Autor: Roman Sidorski
Tagi: Historia współczesna, 1945-1989, Historia polityczna, Ciekawostki i rocznice
Opublikowany: 2009-09-30 02:05
Licencja: wolna licencja

ONZ: lata przemówień

Na forum Zgromadzenia Ogólnego i Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych wygłoszono wiele osobliwych przemówień. Oto 10 najdziwniejszych mów w historii ONZ.
  1. W 1957 roku indyjski dyplomata Krishna Menon przemawiał przez ponad 8 godzin, blokując obrady i ustanawiając rekord długości pojedynczego wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa. Jego słuchaczy kosztowało to z pewnością wiele zdrowia, a on sam niemal zagadał się na śmierć – po około 7 godzinach zasłabł i musiał być hospitalizowany, po czym wrócił na salę i kontynuował tyradę jeszcze przez godzinę, w czasie której lekarz stale monitorował jego ciśnienie.

Cytat: Rada Bezpieczeństwa uważa to za konflikt. Nie ma konfliktu o terytorium. Przed wami stoi tylko jeden problem. (...) Ten problem to problem agresji.

Fidel Castro podczas zebrania Zgromadzenia Ogólnego ONZ, 22 września 1960 r. (fot. ze zbiorów Biblioteki Kongresu USA(NUMBER+@1(cph+3c34150)))
2. Trzy lata później, w 1960 roku, popis swych oratorskich umiejętności dał Fidel Castro, który 4,5 godziny przemawiał na forum Zgromadzenia Ogólnego, atakując imperializm i Johna F. Kennedy'ego oraz Richarda Nixona, ówczesnych kandydatów na prezydenta USA. Ciekawostką może być też fakt, iż kubański dyktator trzymał w swym hotelowym pokoju żywe kurczaki.

Cytat: Gdyby Kennedy nie był milionerem, analfabetą i ignorantem, rozumiałby oczywiście, że nie da się zbuntować przeciwko chłopom.

3. W tym samym roku miało miejsce zdarzenie, które stało się jednym z symboli zimnej wojny. Gdy filipiński delegat krytykował Związek Radziecki (m.in. nazwał go „obozem koncentracyjnym)”, rozwścieczony Nikita Chruszczow ściągnął swój but i uderzając nim o pulpit próbował uciszyć niewygodnego mówcę.

Cytat: Panie przewodniczący, proszę przywołać do porządku tego piewcę amerykańskiego imperializmu!

4. Kolejne przemówienie z 1960 roku. W czasie debaty dotyczącej zestrzelenia nad terytorium ZSRR amerykańskiego samolotu rozpoznawczego, Henry Cabot Lodge jr., dyplomata ze Stanów Zjednoczonych , zdecydował się przejść do kontrataku. Wyjął drewnianą pieczęć przekazaną ambasadzie w Moskwie przez Towarzystwo Przyjaźni Radziecko-Amerykańskiej i wyciągnął z niej miniaturowy mikrofon. Rezolucja potępiająca amerykańskie szpiegostwo została odrzucona.

Cytat: Tak się składa, że mam tutaj konkretny przykład radzieckiego szpiegostwa.

5. W 1974 roku, na żądanie ruchu państw niezaangażowanych, przed Zgromadzeniem Ogólnym stanął Jaser Arafat, przewodniczący Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Wygłosił przemówienie, w którym niezwykle ostro skrytykował syjonizm. W rok później Zgromadzenie przyjęło głosami państw arabskich, niezaangażowanych i komunistycznych rezolucję zrównującą syjonizm z rasizmem.

Cytat: Stary świat wali się wraz z nieuchronnym upadkiem imperializmu, kolonializmu, neokolonializmu i rasizmu, którego główną formą jest syjonizm.

6. W 1987 roku nikaraguański prezydent Daniel Ortega wykorzystał obrady Zgromadzenia Ogólnego by zaatakować politykę Stanów Zjednoczonych w stosunku do Ameryki Środkowej. Skrytykował w szczególności wsparcie udzielane Contrasom oraz dyktaturze Somozy, która, zdaniem Ortegi, wykrwawiła mieszkańców Nikaragui. Amerykańska delegacja opuściła salę w reakcji na te stwierdzenia.

Cytat: Przed konsultacjami z gorącymi głowami, które doradzają różne rozwiązania militarne, takie jak inwazja wojskowa, proszę sobie przypomnieć, prezydencie Reagan, że Rambo istnieje tylko w filmach.

7. Prezydent Wenezueli, Hugo Chavez, uwielbia znajdować się w centrum uwagi całego świata, a do osiągnięcia medialnego sukcesu wykorzystuje m.in. zebrania Zgromadzenia Ogólnego. W 2006 roku nazwał George'a W. Busha szatanem i po raz pierwszy zareklamował w swym przemówieniu książkę jednego z lewicowych intelektualistów – wówczas był to Noam Chomsky.

Cytat: Diabeł przybył wczoraj i wciąż śmierdzi tu siarką.

Hugo Chavez w Brazylii (fot. Agência Brasil, na licencji Creative Commons Atribuição 2.5 Brasil)

8. W tym samym, 2006 roku, sudański prezydent Omar al-Bashir oznajmił, że trwająca wówczas rzeź w Darfurze, którą George Bush nazwał nieco wcześniej ludobójstwem, była w istocie intrygą zachodnich organizacji humanitarnych zabiegających o fundusze. Już poza oficjalnymi obradami Sudańczyk oskarżył Izrael i organizacje syjonistyczne o rozpowszechnianie kłamstw mających osłabić sudański rząd. Twierdzenia te powtórzył również prezydent Iranu, Mahmud Ahmadineżad.

Cytat: Obraz sytuacji, jaki przedstawiają organizacje wolontariuszy, w celu uzyskania dalszej pomocy i większych funduszy, nie pozwolił osiągnąć żadnego pozytywnego rezultatu.

Muammar al-Kaddafi
9. Mahmud Ahmadineżad również bardzo często wykorzystuje zebrania Zgromadzenia Ogólnego ONZ do ataków na państwa zachodnie, a w szczególności na swego głównego wroga – Izrael. W 2008 roku oskarżył syjonistyczną jednostkę państwową o szereg zbrodni, w tym wywołanie wojny w Osetii Południowej.

Cytat: Godność, integralność terytorialna i prawa Amerykanów oraz Europejczyków są igraszką w ręku małej, ale przewrotnej grupy ludzi zwanych syjonistami. Choć są niewielką mniejszością, podstępnie, skrycie i całościowo zdominowali istotną część centrów finansowych, monetarnych i politycznych w Europie i USA.

10. Po 40 latach sprawowania władzy libijski przywódca Muammar al-Kaddafi po raz pierwszy wystąpił przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ. W liczącym 100 minut przemówieniu wyliczył krzywdy i teorie spiskowe z ostatniego półwiecza, m.in. oskarżając USA o wyhodowanie wirusa świńskiej grypy i podważając oficjalne ustalenia śledztwa w sprawie zabójstwa Kennedy'ego. Gniew dyktatora skupił się jednak przede wszystkim na Radzie Bezpieczeństwa, którą powiązał z Al-Kaidą. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad media śledziły starania Kaddafiego o zgodę na rozbicie w Nowym Jorku słynnego beduińskiego namiotu, który stanął ostatecznie na podwórku Donalda Trumpa.

Cytat: Powinno się ją nazwać nie Radą Bezpieczeństwa, lecz Radą Terroru.

Źródło: foreignpolicy.com.

ONZ – zobacz też:

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy