„Orlęta” - nowy film o agresji ZSRR na Polskę

opublikowano: 2020-09-28 07:18
wolna licencja
poleć artykuł:
Padł pierwszy klaps na planie nowego filmu opowiadającego o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku. „Orlęta”, bo taką nazwę nosi najnowsza produkcja, ukazuje II wojnę światową z punktu widzenia dwunastoletniego chłopca.
REKLAMA
Oddziały sowieckie wkraczają na terytorium Polski (fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 37-221).

Zobacz także:

W Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych powstaje film o agresji wojsk sowieckich z 17 września 1939 roku pt. „Orlęta”. Jak informują realizatorzy, akcja filmu rozgrywa się w Grodnie, gdzie ludność cywilna, a wśród niej harcerze, przyłącza się do walki z wrogiem.

W tamtym dramatycznym okresie, gdy na Polskę uderzyły dwie wielkie armie, padały rozkazy, aby nie podejmować walki z wojskami sowieckimi. Były jednak takie miejsca, gdzie wojsko i ludność stawiały opór najeźdźcy. Takim miejscem było Grodno, gdzie obok wojska do walki stanęli harcerze. Film Krzysztofa Łukasiewicza opowiada bohaterską historię młodych ludzi. Cieszę się, że Wytwórnia realizuje pierwszy w historii polskiej kinematografii film o walce z Sowietami w 1939 roku – mówi Maciej Stanecki, p.o. Dyrektora WFDiF.

Film realizuje Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską. A realizacja współfinansowana jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Krzysztof Łukaszewicz. W obsadzie zobaczymy m.in. Jowitę Budnik, Leszka Lichotę, Bartłomieja Topę, Filipa Gurłacza, Andrzeja Mastalerza, Arkadiusza Smoleńskiego, Wita Czarneckiego oraz Antoniego Pawlickiego.

Źródła:

www.wfdif.pl, www.poznan.wyborcza.pl

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone