Zaginiony barokowy anioł z Myśliborza odnaleziony

Odnaleziono zabytkowego, barokowego anioła chrzcielnego. Figura zaginęła podczas II wojny światowej i została wpisana na listę strat wojennych, prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego dalsze, zawiłe losy wyjaśnił policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie wraz z pracownikami muzeum.

Kaplica św. Ducha z przełomu XIII/XIV wieku, obecnie siedziba Muzeum Pojezierza Myśliborskiego (fot. Kapitel, domena publiczna)

W powiecie myśliborskim trwa program rejestracji zabytków sakralnych. Wiadomo, że niektóre z nich zostały przeniesione z kościołów do Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. Placówkę tę odwiedził koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie.

Podczas dokonywanej weryfikacji funkcjonariusz zwrócił uwagę na barokowego anioła chrzcielnego, który znajdował się na ekspozycji. Figura wzbudziła jego podejrzenia. Rozpoznał, że taki sam anioł przed wojną znajdował się w Heimat Museum w Myśliborzu. Później zaginął i został wpisany na listę strat wojennych Polski.

Wspomniany anioł pochodzi z początku XVIII wieku. W 1928 roku trafił do Heimat Museum, które mieściło się w gmachu dzisiejszej biblioteki w Myśliborzu. Muzeum nie ucierpiało w czasie wojny. Po jej zakończeniu salę ekspozycyjną zamieniono w szkołę. Natomiast zabytki przeniesiono do innych pomieszczeń, niektóre trafiły do rąk pracowników, a inne po prostu zaginęły. Nie zapomniano o nich jednak, ponieważ zostały wpisane na listę strat wojennych prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownicy Urzędu Ochrony Zabytków w 1964 roku zinwentaryzowali anioła, który znajdował się wówczas na strychu Powiatowego Domu Kultury w Myśliborzu. Następnie, 7 grudnia 1973 roku w jego posiadanie weszło muzeum. Jednakże nikt wtedy nie zidentyfikował dzieła sztuki i nie zorientowano się, że może on być poszukiwany.

Zgodnie z informacją uzyskaną od kom. dr Marka Łuczaka z zachodniopomorskiej policji, odnaleziony anioł pozostanie w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. Zabytek zostanie też wyrejestrowany z bazy strat wojennych.

Co ciekawe, policja zachodniopomorska jako jedyna w kraju, ma na swoim koncie liczne publikacje dotyczące odnajdywania zaginionych zabytków. Do tej pory opublikowała takie publikacje jak:

  • „Policja w walce o zabytki. Zbiór zagadnień z przeciwdziałania przestępczości przeciwko zabytkom. Katalog zabytków i dzieł sztuki utraconych z województwa zachodniopomorskiego” (2011 rok),
  • „Policja w walce o zabytki…” wyd. II poszerzone (2012 rok),
  • „Utracone zabytki sakralne powiatu polickiego” (2014),
  • „Utracone zabytki sakralne powiatu gryfickiego, kamieńskiego i m. Świnoujścia” (2015),
  • „Służby w ochronie dziedzictwa Europy Wschodniej. Materiały pokonferencyjne. Pęzino 14-15.VI.2016” (red. M. Łuczak, 2016 rok),
  • „Utracone zabytki sakralne powiatu goleniowskiego i stargardzkiego” (2017).

Ich autorem jest koordynator ds. zabytków podkom. dr. Marek Łuczak

Źródło:

www.zachodniopomorska.policja.gov.pl

Polecamy e-book Darii Czarneckiej – „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Daria Czarnecka
„Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 117
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-27-3

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy