Autorzy: Mat. pras. , Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Wydarzenia, Historia religii, Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto
Pierwsza publikacja: 2019-05-15 21:00, aktualizacja: 2019-09-18 06:03
Licencja: wolna licencja

Noc Świątyń 2019! [data, atrakcje, program]

Tegoroczna, czwarta Noc Świątyń w Polsce odbędzie się w sobotę, 21 września 2019 roku i będzie okazją do odwiedzenia świątyń w takich miastach jak Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk i Łódź oraz Bydgoszcz. Noc Świątyń to możliwość poznania świątyń i miejsc modlitw żydów, chrześcijan, muzułmanów, rodzimowierców, buddystów, sikhów i bahaitów. Tu znajdziesz program, mapy miast z oznaczonymi świątyniami biorącymi udział w wydarzeniu i ich listę oraz opis atrakcji „Nocy Świątyń” w polskich miastach.

Noc Świątyń 2019 – informacje

Noc Świątyń jest wydarzeniem organizowanym w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przeciw Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój, które mają miejsce 21 września każdego roku. W Nocy Świątyń biorą udział kościoły i związki wyznaniowe działające na terenie Warszawy, Poznania, Krakowa, Gdańska i Łodzi.

Noc Świątyń jest okazją do odwiedzenia świątyń i miejsc modlitw żydów, chrześcijan, muzułmanów, rodzimowierców, buddystów, sikhów i bahaitów. Od początku istnienia wydarzenia 39 świątyń zaangażowało się w organizację i otworzyło swoje drzwi dla gości.

Noc Świątyń 2019 – historia imprezy

Idea Nocy Świątyń powstała w Warszawie, gdzie działa wiele wspólnot religijnych, biorących udział w corocznej Nocy Muzeów. Organizatorzy wraz z członkami tych wspólnot doszli do wniosku, że warto zaszczepić tę ideę i otworzyć drzwi świątyń, aby pokazać świat na co dzień niedostępny dla warszawiaków i warszawianek.

W 2016 roku do Warszawy dołączył Poznań, a w 2017 Kraków. W 2018 roku w wydarzeniu wezmą udział Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk i Łódź.

Naszym celem jest ukazanie naszych miast, jako miast wielokulturowych, różnorodnych i otwartych, które swe tradycje wielokulturowości pielęgnują od kilkuset lat. Uważamy, że w obecnej sytuacji, gdy niechęć do wszelkiej "inności" jest coraz mocniej zauważalna, tego typu inicjatywy mogą umożliwić poznanie grup społecznych zagrożonych stereotypowym postrzeganiem. Uważamy, że bezpośredni kontakt z przedstawicielami mniejszości religijnych pomoże w przełamaniu ewentualnych uprzedzeń – tłumaczą organizatorzy – Chcemy by Noc Świątyń była okazją do odwiedzenia miejsc najważniejszych dla przedstawicieli i przedstawicielek różnych wyznań. Wierzymy, że będzie to czas zwiedzania niezwykłych budowli i wyjątkowych miejsc, rozmów z członkami wspólnot religijnych, zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości. Będzie to również wydarzenie o charakterze kulturalnym, któremu towarzyszyć będą koncerty, prezentacje czy warsztaty.

Noc Świątyń 2019 – program

Pełny program znajduje się TU!

Noc Świątyń Warszawa – program, lista i mapa świątyń

Pełny program znajduje się TU!

Mapa Nocy Świątyń w Warszawie

Noc Świątyń Poznań – program, lista i mapa świątyń

Pełny program znajduje się TU!

Mapa Nocy Świątyń w Poznaniu

Noc Świątyń Kraków – program, lista i mapa świątyń

Pełny program znajduje się TU!

Mapa Nocy Świątyń w Krakowie

Noc Świątyń Gdańsk – program, lista i mapa świątyń

Pełny program znajduje się TU!

Mapa Nocy Świątyń w Gdańsku

Noc Świątyń Łódź – program, lista i mapa świątyń

Pełny program znajduje się TU!

Mapa Nocy Świątyń w Łodzi

Noc Świątyń Bydgoszcz - program, lista i mapa świątyń

Pełny program znajduje się TU!

Mapa Nocy Świątyń w Bydgoszczy

Bydgoszcz dołączyła do organizacji wydarzenia po raz pierwszy.

Szczegółowe informacje znajdują się "na stronie internetowej imprezy":www.nocswiatyn.pl oraz na stronie wydarzenia na Facebooku!

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy