„Nosferatu” w reż. Roberta Eggersa to amerykański horror gotycki

opublikowano: 2024-07-03 08:23
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wampiry powracają! Ale tylko... na ekrany kin. 25 grudnia 2024 roku zaplanowano premierę filmu „Nosferatu” Roberta Eggersa. To remake jednego z pierwszych horrorów w historii kina. Gotycka opowieść opowiada o obsesji pomiędzy nawiedzoną młodą kobietą a zakochanym w niej przerażającym wampirem.
REKLAMA
„Nosferatu” roku 1922 w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua.

Zobacz także:

„Nosferatu”: klasyczny gotycki horror

Postać wampira często bywa wykorzystywana przez popkulturę. Mit krwiopijcy pojawił się już w tradycji greckiej i rzymskiej, a jak wskazuje Katarzyna Kaczor, tropy literackie wiodą do przedchrześcijańskich wierzeń Słowian. Kultura popularna zaadaptowała wizerunek wampira w XIX wieku za sprawą wydanej w 1897 roku powieści Irlandczyka Brama Stokera. Kolejnym krokiem na drodze do popularyzacji mitu wampira był film „Nosferatu symfonia grozy” nakręcony w 1922 roku przez Friedricha Wilhelma Murnaua.  W rolę tytułowego bohatera wcielił się Max Schreck. Dracula prowadził pustelniczy żywot i jak na arystokratę przystało, zamieszkiwał gotycki zamek, położony w Transylwanii. Jego wygląd nie był zachęcający, a wręcz budził przerażenie i grozę. Ekspresjonistyczna technika dodawała obrazowi tajemniczości i grozy, natomiast główny bohater śledzący swe ofiary budził strach w widzach. „Nosferatu symfonia grozy” to jeden z pierwszych horrorów w historii kina i zarazem jeden z najważniejszych produkcji doby niemieckiego ekspresjonizmu.

„Nosferatu” w reż. Roberta Eggersa

Po stu latach ponownie sięgnięto po ten tytuł. Najnowszy „Nosferatu” to remake filmu o tym samym tytule z 1922 roku. Prace nad filmem miały ruszyć już w 2015 roku, jednakże trzeba było na to poczekać niemal dekadę. Klasyczny gotycki horror sprzed stu lat wyreżyserował Friedrich Wilhelm Murnau, a reżyserią współczesnej opowieści o wampirze zajął się Robert Eggers, który ma na swoim koncie już takie produkcje jak „Lighthouse” i „Wikinga”. On sam odpowiada także za napisanie scenariusza filmu. Co więcej, razem z Chrisem Columbusem, Eleanor Columbus, Jeffem Robinovem i Johnem Grahamem pełnią funkcję producenta „Nosferatu”.

Sceny kręcono zimą 2023 roku m.in. w czeskiej Pradze w Barrandov Studios, a także w średniowiecznym zamku Rožmitál w Rožmitálu pod Třemšínem (w zamku tym kręcono też film Noc pastyřů z 1992 roku opowiadający o życiu Jakuba Jana Ryby) oraz w praskim kompleksie Invalidovna, zbudowanym w XVIII wieku jako pensjonat dla inwalidów wojennych przez Kiliána Ignáca Dientzenhofera. Następnie plan filmowy przeniesiono do Rumunii.

Zobacz zwiastun!

„Nosferatu”: Obsada

W tytułową rolę hrabiego Orloka, transtlwańskiego szlachcica wcielił się Bill Skarsgård.  Z kolei Lily-Rose Depp, córka Johnny’ego Deppa zagra Ellen Hutter kobietę, która stała się wybranką serca nieumarłego. W obsadzie zobaczymy też m.in.: Aarona Taylora-Johnsona (Friedrich Harding), Emmę Corrin (Anna Harding), Nicholasa Houlta (Thomas Hutter) i Willa Dafoe (Albin Eberhart Von Franz).

„Nosferatu”: Kiedy premiera?

Światową premierę zaplanowano na 25 grudnia 2024 roku, jednakże polscy miłośnicy klasycznego gotyckiego horroru film zobaczą na ekranach kin dopiero 24 stycznia 2025 roku.

Źródła:

  O. Woźniak, Wampir jest w każdym z nas, „Przekrój” z 18 V 2010, Nr 20/3386.  

www.filmweb.pl,

www.focusfeatures.com,

www.multikino.pl,

www.rmf.fm,

www.imdb.com

Polecamy e-book Weroniki Kulczewskiej-Rastaszańskiej pt. „Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”:

Weronika Kulczewska-Rastaszańska
„Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
131
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-60-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone