Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Film i telewizja, II wojna światowa
Opublikowany: 2020-09-28 09:18
Licencja: wolna licencja

„Orlęta” - nowy film o agresji ZSRR na Polskę

Padł pierwszy klaps na planie nowego filmu opowiadającego o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku. „Orlęta”, bo taką nazwę nosi najnowsza produkcja, ukazuje II wojnę światową z punktu widzenia dwunastoletniego chłopca.

Oddziały sowieckie wkraczają na terytorium Polski (fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 37-221).

Zobacz także:

W Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych powstaje film o agresji wojsk sowieckich z 17 września 1939 roku pt. „Orlęta”. Jak informują realizatorzy, akcja filmu rozgrywa się w Grodnie, gdzie ludność cywilna, a wśród niej harcerze, przyłącza się do walki z wrogiem.

W tamtym dramatycznym okresie, gdy na Polskę uderzyły dwie wielkie armie, padały rozkazy, aby nie podejmować walki z wojskami sowieckimi. Były jednak takie miejsca, gdzie wojsko i ludność stawiały opór najeźdźcy. Takim miejscem było Grodno, gdzie obok wojska do walki stanęli harcerze. Film Krzysztofa Łukasiewicza opowiada bohaterską historię młodych ludzi. Cieszę się, że Wytwórnia realizuje pierwszy w historii polskiej kinematografii film o walce z Sowietami w 1939 roku – mówi Maciej Stanecki, p.o. Dyrektora WFDiF.

Film realizuje Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską. A realizacja współfinansowana jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Krzysztof Łukaszewicz. W obsadzie zobaczymy m.in. Jowitę Budnik, Leszka Lichotę, Bartłomieja Topę, Filipa Gurłacza, Andrzeja Mastalerza, Arkadiusza Smoleńskiego, Wita Czarneckiego oraz Antoniego Pawlickiego.

ORLĘTA | MAKING OF from WFDiF on Vimeo.

Źródła:

www.wfdif.pl, www.poznan.wyborcza.pl

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
12,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 135
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-37-2

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy