadmiaru”

Osoby artystyczne: Anna Baumgart, Paweł Błęcki, Monika Drożyńska, Magdalena Franczak, Ludomir Franczak, Barbara Jacaszek, Jacaszek, Sylwia Jakubowska-Szycik, Anka Leśniak, Edyta Majewska-Rosińska, Barbara Maroń, Diana Rönnberg, Viola Śpiechowicz, Mariusz Tarkawian, Małgorzata ŻerweKuratorki: Małgorzata Jankowska i Maria SasinIdentyfikacja wizualna: Edyta Majewska-Rosińska

Wystawa oraz jej tytuł swoje źródło i symboliczny początek mają w twórczości Anny Świrszczyńskiej (1909-1984) – autorki wierszy, tekstów publicystycznych, dramatycznych oraz prozatorskich. Poetka wierzyła w „zmianę na lepsze”, lubiła stawać na głowie, wyrażając tak swój „babski bunt”. Pragnęła zjednoczenia z roślinami, zwierzętami, żywiołami oraz własną kobiecością. Wiersze Świrszczyńskiej są zapisem uczuć przepełnienia i nadwyżki – „śpiewem nadmiaru”. Mówią o przekraczaniu granic, odczuwaniu siebie jako bytu najlżejszego, a zarazem gigantycznego i niepoliczalnego. Poetka pisała: „rozciekam się, rozsnuwam, rozprzestrzeniam, jestem wybuch, wytryskuję, wyskakuję ze skóry, pączkuję”. Wyrażany w ten sposób nadmiar sugeruje nieokreśloność i złożoność, których nie sposób ogarnąć, ale którymi można dowolnie się dzielić.

REKLAMA

Zaproszeni artyści i artystki budują swoje opowieści na granicy literatury i sztuki. Snują wizualne i dźwiękowe narracje o sile i absurdzie istnienia, sensualnych wyborach i wrażliwości, o języku, jego energii i słabości, o przepełnieniu i ruchu, który „uruchamia rewolucję, ciesząc, zaskakując i wyzwalając”. Konstrukcja wystawy ukształtowała się w procesie łączenia, plątania, wzbudzania akordów, gromadzenia różnych emocji i stanów, przecinania się czasu z historią i wyobrażonego z tym, co realne.

Zgromadzone na wystawie dzieła powstawały w odpowiedzi na twórczość i biografię poetki. Odnoszą się one także do tytułowego „nadmiaru” – kategorii bliskiej współczesnej kulturze. Proponowany obszar odniesień wpisał się w wielowymiarowość i asamblażowy charakter twórczości zaproszonych osób. Ich prace stworzyły dynamiczny i paradoksalnie spójny układ.

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego

ul. Bielańska 5, Gdańsk (Instytut Archeologii i Etnologii UG)

Godziny: 17 – 21

Wstęp: bezpłatny

muzeum.ug.edu.pl

Zaplanujcie swój wieczór podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2024 w Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego!

„Ile tu jest budynków? Tajemnice labiryntu na Bielańskiej””

 • 17:00-21:00: Wybierzcie się na fascynujące oprowadzania po Domu Opatów Pelplińskich. Razem z nami będziecie mieli okazję odkryć historię tego niezwykłego miejsca oraz zgłębić tajemnice dawnych czasów. Oprowadzania rozpoczynają się co 20 minut w grupach max. 10 osobowych. Przeżyjcie niezapomnianą podróż przez historię i sztukę razem z nami! Wejście od ul. Elżbietańskiej 3 w Gdańsku.
 • 18:00 i 20:00: Weźcie udział w wyjątkowym spacerze architektonicznym po kompleksie budynków dawnego "Miastoprojektu”. Dajcie się porwać magii architektury i poszukajcie odpowiedzi na pytanie: ile tu jest budynków? Spacer odbędzie się dwukrotnie, nasz przewodnik poprowadzi Was przez zabytkowe detale budynku, odkrywając piękno i znaczenie architektury na przestrzeni lat.
 • Zbiórka: wejście główne do budynku, ul. Bielańska 5. Czas trwania spaceru 45-60 min. 

„WINDA” Gdański Archipelag Kultury

Racławicka 17 (wejście od Klonowicza), Gdańsk Wrzeszcz

godziny: 18:00 – 22:00

wstęp: bezpłatny

www.winda.gak.gda.pl

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, GAK Winda organizuje wydarzenie pod tytułem „Yach i Przyjaciele”. Impreza będzie poświęcona pamięci Yacha Paszkiewicza – artysty, reżysera, twórcy słynnych teledysków.

Yach Paszkiewicz przez wiele lat związany był z Gdańskiem oraz z lokalną i krajową sceną muzyczną. Stworzył ponad czterysta teledysków. Współpracował z najsłynniejszymi polskimi zespołami rockowymi, między innymi z Kultem, Elektrycznymi Gitarami, Budką Suflera, Illusion, Golden Life, Varius Manx. Realizował też teledyski dla bardziej niszowych, alternatywnych kapel. Swój charakterystyczny styl wykształcił w latach 90. Dzięki niemu ta dekada była zdecydowanie bardziej barwna i wyjątkowa. Przez wiele lat organizował Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film.

REKLAMA

Podczas wydarzenia Yach i Przyjaciele, będziemy gościć trzy osoby, które blisko znały Yacha i z nim współpracowały: Tymona Tymańskiego, Jarka Janiszewskiego i Krystynę Stańko. Goście specjalni opowiedzą o kulisach współpracy z Paszkiewiczem.

Zaprezentowany zostanie także specjalnie przygotowany na tę okazję film z wypowiedziami muzyków opowiadających o znajomości z Yachem i wspominających wspólną pracę na planie teledysków.

Będzie to także okazja do obejrzenia dzieł Yacha i archiwalnych, unikatowych materiałów z kulis kręcenia teledysków, które do tej pory nie były publicznie prezentowane.

Gdańska Galeria Miejska – GGM2

ul. Powroźnicza 13-17 Gdańsk

godziny: 17:00-23:00

wstęp: bezpłatny

www.ggm.gda.pl

Wystawa: Alicja Żebrowska – Tajemnica patrzy. Prace z czasu transformacji

Kurator: Jakub Banasiak

Identyfikacja wizualna: Kuba Maria Mazurkiewicz

O transformacji najczęściej mówi się w kategoriach społecznych, politycznych i ekonomicznych. Tytuł wystawy sygnalizuje inne ujęcie: transformacja jest tu traktowana jako czas wielkiej niewiadomej, stan pomiędzy, interregnum – moment, w którym stary porządek już nie istnieje, a nowy jeszcze nie nastał.

Wystawa Tajemnica patrzy, obejmuje najważniejsze prace Alicji Żebrowskiej z czasu transformacji. Artystka inspirowała się wówczas ezoteryką i mistyką. W realiach rozpadającego się świata – i równoczesnego powstawania nowego – Żebrowska szukała śladów kosmicznej jedności i harmonii stworzenia. Astralne zjednoczenie pierwiastków męskich i żeńskich, alchemiczna przemiana, figura androgyna, zderzenie światła i materii, doskonałość architektury wszechświata, praczas zaklęty w formacjach skalnych Tatr i bezczas transformacyjnej codzienności – to tylko niektóre z motywów obecnych we wczesnych pracach Żebrowskiej. Pozwala to wpisać jej twórczość w szerszy kontekst: transformacyjną sztukę nowej duchowości.

Galeria NPS – Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie

ul. Wyzwolenia 49, Gdańsk

godziny: 18.00 –  22.00

wstęp: bezpłatny

www.nowyportsztuki.plwww.facebook.com/domsasiedzkiwnowymporcie

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów będzie można obejrzeć wystawę malarstwa autorstwa Rity Staszulonok pt. ,,Przekładnia Planetarna”

Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku

al. Grunwaldzka 216, Gdańsk

godziny: 17-22

wstęp: bezpłatny

gdansk.ipn.gov.pl

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem „Mistrzowie sportu na Pomorzu w zbiorach IPN”

Rok 2024 ogłoszony przez Sejm RP rokiem Polskich Olimpijczyków jest okazją do przypomnienia pomorskich medalistów igrzysk olimpijskich oraz sportowców, którzy w okresie PRL dostarczali wielu powodów do radości i poczucia dumy narodowej. Ich losy poznamy przez pryzmat materiałów archiwalnych zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej.

Wydarzenia:

 • 17.00-18.00 – spotkanie z Mirosławem Tłokińskim, zdobywcą tytułu króla strzelców ‘83, rozmowę poprowadzi Karol Lisiecki, ( dla fanów futbolu wyjątkowa okazja zdobycia autografu)
 • 18.00-19.00 – dyskusja „Najbardziej niedostępne budynki Gdańska: Okopowa 9, Nowe Ogrody 27, Kurkowa 12″”. O serii „Niezwykła historia, zwykłych obiektów” rozmawiać będą dr Daniel Czerwiński, dr Michał Sywula i mjr. Waldemar Kowalski, (każdy z uczestników otrzyma komplet prezentowanych publikacji)
 • Powyższym wydarzeniom będzie towarzyszyć w godz. 17.00-22.00:
 • – prezentacja materiałów archiwalnych (dokumenty, ukazujące, w jaki sposób najważniejsze wydarzenia sportowe były kontrolowane przez aparat represji; filmy wyprodukowane przez służbę bezpieczeństwa wykorzystywane w celach propagandowych; bogate zbiory fotografii i artefaktów przypominające sukcesy sportowców.
 • – spacer po magazynach archiwalnych (wejścia do magazynów co pół godziny, w 10 – 15 osobowych grupach)
 • – stoisk „zrób przypinkę”
 • – stoisko z malowaniem bawełnianych toreb– sprzedaż publikacji IPN z 40% rabatem

Muzeum II Wojny Światowej

pl. Bartoszewskiego 1, Gdańsk

godziny: 19.00-01.00 (ostatnie wejście o g. 24.00)

wstęp: 1 zł

www.muzeum1939.pl

W budynku M2WŚ na pl. Bartoszewskiego przygotowaliśmy spacery po wybranych fragmentach wystawy głównej według ścieżek tematycznych, pokaz naszego najnowszego filmu dokumentalnego „Była sobie piosenka” oraz angażującą grę dla rodzin z dziećmi, której zadania pomogą bliżej poznać ekspozycję M2WŚ.Na wystawie głównej pojawią się również etiudy w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej. działającej w M2WŚ oraz rekonstruktorzy, którzy przybliżą m.in. historię i znaczenie w bitwie o Monte Casino jednego z naszych największych zabytków – czołgu Sherman.

W tym dniu będzie można również zakupić wybrane pozycje książkowe oraz asortyment sklepu muzealnego w atrakcyjnych cenach.

Jedną z dodatkowych atrakcji będzie możliwość wejścia do pracowni konserwacji i udziału w warsztatach dotyczących zachowania eksponatów dla przyszłych pokoleń.

Bilety do M2WŚ będą dostępne za symboliczną złotówkę wyłącznie w kasach muzeum. W tym roku wszystkich chętnych zapraszamy także na Westerplatte, gdzie wspólnie będziemy odkrywać tajemnice Półwyspu. Po raz pierwszy w historii zaprezentujemy niedostępne dotychczas dla zwiedzających obiekty i miejsca. Dla lubiących zagadki zostanie przygotowana gra terenowa przybliżająca wiadomości i pamiątki przeszłości ukryte na terenie półwyspu. Zaprezentujemy także eksponat, który znajdzie swoje miejsce na jednej z przyszłych wystaw, opowiadającej o historii Westerplatte.

Na wszystkie atrakcje na Westerplatte wstęp wolny.

Muzeum Poczty Polskiej

Oddział Muzeum Gdańska Pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

wstęp: 1 zł

godziny: 19-01 (ostatnie wejście 0:30)

muzeumgdansk.pl 

Ruch: płynny

Dostępność: sale wystawowe

Odwiedź miejsce, które Niemcy zaatakowali 1 września 1939 roku w tym samym czasie Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Dziś to miejsce jest poświęcone pamięci Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, którzy w wielu wypadkach ponieśli największą ofiarę na rzecz naszej ojczyzny.

Muzeum Nauki Gdańskiej

Oddział Muzeum Gdańska, ul. Profesorska 3

wstęp: 1 zł

godziny: 19-01

muzeumgdansk.pl

Zwiedzanie wystawy stałej do poziomu carillonu oraz trzy 3 koncerty carillonowe (19:30, 20:30, 21:30) w wykonaniu carillonistki Moniki Kaźmierczak.

Dom Uphagena

Oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 12

wstęp: 1 zł

godziny: 19-01

www.muzeumgdansk.pl

Rekonstrukcje historyczne dotyczące życia w domu mieszczańskim nawiązujące do epoki w wykonaniu GR Garnizon Gdańsk.

Dwór Artusa

Oddział Muzeum Gdańska, ul. Długi Targ 43/44

wstęp: 1 ZŁ

godziny: 19-01

muzeumgdansk.pl

Zwiedzanie Wielkiej Hali oraz koncerty studentów Akademii Muzycznej – ok. 20 minut / co godzinę (19:30, 20:30, 21:30, 22:30, 23:30) na zabytkowym fortepianie.

Ratusz Głównego Miasta

Oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 46/47

wstęp 1 zł

godziny 19-1

www.muzeumgdansk.pl

Zwiedzanie pierwszego reprezentacyjnego piętra, koncerty studentów Akademii Muzycznej – ok. 20 minut o każdej pełnej godzinie (19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00, 00:00) na zabytkowym fortepianie.

Kuźnia Wodna w Oliwie

Oddział Muzeum Gdańska

gdzie: Ul. Bytowska 1,

wstęp: 1 zł

godziny: 19-01

www.muzeumgdansk.pl

Prezentacja produkcji żelaza metodą dymarkową.

Muzeum Bursztynu

ul. Wielkie Młyny 16

godziny: 19-01

wstęp: 1 zł

www.muzeumgdansk.pl

Gdański Teatr Szekspirowski

Wojciecha Bogusławskiego 1, Gdańsk

godziny: 20.00-24.00

wstęp: bezpłatny

www.teatrszekspirowski.pl

Postaci magiczne u Szekspira

Świat szekspirowskich opowieści roi się od postaci magicznych. Od elfów, przez duchy, czarownice, demony, po pogańskich bogów. Tej nocy one wszystkie ożyją w progach naszego teatru! Moce dobre i złe. Figlarne, złośliwe, zabawne. Oraz mroczne, zwiastujące nieszczęścia, manipulujące ludzkim losem. Nie musicie się jednak bać – ochronimy Was przed ich magicznym wpływem. Podążymy odważnie ich śladami w niezwykłą podróż po sztukach Szekspira i jego – dosłownie – fantastycznej wyobraźni!.

Centrum św. Jana Nadbałtyckie Centrum Kultury  

ul. Świętojańska 50, Gdańsk

godziny: 19.00-24.00

wstęp: bezpłatny

www.nck.org.pl

 • Opowieści „z krypty” – godz. 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30 Centrum św. Jana mieszczące się w dawnym kościele św. Jana od 1995 r. jest zarządzane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, pełniąc funkcję centrum kultury w tym wyjątkowym, historycznym wnętrzu. Podczas wieloletniej odbudowy i konserwacji obiekt był niejednokrotnie polem badań archeologicznych. Podczas tych prac odnajdywane były artefakty, które odkryjemy przed Państwem tej szczególnej Nocy: zajrzymy do krypty, zobaczymy fragmenty grobowych ubiorów: dziecięce czepki i sukienkę, a także elementy codziennego życia takie jak: monety np. szeląg Zygmunta III Wazy z 1626 r., fragmenty fajek, koraliki.
 • Zwiedzanie wieży 19.15 – 23.30 (wejście co 30 min.) Tradycyjnie podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić wnętrze wieży, na szczycie której można podziwiać panoramę Gdańska w odsłonie nocnej i dzwon zegarowy z 1543 r. W drodze na górę również są atrakcje takie jak garderoby dla artystów czy odnowione poddasze.
 • Koncert organowy – godz. 22.00 Podczas Nocy Muzeów będzie można usłyszeć koncert organowy. Instrument organów bocznych odbudowany wg oryginalnego instrumentu, który w XVIII w. zbudował Johann Friedrich Rhode, od 2020 r. ponownie rozbrzmiewa w świętojańskim wnętrzu.

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie

ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

godziny: 12:00 – 23:00

wstęp: bezpłatny

www.laznia.pl

Wystawa: Na(dzieja)tura umiera ostatnia? Pamela Leończyk

Dla artystki, punktem wyjścia do rozważań na temat relacji człowiek – natura jest zjawisko śnięcia ryb, czyli stanu fizjologicznego, w którym ryba jeszcze żyje, ale nie może powrócić do aktywnego życia biologicznego. W swojej wystawie konstruuje fantastyczny świat, w którym ryby podniesione są do rangi stworzeń, które powinny być godnie opłakane i pożegnane. Stworzone uniwersum zaprasza do zagłębienia się w refleksji, do odbycia i odczucia emocjonalnego ceremonii pożegnania istot z Odry, które „głosu nie mają”. Artystka zadaje następujące pytania: Kto tu tak naprawdę jest śnięty – ryby? Czy może ludzkość – zatopiona w marazmie i niemocy wykonania realnej zmiany wobec rosnącego kryzysu klimatycznego? Wystawa łączy ze sobą porządki na styku sztuk wizualnych i teatru, zestawiając miękką, romantyczną wizję natury z aktywizmem ekologicznym, a doświadczenie artystyczne i emocjonalne –z kontekstami informacyjnymi, intelektualnymi, dokumentalnymi. Prace oddziałujące na różne zmysły składają się na swoistą scenografię, częściowo stworzoną z up-cyclingu – materiałów powiązanych z rzeką, rybami, elementami rytuału pogrzebowego.

Warsztaty edukacyjno-artystyczne:

– godz. 17.00 | grupa wiekowa: 6-8 lat

– godz. 19.00 | grupa wiekowa: 9-12 lat

(sala wystawiennicza, sala nr 24, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

zapisy: Dominika Jastrzębska | [email protected])

W ramach Nocy Muzeów 2024 w CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie odbędą się dwie tury warsztatach artystycznych inspirowanych twórczością Pameli Leończyk. Podczas zajęć dzieci będą miały za zadanie wykonać kolorowe lampiony nawiązujące tematyką do wodnego świata – żyjących w odmętach toni ryb, glonów, skorupiaków i innych napotkanych w wodzie istot. Materiały warsztatowe przygotuje organizator. Wykonane przez siebie prace uczestnicy i uczestniczki zabiorą ze sobą do domu. Warsztaty edukacyjne w CSW ŁAŹNIA są okazją do poznania instytucji kultury, jak i rozwijania umiejętności manualnych i kreatywności warsztatowiczów. Zajęcia dostosowane są do wieku i potrzeb grupy.

Piwnica Romańska

Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

pl. Dominikański 1, Gdańsk

godziny: 19-01

wstęp: 1 zł

archeologia.pl

Nocne zwiedzanie średniowiecznych podziemi, które przed wiekami były pomieszczeniami klasztornymi gdańskich dominikanów – czy można wyobrazić sobie bardziej emocjonującą atrakcję? I to w samym sercu Gdańska!

Zwiedzanie będzie zorganizowane w małych grupach. W roli przewodników wystąpią zawodowi archeolodzy.

Nie trzeba się zapisywać, ani przychodzić na wyznaczoną godzinę. Przewodnicy będą na miejscu przez całą Noc Muzeów. Ostatnie oprowadzanie zacznie się po północy.

Trasa zwiedzania koncentruje się na placu Dominikańskim:

 • Piwnica Romańska – miejsce zbiórki (zielony pawilon z szyldem „MUZEUM”, na obrzeżach targowiska),
 • wystawa „Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej”,
 • XIII-wieczne podziemia klasztorne,
 • ossuarium z XVI/XVII wieku (ściana kości),
 • Hala Targowa (przejście na poziom –1),
 • relikty dawnego kościoła św. Mikołaja.

Czas zwiedzania: około 45 minut.

Galeria BLIK

ul. Korzenna 1D, Gdańsk

godziny: 19-01

wstęp: bezpłatny

www.galeriablik.pl

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów będzie można obejrzeć zbiorową wystawę malarstwa i grafiki autorstwa Marcina Bildziuka, Sławomira Grabowego, Rafała Kowalskiego, Barbary Mazur, Piotra Tołysza i Czesława Tumielewicza.

Dodatkowo będzie możliwość obejrzenia prac stanowiących kolekcję Galerii Blik.

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1 na Dolnym Mieście

ul. Jaskółcza 1, Gdańsk-Dolne Miasto.

godziny: 19-01

wstęp: 1 zł

laznia.pl

Wystawa: Wystawa: Myślą, że się mną bawią, a ja latam bez trzymanki. Klaudia Prabucka.

Na wystawę można wejść z pupilem.

Wystawa laureatki nagrody CSW ŁAŹNIA w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2023. Klaudia Prabucka w swych pracach odnosi się do osobistych historii rodzinnych i problemów młodego pokolenia, żałoba, rozterki, dylematy, niestabilność finansowa. Przedstawia je z charakterystycznym dla siebie pure-nonsensownym poczuciem humoru, bawiąc się językiem i posługując beztroską estetyką. Artystka doskonale posługuje się różnymi mediami i technikami. Umiejętnie łączy je w ramach jednego projektu. Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy olejne, formy filmowe, prace rzeźbiarskie i instalacje przestrzenne. Wystawa zostanie wzbogacona o instalacje site-specific stworzoną specjalnie dla przestrzeni LKW Gallery (ciężarówki znajdującej się w przestrzeni publicznej przy ul. Szopy).

 • 19:00-23:00 oprowadzania po wystawie z Hanną Shumską w języku ukraińskim i angielskim.
 • 21:00 oprowadzanie performatywne i karaoke z artystką Klaudią Prabucką

100 książek za 1zł! Wyprzedaż publikacji CSW ŁAŹNIA:

Czym jest Gilbert&George?, Guy Ben-Ary. Sztuka bio-robotyczna i jej konteksty kulturowe, Łaźnia. Architektura, sztuka i historia oraz inne tytuły!

Ratusz Staromiejski Nadbałtyckie Centrum Kultury

ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

godziny: 19-22

wstęp: bezpłatny

www.nck.org.pl

Ratusz Staromiejski w Gdańsku to obiekt wyjątkowy. W obecnej formie wzniesiony w końcu XVI wieku, jest jednym z nielicznych obiektów zabytkowych w Gdańsku, który szczęśliwe przetrwał pożogę ostatniej wojny. A jego wnętrza kryją bezcenne zabytki jak: XVI-wieczny portal w sieni, renesansową arkadę z ok. 1560 r. i niezwykłe wyposażenie Sali Mieszczańskiej.

W programie tego wieczoru znajdą się fascynujące oprowadzania po zabytku w różnych językach:

 • godzina 19:00 język polski – oprowadzanie familijne
 • godzina 19:40 polski język migowy (PJM)
 •  godzina 20:20 język ukraiński
 • godzina 21:00 język polski
 • Godzina 19:00-21:00 w gabinecie Burmistrza odbędą się interaktywne zabawy w PJM, pt. „Poznaj świat zabytków w języku osób Głuchych”, przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
 • Godzina 19.00 – 22.00 – w Galerii NCK będzie okazja na spotkanie się z artystami Adrianą Majdzińską i Czesławem Podleśnym, którzy oprowadzą po swojej wystawie pt. „”Do zobaczenia””, o której mówią tak: Wystawa „”Do zobaczenia”” to wprowadzenie widza w świat naszej sztuki. Chcielibyśmy, by oglądający podążał za towarzyszącą nam twórczą myślą i odczuwał emocje podobne do tych, związanych z tworzeniem. Zauważył, jak obserwacja świata wpływa na temat i formę prac. Żyjemy w czasach wielkich przemian cywilizacyjnych, kulturowych i technicznych. Jesteśmy ciekawi czy widzowie podążą drogą naszych inspiracji.

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Targ Rakowy  11

godziny: 19-01

wstęp: 1 zł

Terenowe gry kobiecymi ścieżkami, tropem zwierząt i XVIII-wieczną listą zakupów oraz rodzinne warsztaty miejskie przy makiecie Gdańska w budynku Instytutu Kultury Miejskiej.

Punkt Informacji Kulturalnej 

Podczas trwania Europejskiej Nocy Muzeów w Instytucie Kultury Miejskiej będzie czynny Punkt Informacji Kulturalnej. Zwiedzający znajda w nim praktyczne informacje dotyczące wydarzenia, mapy, ulotki, foldery, rozkłady jazdy bezpłatnych autobusów i tramwajów.  Będzie można również odebrać książkę – nagrodę w konkursie: Odkrywaj, zbieraj, wygrywaj!  

Konkurs 

400 pierwszych osób, które zbiorą minimum 6 pieczątki z miejsc, w których odbywa się Noc Muzeów będą mogły odebrać książkę! 

Twierdza Wisłoujście

Oddział Muzeum Gdańska

ul. Stara Twierdza  1

WSTĘP: 1zł

muzeumgdansk.pl

Nocne zwiedzanie ulubionej twierdzy gdańszczanek i gdańszczan! Po kilku latach prac rewaloryzacyjnych wracamy z nowymi propozycjami, w tym nową wystawą czasową „Od Batorego do Gromu”. Tylko u nas zanurzysz się w wirtualnej rzeczywistości i odkryjesz przeszłość jedynej morskiej fortyfikacji dawnej Rzeczpospolitej.

Europejskie Centrum Solidarności

 pl. Solidarności 1, Gdańsk

godziny: 19:00-01.00

parking podziemny: bez opłat, wjazd od ul. Nowomiejskiej

wstęp: bilet na wystawę stałą: 1 zł, bilet na wystawę STOCZNIA: 1 zł

ecs.gda.pl

 • 19.00–1.00 Zwiedzanie wystawy stałej i wystawy Stocznia/ bilet na każdą z wystaw: 1 zł/ kasy biletowe czynne do północy
 • W ECS prezentujemy najnowszą historię Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, uniwersalną opowieść o spełnionym marzeniu wolności. Dzięki zdjęciom, filmom, materiałom interaktywnym oraz rekwizytom, zwiedzający doświadczają atmosfery przeszłości. Tej nocy na wystawie stałej będą czekać na zwiedzających atrakcje, bo do akcji wkroczą wolontariuszki i wolontariusze ECS z projektem Wystawa mówiona (20.00–23.00). Poznacie ich po niebieskich koszulkach, a znajdziecie przy niektórych eksponatach, gdzie będą dzielić się autorskimi opowieściami.
 • Na wystawie Stocznia gradka – spacer z przewodnikiem, w rolę którego wcieli się dawny socjolog stoczniowy (szukaj w programie, 19.30).
 • Uwaga! Czas oczekiwania w kolejce do kasy biletowej umilimy Wam filmem o powstawaniu budynku ECS, koniecznie obejrzyjcie!

Corten foto | instapoint/ ogród zimowy, drewniana wyspa obok Wydziału Zabaw (parter)Zrób sobie zdjęcie, umieść na swoim profilu, dodaj hasztag #ECS. Sesję fotograficzną będzie umilał DJ i chillout music.

Cortenowa tablica/ ogród zimowy, obok miejsca warsztatowego (parter)Zapraszamy do akcji-animacji. Dokończ zdanie:Jestem w ECS, bo…Jak widzę ECS, to…ECS kojarzy mi się z…Z kartek z odpowiedziami powstanie cortenowa tablica.

Bookcrossing

ogród zimowy przy windach (parter)Dla pasjonatów historii i czytelnictwa dostępne będą książki, które czekają na nowego właściciela. Wybieraj do woli i daj im nowe życie!

 • 19.00–21.00 Cortendziełko | warsztaty dla rodzin z dziećmi i miłośników rękodzieła/ ogród zimowy (parter)To miejsce pomyślane jako atrakcja dla rodzin z dziećmi i wszystkich miłośników rękodzieła, niezależnie od wieku. Podczas warsztatów będziemy przygotowywać nakrycia głowy, maski, broszki, breloczki i inne precjoza inspirowane bryłą i kolorem budynku ECS. Na zakończenie, czyli o godz. 21.00 – cortenportret, wspólne zdjęcie z modowymi akcesoriami w stylu ECS.
 • 19.30 O Stoczni Gdańskiej okiem socjologa | spacer subiektywny po wystawie Stocznia/ wystawa Stocznia (parter). Takiego spaceru jeszcze u nas nie było! Specjalnie z okazji Nocy Muzeów w rolę przewodnika po wystawie Stocznia | Człowiek, Przemysł. Miasto wcieli się Zbigniew Szczypiński – dawny stoczniowy socjolog, szef Biura ds. Osobowych i Analiz Społecznych Stoczni Gdańskiej, który w zakładzie przepracował 18 lat, a dziś jest prezesem zarządu Stowarzyszenia Strażników Pamięci Stoczni Gdańskiej.
 • począwszy od 19.30, zawsze 30 minut po pełnej godzinie Stocznia Movie | projekcja filmu dokumentalnego/ audytorium (parter). Zapraszamy na dokument zmontowany z archiwalnych kadrów stoczniowych, przechowanych od 1945 roku w archiwum Stoczni Gdańskiej. Film ukazuje historię Stoczni Gdańskiej, począwszy od powojennej kondycji zakładu na tle zniszczonego Gdańska, poprzez okres pełnej prosperity Stoczni Gdańskiej w latach 70., kiedy to zakład stał się chlubą narodowej gospodarki i jednym z największych producentów statków na świecie, aż po historyczny strajk w sierpniu 1980 roku.
 • realizacja | Anna Maria Mydlarska, Andrzej Trzeciak i Piotr Tomaszkiewicz muzyka | Irek Wojtczakczas trwania | 30 minut 
 • godziny emisji | 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30, 00.30
 • 20.00–22.00 Corten party | silent disco/ biblioteka (1 piętro) Wpadnij na imprezę taneczną, okazja niepowtarzalna, bo corten party zaplanowaliśmy w scenografii pięknej biblioteki. Na każdą uczestniczkę i każdego uczestnika będą czekać słuchawki bezprzewodowe. Z trzech ścieżek dźwiękowych samodzielnie wybierzesz jedną, na którą będziesz miał ochotę.

Akademia Sztuk Pięknych

WIELKA ZBROJOWNIA (wejście do ASP od strony ulicy Tkackiej)

godziny: 19.00-00.00

wstęp: bezpłatny

asp.gda.pl

Wielka Zbrojownia:

Patio otwarte od: 19:00 do: 00:00

Responsywny Suprematyzm. Interaktywna wystawa, przedstawiająca animowaną interpretację obrazów Kazimierza Malewicza. Animacje powstały w ramach zajęć w Pracowni Podstaw Grafiki Interaktywnej przez studentów 2 roku.

Duża Aula:

Premiera spektaklu „FRANKENSTEIN” teatru performatywnego Akademii Sztuk Pięknych wGdańsku – TeART.

Zapraszamy: 18 maja godz. 21.00 Przedstawienie powstało z inspiracji klasyką gotyckiego horroru pióra Mary Shelley – jednego z pierwszych obrazu queer oraz tomem z serii Transgresje „Odmieńcy” pod red. Marii Janion i Zbigniewa Majchrowskiego. Muzyka: ABSTRACTKULTUR

Wydział Architektury:

W ramach Nocy Muzeów będziemy udostępniać dwie sale wykładowe. Będzie to Pracownia Wnętrz Miejskich oraz II Pracownia Projektowania Architektury Wnętrz. Zaprezentujemy prace studentów i ogólną charakterystykę pracy pracowni.

Wydział Malarstwa:

Wystawa studentów Wydziału Malarstwa “Nokturn”

Mała Aula | Wydział Malarstwa ASP Gdańsk

kuratorki: Agata Przyżycka, Magdalena Pela

Galeria Katedra

Sala 331 | 3 piętro | Wydział Malarstwa ASP Gdańsk

Podczas Nocy Muzeów zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu autorstwa prof. Macieja Świeszewskiego

Wystawa “Białe Tango”

Galeria Kultura ma wiele twarzy | Zbrojownia Sztuki

Podstawą wystawy Białe Tango jest partycypacja studentek i wykładowczyń Wydziału Malarstwa we wspólnej przestrzeni sztuki.

Wystawa 5. ogólnopolskiego studenckiego konkursu im. W. Fangora

Zbrojownia Sztuki | ASP Gdańsk

Oprowadzanie po Pracowniach Malarskich3 piętro | Wydział Malarstwa | godz. 19:00 – 24:00

Nocne Warsztaty z Malarstwa

Pracownia Rysunku / Wydział Malarstwa ASP Gdańsk | godz. 19:00 – 23:00

Warsztaty skierowane są dla osób zainteresowanych malarstwem i jego percepcją.

Obowiązują zapisy: [email protected]

Prezentacja prac z Pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu

Pracownia Rysunku / Wydział Malarstwa ASP Gdańsk

W ramach prezentacji zostaną ukazane wybrane kadry z Pracowni malarstwa ściennego i witrażu, która jest częścią Katedry specjalizacji artystycznych na Wydziale malarstwa.

Autorka prezentacji: dr Sylwia Zdzichowska

Mała Zbrojownia / Wydział RI:

Warsztaty rysunkowe 16:00 – 20:00 sala 2 Mała Zbrojownia (zapisy mailowe [email protected]) -proszę o przyniesienie ze sobą : brystol 100×70, ołówki, taśma papierowa

Warsztaty rzeźbiarskie 16:00 -20:00 sala 21p Mała Zbrojownia (zapisy mailowe [email protected])

Warsztaty kowalskie, pokaz od 19:00 podwórko Mała Zbrojownia

Pokaz rzeźby w kamieniu – od 19:00 podwórko Mała Zbrojownia

Skany 3d – od 19:00 sala 22p Mała Zbrojownia

Pokazy odlewnicze Koła Naukowego Tygiel 19:00 podwórko Mała Zbrojownia

Przeglądy teczek, rozmowa z wykładowcą 16:00-19:00

Wystawa w Holu Małej Zbrojowni

Wystawa Aula

Wręczenie nagród Konkurs im. Sławoja Ostrowskiego – Aula WZ

Dom Angielski / Wydział Grafiki:

W galerii na Chlebnickiej nastąpi rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród z wewnętrznego konkursu – Studencka grafika roku 24 w Noc Muzeów. Będzie to również finisaż wystawy. Organizacja: Karol Lewalski, Jakub Zając.

Wystawa prac studentów

Warsztat kreatywny, formuła otwarta (możliwość dochodzenia w trakcie), celem warsztatów jest stymulowanie kreatywności, nauka poszukiwania nowych rozwiązań w procesie twórczym.

Przy pomocy autorskiego zestawu narzędzi i zadań będziemy uczyć jak wspierać swoją kreatywność, zapobiegać wypaleniu i bawić się procesem

grup wiekowa: 7-97

Wystawa Pracowni Ilustracji w galerii „na piętrze” Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Uwaga! Nasz portal nie jest organizatorem/koordynatorem Nocy Muzeów – taką rolę najczęściej pełnią odpowiednie działy urzędów miast/ instytucji.

Źródła:

www.facebook.com,

www.nocmuzeow.ikm.gda.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3

arsztaty edukacyjno-artystyczne:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone