Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Śląsk
Opublikowany: 2021-09-11 19:36
Licencja: wolna licencja

Pałac Kawalera w Świerklańcu skrywa wiele tajemnic. Warto wyruszyć ich tropem!

Świerklaniec kojarzy się mieszkańcom województwa śląskiego z pięknym, zabytkowym parkiem oraz Pałacem Kawalera, w którym odbywają się wesela. Niektórzy pamiętają także, że w sercu wspomnianego parku znajdował się niegdyś okazały pałac, zwany „Małym Wersalem”. Dziś jego historię pokrył kurz zapomnienia, ale są tacy, którzy dbają o to, aby pamięć o dawnych dziejach i dziedzictwie śląskich magnatów przemysłowych nie zaginęła. To Stowarzyszenie Wrazidlok.

Pałac Kawalera w Świerklańcu (fot. M. Mikrut-Majeranek)
Pałac Kawalera w Świerklańcu (fot. M. Mikrut-Majeranek)

Stowarzyszenie Wrazidlok zajmuje się popularyzowaniem dziejów Śląska, z naciskiem na dziedzictwo śląskich magnatów przemysłowych. Jego członkowie stworzyli Salon Śląski w Pałacu Kawalera w Świerklańcu, którego patronem tytularnym jest Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec, i regularnie zaprasza miłośników historii do eksploracji zabytkowych wnętrz oraz wysłuchania opowieści o czasach świetności świerklanieckich obiektów. Jak wyjaśnia dr Łukasz Zimnoch, prezes stowarzyszenia Wrazidlok, od maja do końca września w weekendy odbywają się tu różnego rodzaju wydarzenia jak: koncerty, prelekcje, wystawy. - Tysiące ludzi zdumiewa się bogactwem Górnego Śląska – podkreśla.

Uczestnicy dziennikarskiej eksploracji podziemi Pałacu Kawalera (fot. M. Mikrut-Majeranek)
Uczestnicy dziennikarskiej eksploracji podziemi Pałacu Kawalera (fot. M. Mikrut-Majeranek)

Pierwszy weekend września Świerklańcu pełen atrakcji

Okazja do odwiedzin świerklanieckiego pałacu pojawiła się w ubiegły weekend. W sobotę, 4 września, zorganizowano zwiedzanie Pałacu Kawalera, Rajd Rowerowy - Rajza ku Śwjyrkolowi, dwa koncerty Dzieci Suzuki, a także spotkanie z kolekcjonerem sztuki intuicyjnej Teodorem Segietem, który razem ze swoją żoną Anną Segiet przez ponad 40 lat gromadził dzieła twórców nieprofesjonalnych, tworząc jedną z najlepszych tego typu kolekcji w Polsce. Z kolei w niedzielę, 5 września, miał miejsce Gyburstag Kołoca, czyli festiwal śląskiego ciasta oraz doroczne dożynki.

Imprezowy weekend poprzedziła wyprawa dziennikarzy w podziemia Pałacu Kawalera. Eksploracja tajemnic zabytkowego gmachu rozpoczęła się od opowieści Łukasza Zimnocha, który przypomniał historię barona Guidona Henckel von Donnersmarck, dzieje jego fortuny i miłosnych podbojów. Następnie wyruszyliśmy w „nieznane”, czyli do pałacowych podziemi. Wyposażeni w kaski i latarki zwiedzaliśmy tunele biegnące pod pałacem. Podziemne korytarze mogą stanowić kolejną atrakcję turystyczną Świerklańca. Wędrówka nimi przypomina nieco trasę w zabrzańskiej Kopalni Guido, która stanowi unikatowy w skali Europy obiekt turystyczny. Ciemność, gdzieniegdzie występująca woda, przeszkody – to tor gotowy przeszkód. Pokonaliśmy go słuchając opowieści snutych przez wójta Marka Cyla, Łukasza Zimnocha i Zbigniewa Banasia (również ze Stowarzyszenia Wrazidlok). Dokąd prowadziły korytarze? Dlaczego część została przysypana? Czy zostaną odtworzone i czy można je zwiedzać na co dzień? Mnożą się pytania, a najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi są odwiedziny w Pałacu. Na co dzień korytarze te nie są jednak jeszcze dostępne dla zwiedzających, ale kto wie czy nie zmieni się to w najbliższej przyszłości. Aby tak się stało, potrzeba jednak odpowiednich środków na przystosowanie obiektu do ruchu turystycznego.

Zbigniew Banaś opowiada o podziemiach Pałacu Kawalera (fot. M. Mikrut-Majeranek)
Zbigniew Banaś opowiada o podziemiach Pałacu Kawalera (fot. M. Mikrut-Majeranek)

Niebawem na fasadzie Pałacu Kawalera może pojawić mapping!

Pałac Kawalera może zyskać jeszcze jedną atrakcję. W ramach trzeciej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego zgłoszony został projekt „Miłość Blanki i Guida”. Jak czytamy na stronie MBOWŚ, jest to „wielkie widowisko światłem malowane na fasadzie Pałacu Kawalera w Świerklańcu”. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcą stworzyć stały pokaz mappingowy, będący widowiskiem typu „światło i dźwięk”. Za pomocą obrazów wyświetlanych na zabytkowym gmachu opowiedziana zostanie historia wielkiej miłości, która połączyła księcia Guido i markizę Blankę de Paiva. Przypomnijmy, że to właśnie Guido Henckel von Donnersmarck w 1876 roku wybudował dla swojej żony Blanki de Paiva rezydencję w stylu Ludwika XIII zwaną „Małym Wersalem”. Pamiętny „prezent” został splądrowany i podpalony w 1945 roku. Dzieło zniszczenia dokonało się już w czasach PRL, a fragmenty pałacu posłużyły jako budulec wykorzystywany podczas budowy Pałacu Kultury Zagłębia. Ostateczny kres istnienia ruin nastał w 1962 roku, gdy wysadzono je w powietrze. Dziś po pałacu pozostały już jedynie wspomnienia i opowieści, którymi przedstawiciele Stowarzyszenia Wrazidlok karmią umysły żądnych wiedzy miłośników historii.

Podziemia Pałacu Kawalera (fot. M. Mikrut-Majeranek)
Podziemia Pałacu Kawalera (fot. M. Mikrut-Majeranek)

Co zrobić, aby zagłosować na ten projekt?

Aby zagłosować na ten projekt w Budżecie Obywatelskim należy odwiedzić stronę https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/start, później odszukać zadania z puli REGIO, a następnie Podregion IV i wybrać projekt „Miłość Blanki i Guida” wielkie widowisko światłem malowane na fasadzie Pałacu Kawalera w Świerklańcu.

Kup e-booka „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”:

praca zbiorowa pod red. Tomasza Leszkowicza
„Z Historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć” cz. I
7,9 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-16-7

Dostępna jest także druga część e-booka!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy