O tych związkach mówił cały świat!

opublikowano: 2023-02-14 10:21
wolna licencja
poleć artykuł:
Do dziś pobudzają wyobraźnię milionów ludzi. Są też inspiracją dla wielu tworów współczesnej popkultury. Najsłynniejsze romanse w historii. Nasi Czytelnicy zgodnie wybrali najsłynniejszą parę. Sprawdźcie wyniki sondy i weźcie udział w kolejnej. Tym razem pytamy o najlepszą odtwórczynię roli polskiej królowej!
REKLAMA

W głosowaniu wzięło udział ponad 800 osób. Ich zadaniem było wybranie spośród wybranych przez nas par tę, która najbardziej zasłynęła ze swojego romansu...

Kliknij, aby powiększyć!

Pierwsze miejsce zajęli  Kleopatra i Juliusz Cezar (56% głosów)  Na drugim miejscu znaleźli się Napoleon i Maria Walewska (20% głosów), na trzecie miejsce trafili Henryk VIII Tudor i Anna Boleyn z 7% głosów.

Po 4% głosów uzyskały następujące pary: Ludwik XV i Madame de Pompadour, Katarzyna Wielka i Grigorij Potiomkin, Karol Windsor i Camilla Parker-Bowles. 3% głosujących  wskazało kategorię „inny”, nie mogąc znaleźć w zestawieniu swojego faworyta. 2% głosów zdobyli Aleksander I i Maria Światopełk-Czetwertyńska

Fot. „Pocałunek” Gustava Klimta

Romans Kleopatry i Cezara obrósł wieloma mitami. Według zwyczaju egipska królowa musiała poślubić swego brata Ptolemeusza XIII. Nie było to jednak udane małżeństwo, a na skutek walki z mężem–bratem o wpływy i władzę, Kleopatra musiała uciekać do Syrii. W Palestynie szukała protekcji i wsparcia dla swoich ambicji u Cezara, z którym doczekała się syna.

O ich związku nakręcono wiele filmów czy seriali. Aluzje do ich relacji pojawiają się nawet w jednej z części popularnej komediowej serii przygód Asterixa i Obelixa, tj. „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”. W tytułową rolę wcieliła się Monica Bellucci, a Juliusza Cezara zagrał Alain Chabat.

Tu przeczytasz o życiu Kleopatry!

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie. (Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).  

Polecamy e-book Marka Telera pt. „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek”

Marek Teler
„Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
79
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-12-9

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone