Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu – wystawa Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

opublikowano: 2022-04-14 06:32
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wystawa „Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu” prezentuje wypowiedzi świadków Zagłady i ich potomków. Pokazuje 14 portretów wraz z fragmentami osobistych wspomnień o Holokauście. Jej zamiarem jest przekazanie młodemu pokoleniu takich wartości jak tolerancja i otwartość na drugiego. Wystawa czynna jest w godzinach otwarcia Biblioteki MOCAK-u.
REKLAMA
Portret ocalałej z Holokaustu Niny Weil, 2016–202, fotografia, 50 × 65 cm, courtesy Gamaraal Foundation, Zürich

W wyniku działalności komisji Bergiera pod koniec lat 90., której celem było wyjaśnienie wszelkich kontrowersji historycznych oraz prawnych w kwestii postawy Szwajcarów podczas II wojny światowej, do wiadomości publicznej podano informację, że w ich kraju są osoby, które przeżyły Holokaust. W zdecydowanej większości szwajcarscy ocalali nie byli obywatelami tego państwa. Pochodzili z Rzeszy Niemieckiej oraz innych państw europejskich. Niektórzy przeżyli obozy koncentracyjne i obozy zagłady, inni uratowali się w ukryciu. Większość przybyła do Szwajcarii po II wojnie światowej.

Wystawa Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu prezentuje wypowiedzi świadków Zagłady i ich potomków. Pokazujemy 14 portretów wraz z fragmentami osobistych wspomnień o Holokauście. Wystawa piętnuje antysemityzm, którego przejawy nadal widoczne są w wielu krajach. Jej zamiarem jest przekazanie młodemu pokoleniu takich wartości jak tolerancja i otwartość na drugiego. Ekspozycji towarzyszy polskojęzyczna publikacja przygotowana we współpracy z Gamaraal Foundation z Zurychu.

Portret ocalałego z Holokaustu Fishela Rabinowicza, 2016–202, fotografia, 50 × 65 cm, courtesy Fundacja Gamaraal, Zurych

W latach 2017–2018 Szwajcaria sprawowała przewodnictwo w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remembrance Alliance). Wystawa jest więc częścią działań mających na celu upamiętnienie ofiar i ocalałych z Zagłady.

Zapraszamy na stronę MOCAK-u: LINK

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki.

Koordynator: Dominika Mucha

Data wystawy: 29.4–24.6.2022

Miejsce: Biblioteka MOCAK-u

Kontakt dla mediów:

Kamila Biedrońska

[email protected]">[email protected]">[email protected]

12 263 40 55

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone