Odkrycie archeologów w Mexico City: pałac Azteków i dom konkwistadora

opublikowano: 2020-07-17 09:20
wolna licencja
poleć artykuł:
Do ciekawego odkrycia doprowadziły prace archeologiczne prowadzone na terenie zabytkowego lombardu w samym centrum Meksyku. Archeolodzy natrafili tam na ślady starożytnego pałacu Azteków oraz domu zbudowanego przez konkwistadora, Hernána Cortésa.
REKLAMA
Hernán Cortés (domena publiczna).

Zobacz także:

Meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) poinformował o znalezisku, na które natrafiono podczas prac renowacyjnych prowadzonych na terenie zabytkowego budynku, mieszczącego się przy placu Zócalo, w centrum stolicy. Archeolodzy odkryli liczne płyty bazaltowe z posadzek pałacu azteckiego władcy Axayácatla, rządzącego Tenochtitlán (obecnie Mexico City) w latach 1469–1481.

Biorąc pod uwagę cechy charakterystyczne wykopaliska, specjaliści wywnioskowali, że była to część otwartej przestrzeni w dawnym pałacu Axayácatla, prawdopodobnie dziedzińca

– oświadczył INAH.

Axayácatl (1450-1481) był jednym z ostatnich władców Imperium Azteków. Jego synem był słynny Montezuma II, stojący na czele Tenochtitlán u szczytu jego potęgi (w latach 1502-1520). Zniweczyło ją przybycie i podboje hiszpańskich konkwistadorów, dowodzonych przez Hernána Cortésa, które panujący ostatecznie przypłacił życiem.

Hiszpanie, stacjonując w stolicy Azteków, zamieszkiwali pałac Axayácatla. Budowlę zniszczono w 1521 r. – podobnie jak wiele innych azteckich monumentów. Prawdopodobnie elementów zrujnowanej rezydencji użyto ponownie, do budowy domu Cortésa, który stanął w tym samym miejscu. Również fragmenty tej budowli zostały odkryte przez archeologów w Mexico City.

Pod podłogą domu Cortésa, na głębokości ponad trzech metrów, wykryto pozostałości innej podłogi z płyt bazaltowych, ale z czasów przedhiszpańskich – poinformował INAH.

Pracami kierowali Raúl Barrera Rodríguez oraz José María García Guerrero. Na odkrycia natrafiono w Nacional Monte de Piedad – budynku zabytkowego lombardu, wybudowanego w sercu Meksyku w latach 70. XVIII stulecia.

Źródła:

www.foxnews.com, www.smithsonianmag.com

Polecamy e-book Damiana Dobrosielskiego – „Kobieta w świecie Azteków”

Damian Dobrosielski
„Kobieta w świecie Azteków”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
62
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-25-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Karolina Frydel
Studentka historii oraz historii w przestrzeni publicznej (Public History) - oba kierunki na II roku studiów magisterskich, na Uniwersytecie Wrocławskim. Moimi ulubionymi epokami historycznymi są nowożytność oraz XX wiek po roku 1945. Interesuję się zagadnieniami związanymi z: pamięcią historyczną (pamięć zbiorowa, kultura pamięci) oraz teorią miejsc pamięci, rodziną Kennedych (szczególnie postaciami Jacqueline Kennedy oraz Johna Fitzgeralda Kennedy'ego), dziejami Ziem Zachodnich i Północnych (Ziem tzw. "Odzyskanych") oraz historią kultury.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone