Opublikowano
2009-09-30 04:05
Licencja
Wolna licencja

ONZ: 64 lata przemówień

Na forum Zgromadzenia Ogólnego i Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych wygłoszono wiele osobliwych przemówień. Oto 10 najdziwniejszych.


1. W 1957 roku indyjski dyplomata Krishna Menon przemawiał przez ponad 8 godzin, blokując obrady i ustanawiając rekord długości pojedynczego wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa. Jego słuchaczy kosztowało to z pewnością wiele zdrowia, a on sam niemal zagadał się na śmierć – po około 7 godzinach zasłabł i musiał być hospitalizowany, po czym wrócił na salę i kontynuował tyradę jeszcze przez godzinę, w czasie której lekarz stale monitorował jego ciśnienie.

Cytat: Rada Bezpieczeństwa uważa to za konflikt. Nie ma konfliktu o terytorium. Przed wami stoi tylko jeden problem. (...) Ten problem to problem agresji.

Fidel Castro podczas zebrania Zgromadzenia Ogólnego ONZ, 22 września 1960 r. (fot. ze zbiorów Biblioteki Kongresu USA(NUMBER+@1(cph+3c34150))) 2. Trzy lata później, w 1960 roku, popis swych oratorskich umiejętności dał Fidel Castro, który 4,5 godziny przemawiał na forum Zgromadzenia Ogólnego, atakując imperializm i Johna F. Kennedy'ego oraz Richarda Nixona, ówczesnych kandydatów na prezydenta USA. Ciekawostką może być też fakt, iż kubański dyktator trzymał w swym hotelowym pokoju żywe kurczaki.

Cytat: Gdyby Kennedy nie był milionerem, analfabetą i ignorantem, rozumiałby oczywiście, że nie da się zbuntować przeciwko chłopom.

3. W tym samym roku miało miejsce zdarzenie, które stało się jednym z symboli zimnej wojny. Gdy filipiński delegat krytykował Związek Radziecki (m.in. nazwał go „obozem koncentracyjnym)”, rozwścieczony Nikita Chruszczow ściągnął swój but i uderzając nim o pulpit próbował uciszyć niewygodnego mówcę.

Cytat: Panie przewodniczący, proszę przywołać do porządku tego piewcę amerykańskiego imperializmu!

4. Kolejne przemówienie z 1960 roku. W czasie debaty dotyczącej zestrzelenia nad terytorium ZSRR amerykańskiego samolotu rozpoznawczego, Henry Cabot Lodge jr., dyplomata ze Stanów Zjednoczonych , zdecydował się przejść do kontrataku. Wyjął drewnianą pieczęć przekazaną ambasadzie w Moskwie przez Towarzystwo Przyjaźni Radziecko-Amerykańskiej i wyciągnął z niej miniaturowy mikrofon. Rezolucja potępiająca amerykańskie szpiegostwo została odrzucona.

Cytat: Tak się składa, że mam tutaj konkretny przykład radzieckiego szpiegostwa.

5. W 1974 roku, na żądanie ruchu państw niezaangażowanych, przed Zgromadzeniem Ogólnym stanął Jaser Arafat, przewodniczący Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Wygłosił przemówienie, w którym niezwykle ostro skrytykował syjonizm. W rok później Zgromadzenie przyjęło głosami państw arabskich, niezaangażowanych i komunistycznych rezolucję zrównującą syjonizm z rasizmem.

Cytat: Stary świat wali się wraz z nieuchronnym upadkiem imperializmu, kolonializmu, neokolonializmu i rasizmu, którego główną formą jest syjonizm.

6. W 1987 roku nikaraguański prezydent Daniel Ortega wykorzystał obrady Zgromadzenia Ogólnego by zaatakować politykę Stanów Zjednoczonych w stosunku do Ameryki Środkowej. Skrytykował w szczególności wsparcie udzielane Contrasom oraz dyktaturze Somozy, która, zdaniem Ortegi, wykrwawiła mieszkańców Nikaragui. Amerykańska delegacja opuściła salę w reakcji na te stwierdzenia.

Cytat: Przed konsultacjami z gorącymi głowami, które doradzają różne rozwiązania militarne, takie jak inwazja wojskowa, proszę sobie przypomnieć, prezydencie Reagan, że Rambo istnieje tylko w filmach.

7. Prezydent Wenezueli, Hugo Chavez, uwielbia znajdować się w centrum uwagi całego świata, a do osiągnięcia medialnego sukcesu wykorzystuje m.in. zebrania Zgromadzenia Ogólnego. W 2006 roku nazwał George'a W. Busha szatanem i po raz pierwszy zareklamował w swym przemówieniu książkę jednego z lewicowych intelektualistów – wówczas był to Noam Chomsky.

Cytat: Diabeł przybył wczoraj i wciąż śmierdzi tu siarką.

Chugo Chavez w Brazylii (fot. Agência Brasil, na licencji Creative Commons Atribuição 2.5 Brasil)

8. W tym samym, 2006 roku, sudański prezydent Omar al-Bashir oznajmił, że trwająca wówczas rzeź w Darfurze, którą George Bush nazwał nieco wcześniej ludobójstwem, była w istocie intrygą zachodnich organizacji humanitarnych zabiegających o fundusze. Już poza oficjalnymi obradami Sudańczyk oskarżył Izrael i organizacje syjonistyczne o rozpowszechnianie kłamstw mających osłabić sudański rząd. Twierdzenia te powtórzył również prezydent Iranu, Mahmud Ahmadineżad.

Cytat: Obraz sytuacji, jaki przedstawiają organizacje wolontariuszy, w celu uzyskania dalszej pomocy i większych funduszy, nie pozwolił osiągnąć żadnego pozytywnego rezultatu.

Muammar al-Kaddafi 9. Mahmud Ahmadineżad również bardzo często wykorzystuje zebrania Zgromadzenia Ogólnego ONZ do ataków na państwa zachodnie, a w szczególności na swego głównego wroga – Izrael. W 2008 roku oskarżył syjonistyczną jednostkę państwową o szereg zbrodni, w tym wywołanie wojny w Osetii Południowej.

Cytat: Godność, integralność terytorialna i prawa Amerykanów oraz Europejczyków są igraszką w ręku małej, ale przewrotnej grupy ludzi zwanych syjonistami. Choć są niewielką mniejszością, podstępnie, skrycie i całościowo zdominowali istotną część centrów finansowych, monetarnych i politycznych w Europie i USA.

10. Po 40 latach sprawowania władzy libijski przywódca Muammar al-Kaddafi po raz pierwszy wystąpił przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ. W liczącym 100 minut przemówieniu wyliczył krzywdy i teorie spiskowe z ostatniego półwiecza, m.in. oskarżając USA o wyhodowanie wirusa świńskiej grypy i podważając oficjalne ustalenia śledztwa w sprawie zabójstwa Kennedy'ego. Gniew dyktatora skupił się jednak przede wszystkim na Radzie Bezpieczeństwa, którą powiązał z Al-Kaidą. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad media śledziły starania Kaddafiego o zgodę na rozbicie w Nowym Jorku słynnego beduińskiego namiotu, który stanął ostatecznie na podwórku Donalda Trumpa.

Cytat: Powinno się ją nazwać nie Radą Bezpieczeństwa, lecz Radą Terroru.

Źródło: foreignpolicy.com.

Zobacz też:

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Dodałem \"juniora\". ;)Odpowiedz

Ja słyszałem o czymś mniej bojowym - już wiele lat później Fidel miał znowu przemówić bodajże w czasie Zgromadzenia Ogólnego. Zasadniczo przemówienie powinno trwać jakieś kilkanaście minut, jednak wiadomo było, że Fidel lubi sobie pogadać. Sugerowano mu delikatnie, żeby ograniczył swoją przemowę, ale on wszedł na trybunę i zasłonił czapką światełka informujące o czasie pozostałym do końca przemówienia. No i oczywiście zaczął swoją tyradę. Gdy wszyscy byli gotowi na długie przemówienie, on dokładnie po upływie wyznaczonego czasu skończył mówić, ukłonił się i zszedł z mównicy. Podobno dostał duże brawa ;)Odpowiedz

Gość: Przemysław Damski |

Nieznacznie się przyczepię. Przy nazwisku Hanry\'ego Cabota Lodge\'a dopisałbym \'jr.\' Jego dziadek odgrywał bardzo istotny wpływ na amerykańską politykę zagraniczną. Prowadził m.in. kampanię przeciwko przystąpieniu do Ligi Narodów. Warto by Czytelnik ich nie mylił. :)Odpowiedz

http://www.wykop.pl/link/241636/onz-64-lata-przemowien dodano na Wykop.plOdpowiedz
Roman Sidorski

Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org