Obrona cywilna w przedwojennej Polsce [Video]

opublikowano: 2024-06-11 15:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Skuteczna obrona kraju to nie tylko wojsko i szczelne granice. W razie wybuchu wojny równie istotna jest ochrona ludności, zakładów pracy oraz zagwarantowanie sprawnego funkcjonowania obiektów użyteczności publicznej. Czym jest obrona cywilna i jak była zorganizowana w Polsce przed II wojną światową? Dowiecie się z nowego podcastu na kanale portalu Histmag.org.
REKLAMA
Chłopiec w ruinach zbombardowanej Warszawy we wrześniu 1939 roku, fot. Julien Bryan 

Początki obrony cywilnej w Polsce sięgają 1921 r., kiedy powstał Społeczny Komitet Obrony Przeciwgazowej, a w 1923 roku Liga Obrony Powietrznej Państwa. Z połączenia tych dwóch instytucji w 1928 r. powstała Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Jednak regulacja wszelkich spraw związanych z obroną cywilną w II RP miała miejsce dopiero w 1934 r. wraz z wejściem w życie ustawy o obronie przeciwlotniczej i przeciwgazowej.

Ogólne założenia obrony cywilnej w II RP kładły w pierwszej kolejności nacisk na ochronę obiektów o znaczeniu wojskowym, politycznym lub gospodarczym, takich jak infrastruktura wojskowa, miasta i stacje, dworce, warsztaty, węzły komunikacyjne, mosty, porty, tamy, śluzy, doki, przeładownie, centrale pocztowo-telegraficzne, składy i spichlerze, elektrownie, gazownie, wodociągi, a także gmachy urzędów państwowych.  

Jak funkcjonować miała obrona cywilna, by skutecznie bronić tych miejsc? Posłuchaj podcastu na kanale Histmag.org.

Podcast dostępny tutaj:

Wolisz przeczytać?

Interesują Cię inne tematy?

Zobacz playlistę kanału Histmag.org!

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone