Opublikowano
2019-06-11 13:00
Licencja
Wolna licencja

Obchody 114. rocznicy Rewolucji 1905 roku w Łodzi

Obchody 114. rocznicy Rewolucji 1905 roku w Łodzi odbędą się w najbliższy weekend 15-16 czerwca. W programie przewidziano m.in. przemarsz artystyczny oraz spektakl teatralny. Tematem tegorocznej edycji wydarzenia są organizacje pracownicze. Łódź w latach 1905-1907 stała się centrum ruchu zawodowego Królestwa Polskiego. W związkach zawodowych znalazło się ok. 50 proc. osób czynnych zawodowo.


Przemarsz artystyczny

Start: Sobota 15 czerwca, godz. 18.00; ul. Piotrkowskiej 104, na wysokości tablicy pamiątkowej poświęconej Powstaniu Łódzkiemu z 1905 r.

15 czerwca odbędzie się przemarsz z elementami rekonstrukcji historycznej: /przebierz się w strój robotniczy, weź flagę i chodź z nami obalić carat!

Tematem przemarszu są organizacje robotnicze. Miasto Łódź w latach Rewolucji stało się centrum ruchu zawodowego Królestwa Polskiego. W związkach zawodowych znalazło się ok. 50% osób czynnych zawodowo. Zastanowimy się nad tym czym były związki zawodowe kiedyś, a czym są dzisiaj - i czy potrzebujemy organizacji pracowniczych.

Przy okazji przypomnimy postaci Davida Dubinsky’ego oraz Marii Przedborskiej. Dubinsky w czasie Rewolucji 1905 r. działał w związku zawodowym piekarzy w Łodzi, za co został aresztowany. Po emigracji z Imperium Rosyjskiego, stał się liderem największego związku zawodowego w USA (International Ladies' Garment Workers' Union), zrzeszającego ponad pół miliona osób. Maria Przedborska wzięła udział w strajku szkolnym w 1905 r., walczyła o polską szkołę, a w latach II RP była Inspektorką Pracy i skupiała się na trudnych warunkach pracy i życia łódzkich włókniarek.

Wydarzenie na FB poświęcone przemarszowi: https://www.facebook.com/events/634919966958301/

Spektakl teatralny

Start: Niedziela 16 czerwca, Teatr Szwalnia, ul. Andrzeja Struga 90, godzina. 19.05.

Spektakl „Rewolucja 1905” opowiada o rewolucji widzianej oczami współczesnego młodego człowieka. To zbiór odczuć i spostrzeżeń dotyczących buntu robotników. Zbiór młodych myśli na temat proletariackiej przeszłości. To kilka obrazów o emocjach, które mógł odczuwać robotnik ryzykujący swoje życie dla dobra sprawy, matki przekręcaczki nie mającej czym nakarmić swoich dzieci, szwaczki, którą majster zgwałcił w fabryce, tłumu jednostek pragnących jedynie żyć godnie.

Spektakl „Rewolucja 1905” to sposób w jaki młodzi ludzie za pośrednictwem wielu środków przekazu pragną przywrócić zapomnianą historię Powstania Łódzkiego.

W projekcie obok młodych artystów współpracujących z Teatrem Chorea biorą udział artystki Teatru Rajstopy, profesjonalni muzycy oraz uczniowie i studenci zainteresowani teatrem i historią Łodzi.

Obsada: Zuza Gieras, Katarzyna Haniszewska, Kuba Morawski, Marta Kaczmarek , Aleksandra Korniejenko, Kamil Olczyk, Dominika Kamińska, Zuzanna Polkowska (Teatr Rajstopy), Noemi Wrzos (Teatr Rajstopy), Aleksandra Ziomek, Jacek Witych.

  • Reżyseria i montaż tekstów: Ewa Otomańska & Teatr Rajstopy
  • Kompozytor: Suavas Lewy; Pianista: Marcin Kawczyński
  • Wizualizacje: Mateusz Swarabowicz (Studio CeHa)

Uwaga: Spektakl jest od 16 roku życia.

Wydarzenie jest bezpłatne. Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Bilety do zdobycia na stronie www.evenea.pl/event/rewolucja

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/679409712487891/

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Op |

Uffff, poczulem sie jak za komuny....Ten sam marksistowsko robociarski zargon.....walka klas, proletariat, masy pracujace, czerwone plakaty. Tfu! Czy organizatorzy tej hucpy nie podpadaja pod paragraf o popularyzowaniu systemu totalitarnego......Odpowiedz
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org