Opublikowano
2019-05-15 22:00
Licencja
Wolna licencja

Noc Świątyń 2019! [data, atrakcje, program]

Tegoroczna, czwarta Noc Świątyń w Polsce odbędzie się w sobotę, 21 września 2019 roku i będzie okazją do odwiedzenia świątyń w takich miastach jak Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk i Łódź. Noc Świątyń to możliwość poznania świątyń i miejsc modlitw żydów, chrześcijan, muzułmanów, rodzimowierców, buddystów, sikhów i bahaitów. Tu znajdziesz program, mapy miast z oznaczonymi świątyniami biorącymi udział w wydarzeniu i ich listę oraz opis atrakcji „Nocy Świątyń” w polskich miastach.


Noc Świątyń 2019 – informacje

Noc Świątyń jest wydarzeniem organizowanym w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przeciw Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój, które mają miejsce 21 września każdego roku. W Nocy Świątyń biorą udział kościoły i związki wyznaniowe działające na terenie Warszawy, Poznania, Krakowa, Gdańska i Łodzi.

Noc Świątyń jest okazją do odwiedzenia świątyń i miejsc modlitw żydów, chrześcijan, muzułmanów, rodzimowierców, buddystów, sikhów i bahaitów. Od początku istnienia wydarzenia 39 świątyń zaangażowało się w organizację i otworzyło swoje drzwi dla gości.

Noc Świątyń

Noc Świątyń 2019 – historia imprezy

Idea Nocy Świątyń powstała w Warszawie, gdzie działa wiele wspólnot religijnych, biorących udział w corocznej Nocy Muzeów. Organizatorzy wraz z członkami tych wspólnot doszli do wniosku, że warto zaszczepić tę ideę i otworzyć drzwi świątyń, aby pokazać świat na co dzień niedostępny dla warszawiaków i warszawianek.

W 2016 roku do Warszawy dołączył Poznań, a w 2017 Kraków. W 2018 roku w wydarzeniu wezmą udział Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk i Łódź.

Naszym celem jest ukazanie naszych miast, jako miast wielokulturowych, różnorodnych i otwartych, które swe tradycje wielokulturowości pielęgnują od kilkuset lat. Uważamy, że w obecnej sytuacji, gdy niechęć do wszelkiej "inności" jest coraz mocniej zauważalna, tego typu inicjatywy mogą umożliwić poznanie grup społecznych zagrożonych stereotypowym postrzeganiem. Uważamy, że bezpośredni kontakt z przedstawicielami mniejszości religijnych pomoże w przełamaniu ewentualnych uprzedzeń – tłumaczą organizatorzy – Chcemy by Noc Świątyń była okazją do odwiedzenia miejsc najważniejszych dla przedstawicieli i przedstawicielek różnych wyznań. Wierzymy, że będzie to czas zwiedzania niezwykłych budowli i wyjątkowych miejsc, rozmów z członkami wspólnot religijnych, zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości. Będzie to również wydarzenie o charakterze kulturalnym, któremu towarzyszyć będą koncerty, prezentacje czy warsztaty.

Noc Świątyń 2019 – program

Informacje zostaną opublikowane, gdy tylko pojawi się oficjalny program.

Noc Świątyń Warszawa – program, lista i mapa świątyń

Informacje zostaną opublikowane, gdy tylko pojawi się oficjalny program.

Noc Świątyń Poznań – program, lista i mapa świątyń

Informacje zostaną opublikowane, gdy tylko pojawi się oficjalny program.

Noc Świątyń Kraków – program, lista i mapa świątyń

Informacje zostaną opublikowane, gdy tylko pojawi się oficjalny program.

Noc Świątyń Gdańsk – program, lista i mapa świątyń

Informacje zostaną opublikowane, gdy tylko pojawi się oficjalny program.

Noc Świątyń Łódź – program, lista i mapa świątyń

Informacje zostaną opublikowane, gdy tylko pojawi się oficjalny program.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej imprezy oraz na stronie wydarzenia na Facebooku!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Magdalena Mikrut-Majeranek

Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org