Opłata za drugi kierunek jednak niezgodna z prawem

opublikowano: 2014-06-05 14:23
wolna licencja
poleć artykuł:
Dobra wiadomość dla braci studenckiej: Trybunał Konstytucyjny uznał opłaty za drugi kierunek studiów za niezgodne z prawem.
REKLAMA
Gmach Trybunału Konstytucyjnego (fot. Jurij, udostępniono na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)

W roku 2011 wprowadzono w Polsce przepisy, zgodnie z którymi studenci zostali zobowiązani do płacenia za drugi kierunek studiów. Pomysł od samego początku wzbudzał wiele kontrowersji. Przeciw koncepcji nałożenia na studentów dodatkowych opłat nie spodobał się między innymi posłom PiSu, którzy zaskarżyli nowe przepisy do Trybunału Konstytucyjnego.

Z opłat zwolnieni byliby tylko ci którzy osiągnęli odpowiednio wysokie wyniki w nauce. Kryteria, były jednak na tyle nie jasne, że nie mogły stać się podstawą do opłat. Dzisiaj, 5 czerwca 2014 zapadł wyrok w tej sprawie, zgodnie z którym jest to niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. A zatem, tysiące studentów mogą odechnąć z ulgą, bo nie będą już musieli płacić za swój rozwój

Źródło

gazeta.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone